ekspert

Katarzyna Wajszczyk

Pedagog

Pedagog i socjolog, adiunkt w Zakładzie Dydaktyki w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego. Badaczka szkoły z doświadczeniem pracy w szkole. W ramach pracy doktorskiej zajęła się identyfkowaniem oraz analizą konfliktów występujących w szkole oraz ich znaczeniem dla funkcjonowania instytucji edukacyjnej. Trener z zakresu komunikacji interpersonalnej oraz negocjacji. Mama Marianny i Ignacego.

 

Nie chcę rezygnować z dodatkowych zajęć

Witam, moi rodzice są wezwani do szkoły przez wychowawce-nauczyciele są nie zaniepokojeni moim zachowaniem. Sądzą, że jestem smutna, zmęczona i nie skupiam się na lekcjach. Nie mam problemu z nauką. Mam dobre stopnie. Przyjaźnie się nie tylko z osobami z mojej klasy-więc nie jestem samotnikiem Owszem zdarzały się dni kiedy "miałam zły dzień" nie rozmawiałam wtedy z nikim - po prostu nie potrafiłam. Wyszłam nawet jeden raz z lekcji- i w sumie tego chyba najbardziej się boje-że rodzice się o tym dowiedzą. Problem jest taki-rodzice nie mogą porozmawiać z wychowawcą. Nie chce ich martwić, bo będą zadawali pytania na które nie chce odpowiadać. Boje się, że jeśli wychowawca powie o moim zmęczeniu to rodzice nie pozwolą mi chodzić na dodatkowe zajęcia. Śpię mało- nawet po 4h i wiem, że jeśli bym zrezygnowała to bym miała więcej czasu dla nauki i siebie. Tylko-to jest mi potrzebne- basen np. -redukuje mi stres. A inne zajęcia pozwalają mi zapomnieć o szkole i rozwijać moje zainteresowania!! Co mogę zrobić? Pójść do wychowawcy i porozmawiać z nim? Będzie pytał czemu jestem smutna i że mam zrezygnować z zajęć. Z rodzicami nie mogę porozmawiać. Mam dobre relacje z nimi i nie chce ich psuć!! Proszę o POMOC.

przeczytaj odpowiedź »

Jak się pozbyć fobii szkolnej?

Jestem strasznie nieśmiała,jednak przy osobach przy których czuje się pewnie - ociekam adrenaliną.Na początku gimnazjum miałam przyjaciółki,przy których czułam się świetnie,jednakże z powodu stalkingu i wielu innych przykrości z ich strony rozstałyśmy się.Potem byłam przezywana i w pewnym sensie prześladowana psychicznie przez chłopaków z klasy.Ostatecznie wszystkie te sprawy zostały rozwiązane,a zło zostało ukarane we właściwy sposób,jednakże problem tkwi w moim obecnym stanie psychicznym,który przynajmniej w obszarze moich kalkulacji okazuje się fatalny.Przed szkołą zawsze strasznie się boje,mam problemy z oddychaniem,nie potrafię skupić się na nauce,więc w wyniku tego opracowałam mylną strategię , na zasadzie wypełniania sobie czasu przyjemnościami i zapomnieniu o problemach.Proszę bardziej o pomoc dotyczącą mnie , a nie tego co mnie dotknęło. Marta-14 lat

przeczytaj odpowiedź »

Problem z wychowawcą

Jestem siostrą 10-letniego Miłosza, który chodzi do IV klasy szkoły podstawowej. Piszę na prośbę mojej mamy, która nie może sobie poradzić z konfliktem, jaki powstał pomiędzy bratem, a jego wychowawczynią. Miłosz od początku nauki w IV klasie, od początku nauki pod opieką nowej wychowawczyni, ciągle źle się czuł, często miewał biegunki, od jakiegoś czasu się jąka, ale w przeciągu ostatnich kilku miesięcy ten problem nasilił się znacznie, do tego stopnia, że bywają problemy w porozumieniu się z nim, zacina się, nie może się wysłowić. Mama nie wiedziała co się dzieje, więc zaczęła go podpytywać. Z relacji Miłosza wynika, iż pani wychowawczyni przy całej klasie mówi, iż jest najgorszy w klasie, że nie zda do następnej klasy. Gdy ostatnio w jego klasie odbywało się głosowanie mające na celu wyłonienie gospodarza klasy, wychowawczyni zabroniła innym dzieciom na niego głosować i Miłosz także nie miał prawa głosu. Przez komentarze wychowawczyni nie jest również lubiany przez rówieśników, mimo iż w poprzedniej klasie kontakt z dziećmi nie sprawiał mu problemów. Dzieci śmieją się z niego, ostatnio żalił się, że na w-f-ie dzieci go ciągle faulowały, przewracały go. Na przerwie zamiast spróbować zbliżyć się do rówieśników, woli iść do młodszego brata do klasy i z nimi się bawić. W poprzednich klasach nie było takiego problemu. Z jego zachowania wynika, że boi się lekcji. Nie ma poczucia własnej wartości, przyjmuje od pani wypowiadane do niego słowa - że jest najgorszy. W domu z lekcjami sobie radzi, odpowiada poprawnie na zadawane pytania, umie. A w szkole nie umie, pani twierdzi, że to z lenistwa. A on się boi mówić, bo pani go wyśmieje, znów powie, że jest najgorszy. Z chłopca w poprzednich latach pewnego siebie, stał się chłopcem o zerowym poczuciu własnej wartości. Mama poprosiła wychowawczynię o skierowanie do poradni psychologicznej. Skierowania wciąż nie ma. Nie wiemy już co robić. Mama wielokrotnie rozmawiała z nauczycielką, próbowała się dowiedzieć gdzie jest problem, jednak bezskutecznie. Pani wciąż twierdzi, że problemy Miłosza wynikają z lenistwa i nie pomaga tłumaczenie, że w domu uczy się i umie. Z wychowawczynią nie można niczego ustalić. Mało tego, nie możemy iść do pedagoga szkolnego, bo to ona nim jest. Kiedy zaczęliśmy analizować sytuację, wynikło iż jego problemy z Panią zaczęly się na samym początku roku szkolnego, gdy Miłosz jeszcze nie miał wszystkich książek, ponieważ nie było ich w księgarni. Wtedy pani zaczęła go atakować, zamiast porozmawiać z mamą, a miała wówczas ku temu wiele okazji. Nie wiemy jak sobie poradzić, jak Miłoszowi pomóc. Rozważamy przedstawienie sytuacji w kuratorium. Do dyrektora nie chcemy iść, w obawie przed pogorszeniem sytuacji. Bardzo prosimy o poradę. Pozdrawiam Karolina

