Test pozwala przewidzieć depresję u nastolatków

PAP | 2014-02-19 (10:10)
PAP
Zdrowie i uroda (fot. © Sabphoto - Fotolia.com)

Naukowcy z University of Cambridge opracowali metodę przewidywania ryzyka depresji klinicznej u nastoletnich chłopców – informuje pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Wiek młodzieńczy ma krytyczne znaczenie dla zdrowia psychicznego – 75 proc. zaburzeń rozwija się przed ukończeniem 24. roku życia. Jak dotąd nie udawało się jednak przewidzieć, u kogo one wystąpią. Na przykład na rozwój depresji mogą wpływać zarówno czynniki genetyczne, jak i sposób odżywiania, uboczne skutki działania leków czy przygnębiające wydarzenia.

Specjaliści z Cambridge opracowali metodę oceny ryzyka wystąpienia depresji na podstawie ankiety oraz pomiaru poziomu kortyzolu we krwi. Jak wykazały badania przeprowadzone na 1858 nastolatkach, na zwiększone zagrożenie depresją wskazują podwyższony poziom kortyzolu, poczucie osamotnienia, bycia nieszczęśliwym i niekochanym. Osoby mające wszystkie te objawy były 14-krotnie bardziej skłonne do depresji niż szczęśliwe i z niskim poziomem kortyzolu.

Zdaniem twórców możliwe jest prowadzenie badań przesiewowych wykrywających skłonność do depresji w podobny sposób, jak w przypadku ryzyka chorób serca. Jednak obecna metoda to dopiero pierwszy krok, zwłaszcza, że dotychczasowe próby pozwoliły trafnie przewidzieć ryzyko tylko w przypadku chłopców.

Mniej więcej, co szósty chłopiec został zakwalifikowany do kategorii podwyższonego ryzyka. U połowy z nich w ciągu trwających trzy lata badań rozpoznano kliniczną depresję.

Chociaż kobiety są dwa razy bardziej narażone na depresję od mężczyzn, w ich przypadku metoda nie zdała egzaminu. Niektórzy eksperci oceniają, że ma to związek z naturalnie podwyższonym u kobiet poziomem kortyzolu.

Autorzy badań mają nadzieję, że w przyszłości da się skutecznie oceniać ryzyko depresji i zawczasu otaczać opieką zagrożone nią osoby.

pmw/ krf/

TAGI: depresja | samobójstwo | depresja nastolatków | depresja u chłopców | depresja u nastolatków

~rht [2014-03-13 17:25]

Całkiem fajne ale w dobie dzisiejszego kryzysu wziąłem się za opcje binarne. Cięzkie czasy a to mało znany sposób, ja od niedawna sie tym zainteresowałem i naprawdę warto, na binary 24 pomagają dobrać system, ja mam swój własny i zarabiam. Trzeba się śpieszyć zarobić zanim będzie wojna :/ rht

~298 [2014-03-13 17:24]

Całkiem fajne ale w dobie dzisiejszego kryzysu wziąłem się za opcje binarne. Cięzkie czasy a to mało znany sposób, ja od niedawna sie tym zainteresowałem i naprawdę warto, na binary 24 pomagają dobrać system, ja mam swój własny i zarabiam. Trzeba się śpieszyć zarobić zanim będzie wojna :/ 298

~mama [2014-02-19 13:40]

USA, kraj marzeń i szczęśliwości. A wychodzi że co 12 nastolatek chłopiec ma depresję!!!! U dziewcząt na pewno więcej.

~barbara [2014-02-20 09:50]

Niech zamkną dostęp do kont we wszystkich bankach to tu się ujawni prawdziwa depresja.

~lala [2014-02-19 12:28]

Co za bzdury! Uważam, że nie ma czegoś takiego jak depresja. Jest lenistwo, nieróbstwo i związane z tym użalanie się nad sobą. Najlepszym lekarstwem na 'depresję' jest przede wszystkim praca zawodowa, zabawa, wyjazdy. Trzeba coś robić pożytecznego aby się w główce nie poprzewracało i tyle.

pokaż 13 ukrytych odpowiedzi

~Pontus [2014-02-20 08:07]

Te lala,prymitywne poglądy tożsame z nickiem,życzę Ci pełnoobjawowej depresji,takiej z myślami samobójczymi,bo napewno tysiące ludzi z lenistwa i nudów kończy ze sobą

~himera [2014-02-20 08:00]