Egzamin gimnazjalny 2013: arkusze i odpowiedzi z historii i WOS-u oraz z j. polskiego

Egzamin gimnazjalny 2013: arkusze i odpowiedzi z historii i WOS-u oraz z j. polskiego

WP.PL | 2013-04-23 (13:03)
WP.PL
  A A A
Gimnazjum Zakończył się pierwszy dzień egzaminów gimnazjalnych, w którym sprawdzano wiedzę uczniów z języka polskiego oraz historii i WOS-u. Mamy już arkusze – gimnazjalisto, sprawdź, czy zdasz!

Egzamin gimnazjalny rozpoczął się we wtorek 23 kwietnia. Uczniowie o 9:00 pisali test z historii i WOS-u, a o 11:00 przystąpili do egzaminu z języka polskiego. Czas na udzielenie odpowiedzi wynosił odpowiednio 60 i 90 minut. Dla uczniów z różnymi dysfunkcjami czas trwania pierwszego egzaminu mógł być przedłużony maksymalnie o 20 minut, a drugiego – o 45 minut.

Oto arkusze i odpowiedzi z poszczególnych przedmiotów:

HISTORIA I WOS

>>> Arkusz egzaminacyjny z dla uczniów bez dysfunkcji i uczniów z dysleksją rozwojową
Zobacz przykładowe odpowiedzi do tego arkusza

>>> Arkusz egzaminacyjny dla uczniów słabo słyszących i uczniów niesłyszących

>>> Arkusz egzaminacyjny dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkimJĘZYK POLSKI

>>> Arkusz egzaminacyjny z dla uczniów bez dysfunkcji i uczniów z dysleksją rozwojową
Zobacz przykładowe odpowiedzi do tego arkusza

>>> Arkusz egzaminacyjny dla uczniów słabo słyszących i uczniów niesłyszących

>>> Arkusz egzaminacyjny dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkimPrzykładowe rozwiązania przygotowali eksperci z Firmy Edukacyjnej MARKA.


Firma Edukacyjna MARKA działa na rynku warszawskim od 1992 roku, pod merytorycznym nadzorem Kuratorium Oświaty. Prowadzi kursy przygotowujące do egzaminów szóstoklasisty, gimnazjalnego i maturalnego, także w wersji on-line. O skuteczności firmy świadczą wyniki kursantów na egzaminach zewnętrznych na poziomie 82-85%.Już jutro (24.04.) gimnazjaliści będą pisać egzamin z przedmiotów przyrodniczych oraz z matematyki, a w czwartek (25.04.) zmierzą się z testem z języka obcego. W serwisie szkola.wp.pl będziemy publikować kolejne arkusze egzaminacyjne oraz przykładowe rozwiązania.

Chcesz dowiedzieć się o nich jako pierwszy? Dołącz do nas na Facebooku!(fot. PAP/Lech Muszyński)

mnd, WP.PL


TAGI: egzamin gimnazjalny | egzamin gimnazjalny 2013 | 2012/2013 | gimnazjum | arkusze | odpowiedzi

oceń
32
137
Podziel się

Opinie

Ocena: +8 [10]
~Roman [2013-04-23 18:06]

Za moich czasów gdy chodziłem do szkoły ( lata osiemdziesiąte), na ucznia ,który nie znał zasad ortografii mówiono BARAN , dziś to jest dyslektyk, dysgrafik itp. etc.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~eloo [2013-04-24 18:13]

Teraz każdy mówi, że prosty a zobaczymy jaka będzie średnia...

odpowiedz

Ocena: +8 [8]
~Gimnazjalistka [2013-04-24 17:39]

WTF?! Nie rozumiem was wszystkich ... nie każdy gimnazjalista jest rozpuszczonym, rozpieszczanym dzieckiem. Każdy popełnia błędy, więc nie trzeba odrazu wszystkich wyzywać od głupków ;P

odpowiedz

Ocena: +7 [7]
~Renaissance [2013-04-24 17:15]

Będąc jeszcze gimnazjalistą, który w tym roku pisze egzaminy, wypowiem się na ten temat. Z języka polskiego nie był, aż wcale taki trudny, chociaż, problem sprawiła mi charakterystyka, gdyż nie mogłam przypomnieć sobie żadnego bohatera, który wykazał się odwagę. Na szczęście sobie przypomniałam, ale jeśli chodzi o historię i Wos... ludzie! Prostrzego egzaminu nie dało się zrobić? Przecież tam jak byk były podpowiedzi. W jednym zadaniu wybierz dynastię, która rządziła w tym okresie, a pod spodem było drzewo genealogiczne Jagiellonów i w których latach panowali. Przyznacie mi racje? Podpowiedź jak w byk!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~sasza [2013-04-24 15:22]

2 latach po studiach, jeden błąd, od 7 lat nie miałem kontaktu z historią, ten arkusz z historii banalny

odpowiedz

Ocena: +47 [99]
~zażenowany [2013-04-23 17:20]