przeczytaj odpowiedź »

powrót do Polski?

Witam mam na imię Kasia w kwietniu skończę 18 lat. Teraz mieszkam w Niemczech od trzech lat prawie,ale planuje powrót ponieważ tęsknie za Polską i w Niemczech szkoła jest trudna. Bym chciała iść na masażystkę, ale potrzebuje pomocy, ponieważ nie wiem gdzie mam się zameldować i jak? Nie mam żadnego normalnego świadectwa, bo pierwszy rok uczyłam się języka w szkole niemieckiej a drugi byłam w 9 klasie a teraz ja powtarzam i mam pisemne świadectwa. Wracam do Polski sama...Moi rodzice się rozwiedli i jestem adoptowana już 12 lat mieszkam z tą rodziną. Potrzebuje pilnie pomocy i serdecznie pozdrawiam.:) katarzyna

przeczytaj odpowiedź »

Jak rozmawiać z synem, by był bardziej otwarty?

Co mam zrobić, by 8 letni syn na bieżąco informował mnie co dzieje się w szkole? Obecnie gdy pytam co w szkole, odpowiada wszystko dobrze. Lecz gdy drążę temat bo zachowuje się on bardziej nerwowo opowiada mi, że np. popychała go koleżanka pomimo jego protestów i dlatego jest nerwowy i najczęściej ucina rozmowę. Staram się jego uczucia uszanować, ale on mi nic więcej nie mówi. Jest coraz bardziej zamknięty i nerwowy. Co robić.

przeczytaj odpowiedź »

Poniżanie

Witam serdecznie, syn ma 13 lat , chodzi do gimnazjum, z matematyki ma 6, jednak nauczycielka cały czas go krytykuje, poniża, że przepisuje rozwiązania z książki. Ostatnio krzyczała, że nie po to studiowała 5 lat, żeby dziecko zwracało jej uwagę. Syn wyrywa się do odpowiedzi, i chyba czuje się nie doceniony, próbuje znaleźć kontakt z nauczycielką ta jednak jest bardzo niegrzeczna.

przeczytaj odpowiedź »

Nauczanie indywidualne w szkole

Mam 17 lat. Jestem w 2 klasie liceum. Jestem pod opieka pedagoga i psychiatry. Nie radzę sobie ze stresem. Średnia na 1 semestr to 4,25. Nie mogę pogodzić się z moimi ocenami, jestem za bardzo ambitna. Jak wygląda nauczanie indywidualne w szkole> Ile jest godzin tygodniowo? Jakie lekcje mam sama, a jakie z klasą? Jakie przedmioty będę miała w tym nauczaniu? Jak wygląda plan zajęć? Proszę o pomoc w podjęciu decyzji o nauczaniu w szkole :)

przeczytaj odpowiedź »

Zbyt wymagająca nauczycielka

Mam 13 lat i mam duży problem, ponieważ poszłam właśnie do gimnazjum do klasy angielskiej. Jest to jakiś horror angielski mamy codziennie, a ja praktycznie codziennie po szkole płaczę, ponieważ nie daję sobie rady z nauką owego języka. Pani jest strasznie natarczywa - zapomnisz jednego słówka już jedynka leci do dziennika, co tydzień jest jakieś trudne sprawdzenie, a pani nie patrzy na to czy mamy kartkówkę, czy sprawdzian z innego przedmiotu ją to nie interesuje. Boję się chodzić do szkoły, ale muszę... Jak mówiłam, często płaczę trzęsą mi się ręce i źle się czuję praktycznie codziennie. Na pewno nie zmienię klasy, bo jest to niemożliwe. Nie wiem co robić!

przeczytaj odpowiedź »

Zmiana szkoły

Witam. Chciałem zapytać czy jest możliwość zmiany szkoły z 3 klasy technikum do 2 klasy liceum. Wiem że wszystkie roczniki 95 piszą inną maturę niż 96 gdyż jest nowa podstawa programowa. Czy w takim razie istnieje taka możliwość ?? Kierunek mojego technikum przestał mnie interesować a wręcz zaczął irytować. Mam 15 godzin przedmiotów zawodowych które mnie nie interesują i boję się że brak zainteresowania i zaangażowania w te przedmioty może mnie w 4 klasie pogrążyć.

przeczytaj odpowiedź »

Przeniesienie z liceum do technikum

Witam, chodzę do 2 klasy liceum z rozszerzonymi przedmiotami: geografia, wos,angielski. Chciałabym przenieść się do technikum. Interesuje mnie zawód technik ekonomista, spedytor bądź technik hotelarstwa. Czy jest to możliwe? Jeśli tak, czy będę musiała zaczynać od 1 klasy technikum?

przeczytaj odpowiedź »