Szkoły bez sześciolatków we wrześniu 2012 r.

Szkoły bez sześciolatków we wrześniu 2012 r.

(PAP), wp.pl | 2012-06-22 (16:58)
  A A A
Podstawówka Rodzice nie chcą posyłać swoich sześcioletnich dzieci do pierwszych klas szkół podstawowych. Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, ćwierć miliarda złotych, które MEN wydał na akcję informacyjną, nie pomogło przekonać rodziców, by ich dzieci wcześniej zaczęły edukację.

Od września 2012 roku naukę w pierwszych klasach szkół podstawowych rozpocznie znacznie mniej sześciolatków niż w roku ubiegłym. Jak wynika z sondy przeprowadzonej przez "Dziennik Gazetę Prawną", w niektórych miastach takich dzieci będzie nawet o połowę mniej. Rodzice wolą, aby zostały w przedszkolach albo zerówkach.

Dane te mogą dziwić, gdy przypomnimy sobie na jak dużą skalę zakrojona była prowadzona przez MEN akcja informacyjna. Ministerstwo przygotowało specjalne ulotki, plakaty i stronę internetową dla rodziców. Zdecydowana większość informacji zawartych w tych materiałach mówiła o korzyściach, jakie dla sześciolatka płyną z nauki w pierwszej klasie, zupełnie nie wspominając o tym, że rodzice mają również możliwość posłania dziecka do przedszkola lub zerówki. Na jednej z ulotek wyprodukowanych na zlecenie MEN można było przeczytać: „Sześcioletnie dziecko zarówno w szkole, jak i w przedszkolu pozostaje tym samym dzieckiem, ale w szkole ma szansę pójść o krok dalej”.

Zobacz więcej: Szkoły zapełnią ulotki

Licząc w skali kraju, w zeszłym roku do pierwszej klasy trafił co piąty sześciolatek. We wrześniu 2012 roku naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej miały rozpocząć obowiązkowo wszystkie dzieci urodzone w 2006 r. Jednak MEN ugięło się pod naporem jesiennych protestów i w styczniu tego roku przesunęło reformę o dwa lata.

MEN na reformę edukacji przewidziało 244 mln zł, z czego 96 mln zł miało być przeznaczone na zakup dodatkowych materiałów dydaktycznych dla sześciolatków, a prawie 148 mln zł - na budowę i modernizację szkolnych placów zabaw. Ale aby modernizacja się udała, samorządy z własnej kieszeni musiały wyłożyć drugie tyle, a nie było ich na to stać. Nie przeszkodziło to jednak MEN już dwa lata temu twierdzić, że szkoły są gotowe na przyjęcie sześciolatków.

tpo/(PAP) / mnd/wp.pl

(fot. PAP/ Grzegorz Michałowski)Dołącz do nas na Facebooku!
TAGI: sześciolatki | szkoła | pierwsza klasa | oddziały przedszkolne | MEN

oceń
15
4
Podziel się

Opinie

Ocena: -2 [2]
~bxl [2012-06-25 07:05]

ja mieszkam w Belgi , i tu od dawna juz szesciolatki ida do szkoly, o co robicie tyle szumu,moj syn poszedl we wrzesniu jako 6latek do pierwszej klasy w dwoch szkolach polskiej i belgijskiej ,bardzo dobrze sobie poradzil,tylko w polsce robicie problem z niczego ,tu ten system dziala od lat i dzieci sobie radza .Z kat mozecie wiedziec czy by bylo dobrze jak nawet nie sprobowaliscie ?

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: -18 [24]
~ela [2012-06-25 06:16]

powinni rozpoczynac nauke juz w wieku 5 lat ,bo umysły takich dzieci lepiej wchłaniaja ,to blad ze sie nie udało!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~sinkh [2012-09-03 12:36]

!!! "ćwierć miliarda złotych, które MEN wydał na akcję informacyjną" !!!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~ola [2012-08-17 15:06]

W naszej poradni odradzają rodzicom posyłania dzieci 6 letnich do 1 klasy.

odpowiedz

Ocena: -13 [23]
~nana [2012-06-25 06:27]

bzdura ciągle powtażana przez niektórych rodziców i psychologów ,że zabiera się dzieciństwo dzieciom posyłając ich jako 6 latki do szkół. jasne jak dzieciak ma odrazu 5 róznych zajęć dodatkowych albo siedzi na świetlicy cały dzień to napewno. A jak w przedszkolu jest od otwarcia do zamknięcia to ma wspaniałe dzieciństwo.....takie własnie słyszałam u córki w klasie 0 argumenty . i jest presja na rodziców ze strony innych rodziców żeby nie posyłac , bo jeteś beznadziejnym rodzicem i nie dbasz o dziecko jak wysyłasz 6 latka do szkoły. i tez jestem nauczycielką nauczania wczesnoszkolnego.A na spotkaniu z rodzicami pani pedagog i psycholog wręcz namawiały do pozostawienbia dzieci na następny rok w 0 choć same posłały swoich 6 latków do szkoły. To jest dopiero sygnał mobilizujący dla dziecka ... przerabianie tego samego materiału poraz drugi....

