Pozytywny wpływ gier komputerowych

WP.PL | 2014-02-20 (13:29)
WP.PL
Rozrywka (fot. © Sergejs Rahunoks - Fotolia.com)

Wiele mówi się o negatywnym oddziaływaniu gier komputerowych. Podobno powodują napady agresji, dekoncentrują i psują kontakty z innymi ludźmi. Tymczasem gry mają także pozytywny wpływ na naszą psychikę.

Dobroczynny wpływ „strzelanek’

Kiepski dzień, dużo emocji? Możesz rozładować napięcie, grając w typową „strzelankę”. Gra w tego typu gry wręcz pomaga w obniżeniu poziomu stresu. Celowanie do różnych obiektów pomaga się „wyżyć”, poza tym rozwija spostrzegawczość i refleks. Nie są to może gry ze szczególnie rozwiniętą fabułą, ale na pewno lepiej jest po ciężkim dniu postrzelać w grze niż być niemiłym dla naszych bliskich. Gry tego rodzaju rozwijają też w sposób znaczący koordynację motoryczną.

Kształcąca strategia

Gry strategiczne rozwijają wiele umiejętności. Przede wszystkim pomagają w podejmowaniu decyzji na podstawie różnych czynników, nierzadko uczą też zasad ekonomii, a także historii (zależnie od tematyki). Gry tego typu rozwijają wyobraźnię przestrzenną, uczą łączenia i analizowania informacji, kształtują logiczne myślenie. Uczą przewidywać konsekwencje własnych decyzji.

Gry symulacyjne uczą życia

Tego typu gry mogą pomóc w nauce wielu przydatnych umiejętności. Na przykład to, czego nauczyliśmy się grając w symulator samochodu, może pomóc nam w nauce prawdziwej jazdy. Istnieją symulatory zarządzania firmą, miastem czy gospodarstwem rolnym. Zaletą gier symulacyjnych jest to, że przy ich powstawaniu zwykle pracują specjaliści danych dziedzin: np. przy tworzeniu symulatora samolotu – zawodowi lotnicy.

„Sieciówki” pomogą w nauce języka

Gry online mają wielu zwolenników. Dzięki komunikowaniu się z ludźmi z różnych krajów nasza umiejętność mówienia w języku obcym (najczęściej angielskim) znacznie się poprawi. Co więcej, nabierzemy wprawy w potocznej mowie, której nie zawsze możemy nauczyć się w szkole czy na kursach. Jeśli gracie w gry online, nie unikajcie graczy z innych krajów i nie wstydźcie się mówić. Dzięki takim grom można także przełamać nieśmiałość w kontaktach z innymi. Ponadto wcielanie się w postać i rozwijanie jej cech oraz atrybutów pomaga w zrozumieniu, jakie przymioty i decyzje mogą wywierać wpływ na dalsze życie i postępowanie w różnych sytuacjach.

Wybierz idealną grę dla siebie. Gry.wp.pl

Na depresję – „kulki”

Okazuje się, że popularne w internecie gry polegające na układaniu kulek czy kryształków kolorami mogą pomóc w zwalczaniu objawów depresji. Pewna Amerykanka, cierpiąc z powodu ciężkiego rzutu depresji, zaczęła grać w jedną z tego typu gier. Szybko odkryła, że jej to pomaga, szczególnie gdy nie może zasnąć. Skontaktowała się z producentami gry, którzy zlecili badania na ochotnikach. Okazało się, że wielu z nich zgłaszało poprawę nastroju oraz uregulowanie rytmu serca. Cierpiąca na depresję mieszkanka USA twierdzi, że kiedy widzi kryształki w nieskończoność spadające w dół, uzyskuje efekty podobne do transu w trakcie medytacji. Ponadto fakt, że z nikim nie musi rywalizować w grze, pomaga jej się zrelaksować.Należy jednak pamiętać, że to nie jest sposób leczenia depresji, bo tym powinien zająć się lekarz.

Wszystko z umiarem

Prawda jest taka, że uzależnić można się od wszystkiego, także od gier komputerowych. By nie dopuścić do nadmiernego wsiąknięcia w wirtualny świat, można wyznaczać sobie samemu limit czasu przeznaczony na grę. Jeśli czujesz, że męczy ci się wzrok, grasz coraz więcej zarywając noce, zaniedbujesz przyjaciół, postaraj się ograniczyć granie. Pamiętaj o aktywności fizycznej: jeśli zbyt wiele czasu będziesz spędzać przed komputerem, możesz mieć wady postawy i znacznie gorszą kondycję. Niepotrzebnie też zafundujesz sobie zbędne kilogramy.

kk/amd

TAGI: gry komputerowe | mmorpg | gry strategiczne | strzelanki | fps | tps | gry symulacyjne | internet

~olaf [2014-09-28 15:56]

Autor pominął całą kategorię gier poprawiających funkcje poznawcze. Na BrainMax są nawet pogrupowane w kursy, z systemem powtórek i dedkowane uczniom szkół, studentom, managerom, seniorom itp