Jak mieć dobre stopnie i nie być kujonem?

wp.pl | 2011-11-04 (11:08)
wp.pl
Gimnazjum Kim jest kujon? To osoba, która ma świetne oceny i... nie jest szczególnie lubiana. Dobre oceny chce mieć każdy, choć nie każdy chce się do tego przyznać. Tylko jak je uzyskać, nie tracąc przy tym sympatii ze strony kolegów?

Prawdopodobnie pierwszy krok, jaki musimy zrobić, to pozbyć się zmartwienia, że ktoś nas nazwie kujonem. Ważniejsze jest raczej pytanie – jak w ogóle zdobyć dobre stopnie? Oczywiście zawsze może się zdarzyć, że jakiś zazdrośnik nazwie nas kujonem. Pomyślmy wtedy o noblistach lub milionerach – niektórych z nich z pewnością też tak nazywano.

Lepsze oceny to nie grzech

Jeśli chcielibyśmy poprawić nasze oceny z jakiegoś przedmiotu, warto porozmawiać najpierw z nauczycielem. Wbrew pozorom nie jest on naszym wrogiem, a wręcz przeciwnie, wielu z nich trafiło do szkół, ponieważ chciało pomagać ludziom.

Ponadto nie zapominajmy, że nauczyciele muszą przedstawiać rezultaty swojej pracy, więc zależy im na tym, aby nasze wyniki były jak najlepsze. Poza tym to oni najlepiej znają kryteria, zgodnie z którymi jesteśmy oceniani, więc to właśnie oni mogą nam pomóc, podpowiadając co powinniśmy zmienić, a co poprawić w naszej pracy.

Czasem, z różnych względów, nie chcemy prosić o pomoc nauczyciela. Wtedy warto zastanowić się nad korepetycjami. Pozostaje w takim wypadku podjąć decyzję, czy poradzimy sobie sami przy wsparciu na przykład kolegów, czy może powinniśmy zdać się na rodziców, którzy pomogą nam znaleźć odpowiednią osobę.

Kto pyta, nie błądzi

Nie wstydźmy się zadawać pytań. Nauczyciele bardzo lubią, kiedy uczniowie pytają, ponieważ oznacza to, że wzbudzili zainteresowanie tematem. Pytania wywołują dyskusję, pomagając w ten sposób zrozumieć zagadnienie.

Wyobraźmy sobie na przykład lekcję fizyki, podczas której pojawiła się nie do końca dla nas jasna kwestia. Jednak wstydzimy się zadać pytanie, ponieważ nie chcemy wyjść na durnia. W efekcie nie rozumiemy o co chodzi, potem przychodzi sprawdzian, a wraz z nim niewyjaśnione zagadnienie – rezultatu można się domyślić.

TAGI: szkoła | uczniowie | kujon | dobre oceny

NessaMei [2013-12-28 15:45]

Są ludzie którzy kują i mają 3 i są tacy którzy przeczytają raz temat w książce i mają 5. Ja niestety należę do tej pierwszej kategorii. Mój mózg nie potrafi zapamiętać wielu rzeczy. Słówka z angielskiego to katorga dlatego wolę rzeczy na logikę. Ale jak mam mieć pasek gdy z języków mam 2 ;/ ? Nie mogę cały czas łykać tabletek na sesje i innych tego typu rzeczy;/ Czy ktoś z was ma podobny problem i potrafi sobie z nim poradzić ? Czy pozostaje mi tylko siedzieć dzień w dzień przed książkami i darować sobie rozwijanie pasji na które już nie miałabym czasu ?

~Kasia89 [2013-10-12 21:08]

kurdeeee czemu nie dodajecie mojego wpisu????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! prosze!!!!!!!!!!!!!!!! dodajcie to powazny problem wielu mlodych ludzi ????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

~mama [2011-11-06 13:31]

Nauczyciel nie jest przyjacielem ucznia. Wcale nie chce mu pomóc ani nauczyć. W szkole odwala pańszczyznę i łachę robi, że w ogóle tam jest. Co innego na płatnych korepetycjach - dusza człowiek. Są oczywiście wyjątki, ale dosłownie po kilku na szkołę. Zadawanie pytań nauczycielowi jest często wyśmiewane - nie polecam. Szansę na dobre oceny mają tylko i wyłącznie stukacze, dzieci zaprzyjaźnionych, trójki zapewniają drogie perfumy i bomboniery.

~zwykła laska [2013-03-10 19:14]

To po prostu dużo nauki.Nie musisz każdemu pokazywać ocen.Możesz je pokazać zaufanym osobą.Pamiętaj tylko twoje zdanie się liczy (dla ciebie nie zawsze dla innych).Jeżeli podoba Ci się,że masz dobrze zapewnioną przyszłość to twój interes więc trzymaj się.Ty decydujesz o swoim życiu,ale do 18-stu lat w tym pomogą Ci rodzice. :-)

~dddd [2013-01-05 22:51]

na drugi semestr

~dddd [2013-01-05 22:48]

mam z zachowania na pierwszy semestr ocene nieodpowiednia ile moge miec maksymalnie

~anonim [2012-04-15 21:47]

mam 4.5 :d a chce więcej. xD

~szczur [2012-01-24 20:03]

ZERO nauki CZERWONY PASEK na świadectwie,tak mam już od 5 lat

~romek [2011-11-06 19:29]

Moniko to co piszesz jest interesujące. Szczególnie ze średnią. A tak naprawdę to co piszesz to brednie. Z historii nie można się nie uczyć i mieć średnią 6, i w ogóle z wszystkiego żeby mieć taką średnią trzeba coś umieć, chyba że się jest lizusem albo się ściąga

~ja [2011-11-07 09:08]

Kilka osób pisze, że konieczna jest ciezka praca żeby miec dobre stopnie. To nieprawda. Są jednostki które muszą kuć na dobre oceny i takie które tylko zaglądną do książki, albo wręcz posiedzą na lekcji. Dotyczy to zarówno przedmiotów ścisłych jak i humanistycznych. Są też tacy, którzy na 2 muszą kuć. Wszystko zależy od indywidualnych zdolności.

~Maja [2011-11-06 19:21]

Bez pracy nie ma kołaczy, jak mówi stare przysłowie pszczół.Żadnych cudów, tylko ciężka praca i pomyślunek.W przeciwnym razie efektów brak i po co wtedy jest potrzebna sympatia kolegów?

~łs [2011-11-06 18:52]

mieć relikwie Jana Pawła || i czekać na cud

~Do Moniki [2011-11-06 17:07]

Moniko jak można mieć średnią 6.3 ? ;)

~ZenonM51 [2011-11-05 12:56]

Nie ma rady, trzeba dawać ciała!

~Maxi [2011-11-05 21:20]

Na pewno się przyda. Mam dobre oceny ale chciałbym mieć lepsze, i to dzięki temu

Encyklopedia

... najmniejszy z polskich ssaków, ryjówka malutka, ma zaledwie 6,4 cm długości...