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

Ocena: +5 [5]
~zielonomitu [2012-06-25 07:14]

hm...kolejne ogromne pieniądze wyrzucone w błoto za sprawą samozwańczych specjalistów z PO. Jeśli Państwo potrzebuje więcej "roboli" to łatwiej przecież zamiast posyłać 6-letnie dzieci do szkoły, obniżyć wiek "dorosłości" z 18 na 12 letnie dzieci.

odpowiedz

Ocena: +3 [3]
~mdd_80 [2012-06-25 07:06]

nie chcą posyłać żeby dzieci nie pracowały jeszcze rok dłużej niż zafundowało nam to PO

odpowiedz

Ocena: +2 [2]
~sabbath61 [2012-06-25 07:05]

uwazam, że wszystkie reformy w szkolnictwie, to jedna wielka porażka, a kolejni ministrowie edukacjii, to juz totalne dno. brak kompetencji, znajomości kierowania oświatą, brak znajomości funkcjonowania szkół oraz mała chęć porozumienia się ze związkiem nauczycielstwa polskiego doprowadziły do totalnej zapaści. jedyne wyjście, to wybranie wreszcie kompetentnego, doświadczonego i moim zdaniem pracującego w szkole publicznej !!! ZAZNACZAM PUBLICZNEJ a nie prywatnej nauczyciela, który mógłby wtreszcie oświatę dźwignąć. w szczególności trzeba zmienić programy nauczania, które są za bardzo przeładowane oraz dostosować je od przedszkola, az po studia wyzsze, aby były spójne, zwiękrzyć liczbę godzin informatyki, przywrócić, tak jak było to kiedyś przedmioty artystyczne ( muzyka, plastyka, zajęcia techniczne ) a także szukać pieniędzy na remonty szkół, wyposażenie w pomoce dydaktyczne oraz wreszcie godziwe pensje dla nauczycieli i pracowników obsługi i administracji, bo to co jest obecnie, to tragedia !!!!!!!!

odpowiedz

Ocena: +5 [13]
~KOBRA47 [2012-06-25 06:22]

JA DO SZKOŁY ZACZAŁÓEM CHODZIC OD 7 LAT I NIC GŁUPRZY NIE JESTEM OD DZISIEJSZYCH ABSOLWENTÓW A MOŻE ODWROTNIE RELIGIE MIAŁEM W KOŚCIELE I BYŁEM PRAKTYKUJĄCY A TERAZ JEST ODWROTNIE ZA TE WSZYSTKIE NOWELIZACJE PRAWA ODWROCIŁEM SIE OD WSZYSTKIEGO I ZAUFAŁEM WŁASNEMU ROZUMOWY I ROZSADKOWI. I NIE ZLE NA TYM WYCHODZE.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: +3 [3]
~KOLEJNY WAŁ [2012-06-25 06:59]

250 MILIONÓW ZŁOTYCH NA PLAKATY I ULOTKI ???????????? JA NIE WIDZIAŁEM ANI JEDNEGO. ZAKŁADAJĄC ŻE ZAMÓWILI 20 MILIONÓW ULOTEK (bo po co więcej?) KAŻDA ULOTKA WARTA NO POWIEDZMY 1 ZŁOTY CHODZ PRZY TAKIEJ ILOŚCI CENA BYŁA PEWNIE MINIMALNA. MILION PLAKATÓW KAŻDY PO 5 ZŁOTYCH DOBRA ZROBIMY PO 10 ZŁOTYCH. TO DAJE RAZEM 30 MILIONÓW ZŁOTYCH DODAC WYNAGRODZENIA ROZNOSZĄCYCH ULOTKI ORAZ PRACOWNIKÓW NIECH NAWET ZAROBIĄ 5 MIIONÓW RAZEM TO JEST 35 !!!!!!!!!!!!!! GDZIE JEST K.....WA RESZTA SIĘ PYTAM. DZIECIAKI W SZKOŁACH GŁODNE. ZA TE PIENIĄDZE TO MOŻNA BY BYŁO WYKARMIC DZIECI PRZEZ ROK WE WSZYSTKICH SZKOŁACH

odpowiedz

Ocena: +16 [16]
~Thomas [2012-06-25 06:31]