Wiecie co ludzie(mówię tu do starszych). Nie wypowiadajcie się, jak nie jesteście w skórze teraźniejszych gimnazjalistów. Nie wiecie jak wyglądają lekcje, jak mamy dużo do nauki, nie wiecie jaki to jest stres usiąść do tego egzaminu i nie wiedzieć, czego można się na nim spodziewać. Prawda jest taka, że mało wiecie o nowym systemie nauczania. Może temat wypracowania był prosty, dobrze, ale to nie zmienia faktu, że przez 3 lata trzeba było pisać wiele rozprawek i innego rodzaju wypowiedzi pisemnych. Najłatwiej krytykować i oczerniać teraźniejszych gimnazjalistów, tak na prawdę nie znając ani jednego. Najłatwiej jest oceniać wszystkich przez głupie stereotypy... Zastanówcie się zanim coś napiszecie, bo wy też kiedyś byliście w naszym wieku, a często o tym zapominacie. Pozdrawiam, a innym gimnazjalistom życzę powodzenia jutro na przyrodzie i matematyce ! :)

odpowiedz

pokaż 23 ukryte odpowiedzi

Ocena: +9 [9]
~Gimnazjalista [2013-04-24 14:03]

Testy z historii i polskiego w tym roku były banalne. Ja mam z historii 91% a z polskiego 85%. Niestety bardzo słabo poszła mi matematyka i średnio poszła część przyrodnicza. Czekam z niecierpliwością na odpowiedzi żeby sobie sprawdzić, ale ogólnie nie jest źle. Jutro język angielski ale to najprostszy test ze wszystkich. Ciesze się z tegorocznych testów. MOGŁO BYĆ GORZEJ.

odpowiedz

Ocena: +5 [5]
~noł lajf [2013-04-24 13:43]

Na razie sprawdziłem historie :P mam 91%

odpowiedz

Ocena: +4 [4]
~PfroFan [2013-04-24 02:13]

Że niby zdanie (polski, punkt 7.) "Kmicic spojrzałâ€Ś i dusza zatrzęsła się w nim z przerażenia" zapowiada nieoczekiwany zwrot akcji (odpowiedź A prawdziwa) ??? Każdy średnio wykształcony człowiek wie, że w ciągu minionych 100 lat (!) zmienił się nasz rodzimy język (nawet w dziedzinie ortografii) i rozumie, że rozłożenie akcentów interpunkcyjnych szczególnie to dotyczy! Kiedyś może i tak było, jak chcą twórcy arkuszy, ale dzisiaj nawet średnio utalentowany pisarz wie, że aby takie zdanie zbudować z owym nieoczekiwanym zwrotem akcji, należałoby napisać: Kmicic spojrzał i… dusza zatrzęsła się w nim z przerażenia. W przeciwnym razie mowy nie ma o napięciu, ani o zwrocie akcji, ani o skupieniu uwagi. Cholera, ludzie z Kuratorium, zacznijcie myśleć!

odpowiedz

Ocena: -5 [7]
~LM [2013-04-23 18:28]

"Studiuje" historię, ale testu bym nie zdał... :(

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +8 [10]
~ProFan [2013-04-23 22:25]

Ale wtopa z j. polskim. Jeśli w pytaniu 16 pierwsza odpowiedź brzmi "tak", to twórcy arkusza nie wiedzą, co piszą. I już nawet nie dlatego, że w pierwszym zdaniu wcale nie zostało sprecyzowane, o czyją kulturę chodzi (bo może chodzić tylko o naszą, polską - polecam logiczną analizę zdania), ale nawet o to, że biel podobnie jak czerń nie są kolorami. I choć w necie krąż inne, mylne teorie, to przecież: Kolor to promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie fal widzialnych. Czerwony ma przedział o długości fali od 627 nm do 780 nm, a na przykład zielony to przedział o długości fali od 495 nm do 566 nm. Teraz proszę mi podać przedział "koloru" czarnego albo białego! W pierwszym przypadku nie będzie go w ogóle, bo czerń to brak promieniowania, a w drugim będzie obejmowało CAŁE światło widzialne, bo tym w istocie jest biel (wiecie, jak powstaje tęcza?). w tym drugim przypadku to by było tak, jakby całe promieniowanie elektromagnetyczne - gamma, rentgenowskie, cieplne, widzialne, radiowe, nazwać tylko promieniowaniem radiowym, albo tylko cieplnym. To kompromitująca twórców arkuszy pomyłka, sprzeczna z obecną wiedzą fizyczną. Dramat po prostu. I tak, czytałem te głupoty w necie, że czerń to nie kolorów, ale już biel tak, bo to składowa trzech kolorów. Bzdura. Pryzmat nie rozbija bieli tylko na trzy kolory, prawda? I odwrotnie, widzieliście tarczę na fizyce z owymi trzema kolorami, którą szybko się kręci? Widzicie wtedy biel, czy szarość? rozumiem przy tym, że potocznie mówi się kolor biały, kolor czarny. mówi się tez poszłem i wyszłem - i czy to jest poprawnie? Dla mnie to kompromitacja.

odpowiedz

Ocena: +4 [8]
~Ula [2013-04-23 18:22]

Przecież to jest stworzone dla jakiś kretynów, a nie ludzi, którzy spędzili dziewięć lat w szkole!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +7 [19]
~Mario [2013-04-23 20:11]