Niech ten cały MEN i TUSK się troszkę zastanowią. Dziecko w wieku 6 lat ma iść do szkoły, więc teoretycznie zacznie o rok wcześniej dymać do 67 roku życia, aby zarobić na emeretyruę. Władzom gratulujemy !!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: -2 [4]
~guo [2012-06-25 06:53]

nie za bardzo wiem o zabieranie jakiego dzieciństwa tu chodzi? tego przed kompem i tv?

odpowiedz

Ocena: +7 [7]
~Anna [2012-06-25 06:34]

Mam córkę która skończy w październiku 6 lat i ja uważam że tez nie powinna iść jako 6-latek do 1 klasy dlatego że widzę po niej że się jeszcze nie nadaje. Po za tym piszą że tyle pieniędzy włożyli w ta edukacje różne gazetki itp. Ja nie dostałam nic takiego. Pewnie że lepiej żeby nie zabierać dziecku dziecku dzieciństwa i nie pchać na przymus do szkoły. Dzieci się zdążą nauczyć.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +2 [2]
~obserwator [2012-06-25 06:51]

W Polsce wszystkie reformy tak się kończą, wydatki na ich wprowadzenie ale jak możnacoś robić przez ludzi z brakiem kompetencji co lik może zsrobić? "fachowcy" partyjni którzy nie znają statutów swych parti /mocodawczyń/ to tylko nepotyzm a nie fachowość i dlatego kraj umiera a kacyką żyje się ponad stan!!!!!!

odpowiedz

Ocena: -15 [31]
~Maeve [2012-06-23 19:52]

Moja kuzynka (rocznik '85) została posłana do szkoły rok wcześniej razem z rok starszym bratem i radziła sobie z nauką lepiej niż on. Skończyła geodezję. Zatem dzieci przeciętne niech zostana w zerówce, ale te zdolne powinny dostać szanse wcześniejszego rozpoczęcia edukacji. Po co mają sie nudzić przerabiając banalnie prosty dla nich materiał?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +36 [40]
~Anita22 [2012-06-23 17:20]

Jakie tam korzyści!?!?!??! Mam czwórkę dzieci i żadnego nie mam zamiaru posyłać wcześniej do szkoły! Pracuję jako nauczycielka! Dzieci które przychodzą do klas o rok wcześniej gorzej się uczą, trudniej im to przychodzi! Więc teraz oczywiście obniżyli poziom nauczania! I gdzie tu są te ich KORZYŚCI, bo ja ich nie widze!!! Sześciolatki powinny chodzic albo do przedszkola albo do zerówki! Gdzie moga się bawić i uczyć! Na dodatek obniżają też poziom strarszym klasom! Z roku na rok w mojej klasie przychodzą uczniowie o niższym poziomie nauczania! Kiedyś w czwartej klasie dzieci można było uczyć (jestem nauczycielką matematyki, a o tym, jak uczą się maluchy wiem od koleżanek) już działań, które obecnie ledwie rozumieją 5 klasy! Moje koleżanki, które są wychowawczyniami 1,2,3 klasistów też nie mają zamiaru posyłać dzieci wcześniej. Mamy wszyscy nadzieję, że w końcu przestaną obniżać ten poziom nauczania i wszystko wróci do normy!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [2]
~ab55 [2012-06-25 06:46]

Dramat Nas wszystkich polega na tym że sami nie wiemy czego chcemy , jak słuchałem programy radiowe i ogladałem telewizyjne to przeciwnicy jako podstawowy argument podawali ze szkoły nie są przystosowane do nauczania 6-latków , dzisiaj jak jest przygotowana część szkól to mamy w temacie wydano niepotrzebnie pieniądze

odpowiedz

Ocena: +7 [9]
~mc [2012-06-25 06:41]

Co sila robocza sie kurczy niedlugo dzieci w wieku 5 lat beda musialy isc do szkoly albo zaczac tyrac na ta cala bande zlodzieji i kapitalistow...

odpowiedz

Ocena: -8 [18]
~423 [2012-06-25 06:20]

Rodzice nie chcą posyłać swoich sześcioletnich dzieci do pierwszych klas. No to bulcie za przedszkola , tak dziecko by miało darmowa opiekę.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +3 [5]
~rodzic [2012-06-25 06:35]

totalna lipa wyszła. Rodzice nie chcą posyłać, a jak chcą - to zniechęcają ich nauczyciele i psychologowie szkolni. Sam mam dziecko 6 letnie, które zostaje w zerówce. Nauczyciele wprost mówią w szkole, że jeśli dziecko może poczekać, to nie wysyłać, bo robi mu się krzywdę, że dzieci te są emocjonalnie nie przygotowane jeszcze, że można je zrazić niepotrzebnie do nauki i szkoły itp. I faktycznie, program nie jest dostosowany aby szkolić zarówno siedmio jak i sześciolatki, leci ostro do przodu i nie ma miejsca dla potrzebujących więcej czasu.

odpowiedz