Gimnazjalistki tylko chodzą wypindrzone z telefonem w ręku jak bizneswomen. W głowie pustka, tylko fejs, nk i inne wynalazki. Dają tyłka żeby się pochwalić koleżankom, że już są dorosłe. Ciekawe czy z wiekiem zmądrzeją. Rodzice kasę dają żeby mieć spokój, krzywdząc je. Reklamy nowych smartfonów tylko utwierdzają je, że aby być trendy trzeba taki mieć. A teraz dawajcie minusy, jeśli to nie prawda.

odpowiedz

pokaż 10 ukrytych odpowiedzi

Ocena: +4 [6]
~żądło [2013-04-23 21:14]

Dlaczego kretyńska CKE daje na testach z historii I wojnę światową lub bliską tematykę, jeśli to będziemy przerabiać w czerwcu!!! To jest jedna z ostatnich tematyk gimnazjum!

odpowiedz

Ocena: -20 [40]
~oko3g [2013-04-23 16:55]

pffff dekalog do judaizmu.... ciekawe kto pisał te odpowiedzi.... pewnie jakiś magister....

odpowiedz

pokaż 12 ukrytych odpowiedzi

Ocena: -4 [4]
~Pan czenko [2013-04-23 20:46]

Moim zdaniem te testy nic nie weryfikują. Są testami na złapanie kogoś na jakimś nieprecyzyjnie zadanym pytaniu. Pytania są dobre do krzyżówki nie do egzaminu.

odpowiedz

Ocena: +9 [13]
~jaras [2013-04-23 16:34]

A może wrócic do systemu przedwojennego ? - po paru klasach podstawówki trudny egzamin. Dla uczniów zdolnych dalsza nauka, a dla najzdolniejszych dodatkowe stypendia ( za darmo podręczniki, zwolnienie z czesnego ,a dla zamiejscowych refundacja lub dopłata do internatu). Tym mniej zdolnym zaproponować naukę rzemiosła, reszta do pługa lub łopaty. Mieliśmy wyniki na skalę światową, noblistów,supermatematyków, wynalazców itp ....i komu to przeszkadzało

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +32 [52]
~INŻ [2013-04-23 16:31]

Mam 39 lat, wykształcenie wyższe techniczne. Przedmioty humanistyczne w technikum lubiłem, szczególnie polski i jęz. obce. Przeglądałem te testy. Są bardzo łatwe wg mnie. Trochę pomyśleć i można większość odpowiedzi zaznaczyć. Część z polskiego bardzo łatwa.

odpowiedz

pokaż 13 ukrytych odpowiedzi

Ocena: +5 [5]
~xox [2013-04-23 19:57]

Hahaha i już wszyscy "inteligentni" się znaleźli ;) nic tylko krytykowac potraficie.. ahhh ta POLSKA

odpowiedz

Ocena: +4 [8]
~margo [2013-04-23 18:24]

rzygac mi się chce na tą edukację wielkie magistry uczące w szkole programu który na egzaminach gimnazjalnych czy maturalnych jest tylko liznięty . przede wszystkim na egz maturalnym np umożliwiającym dostanie się na studia to połowa programu to tylko godz jedna lub dwie poswięcona jest na dany temat .tak tworzą testy abysmy my rodzice klepali u nich kporki. Pytam mają zle? jesli paniusia od chemi za godz w częstochowie brała od 120 zl po 5tys do nawet 10tys zarabiają na korkach nie płacąc podatku wynajmów lokalu i innych zeczy związanych z działalnością gosp -kasy fiskalnej zero .Programy są przeładowane uczą bzdur np uszycie lalki na technice przez gimnazjaliste - pytam po co? godziny nie potrzebne zlikwidowac a dołożyc matematyki języków i innych potrzebnych do dostania się na studia bez korków przedmiotów . Muzyka plastyka,technika wyrzucanie kasy w błoto i tworzenie niepotrzebnych etatów . CAŁY TEN SYSTEM EDUKACJI TO BANDA BIUROKRATÓW ,TWORZĄCYCH TAK PROGRAM ABY IM DO KIESZENI WPADAŁO-ZŁODZIEJE .CIEKAWE CZY WIELKIE PANIE NAUCZYCIELKI NP Z POLSKIEGO NAPISAŁYBY MATURĘ Z MATY LUB CHEMII ,A MATEMATYCY Z JĘZYKÓW. Mam w rodzinie czterech nauczycieli z różnych przedmiotów ,którzy uczą w technikach i liceach i często mówią że napisanie matury z innych przedmiotów niż uczą jest niewykonalne ,mają przy tym niezły ubaw.Postawcie się w roli takiego dziecka ,który chcąc dostać się np medycynę ,prawo i inne ambitne kierunki goni od korków jednych na drugie ,a my rodzice płacimy . SYSTEM EDUKACJI U NAS TO JEDNA WIELKA SCIEMA , WYMAGAJCIE TEGO NA EGZAMINACH CO NAUCZYLISCIE PRZEZ JEDNĄ GODZINĘ POSWIĘCONĄ NA DANE ZAGADNIENIE

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź