Jaką szkołę wybrać po gimnazjum?

WP.PL | 2013-04-26 (13:41)
WP.PL
Gimnazjum Testy gimnazjalne dobiegły końca, jednak uczniowie wciąż nie mają chwili wytchnienia. Do tej pory każdą wolną chwilę poświęcali nauce, lecz teraz muszą zastanowić się nad tym, jaką szkołę ponadgimnazjalną wybrać.

Ich przyszłość zależy w bardzo dużej mierze od tej właśnie decyzji, zatem musi być ona możliwie jak najlepsza. Jaką szkoła zapewni zawodowy sukces?

Liceum ogólnokształcące

Kiedyś licealiści patrzyli z góry na uczniów zawodówek i techników – uważali się bowiem za lepszych. Liceum przez wiele lat było synonimem prestiżu. Reforma edukacji skróciła naukę w tym typie szkoły z 4 lat na 3, zmienił się również jej wizerunek. Rynek pracy zweryfikował, że sama matura i brak zawodu to zdecydowanie za mało, by móc zakończyć edukację i myśleć o przyszłości zawodowej. Okazało się, że bez późniejszych studiów nie ma co liczyć na ciekawy etat, a osoby, które postanowiły iść do pracy od razu po liceum, po jakimś czasie i tak wróciły na studia – zazwyczaj zaoczne.

Jeśli zatem gimnazjalista chce wyuczyć się konkretnego zawodu w jak najkrótszym czasie i planuje rychłe podjęcie pracy, nie powinien swoich kroków kierować ku liceum. Natomiast osoby, które zdecydują się na naukę w tej placówce, powinny dobrze zastanowić się, jaki profil klasy wybrać, bowiem będą go kontynuować przez kolejne lata studiów.

- W momencie, w którym młody człowiek przechodzi z gimnazjum do liceum, myśli „mój kolega czy moja najlepsza koleżanka idzie do tej klasy, do tej szkoły, fajnie by było, abyśmy tam byli razem”, podejmuje decyzję, która de facto określa później jego życie – stwierdził Andrzej Nagórko, koordynator warszawskiego liceum Żagle w rozmowie z Radiem Warszawa.

Wybór profili jest bardzo bogaty: istnieją m.in. klasy językowe (w tym z językiem wykładowym), biologiczno-chemiczne, humanistyczne, matematyczno-fizyczne, czy biznesowe. Zgodnie z nową podstawą programową, nauka ma być nastawiona na sprofilowanie, które dzieli przedmioty na te nauczane na poziomie rozszerzonym oraz zblokowane.

Technikum

Grono osób zainteresowanych nauką w technikum jest coraz większe, bowiem ten typ placówki łączy w sobie zalety liceum i zawodówki. Absolwent z tytułem technika ma w ręku konkretny zawód i doświadczenie poparte obowiązkową praktyką, jednocześnie posiada także maturę, która pozwala na dalszą edukację w szkołach wyższych. Taki młody człowiek ma niemałe pole do popisu, bowiem jego szanse na rynku pracy są całkiem niezłe już na tym etapie. Jednocześnie może zwiększać swoje kwalifikacje na studiach, a pracę zawodową rozpocząć później. Wszystko jest kwestią jego decyzji. Nauka w technikum trwa najdłużej ze wszystkich typów szkół ponadgimnazjalnych, bo aż 4 lata.

Oferta jest naprawdę bogata – kierunki, które można podjąć, to m.in.: architektura, informatyka, budownictwo, analityka medyczna, mechanika, elektronika, chemia, fizjoterapia, geodezja, fotografia, meteorologia, farmacja, poligrafia, technologia żywności, kosmetologia, czy fryzjerstwo. Po ukończeniu tak precyzyjnych specjalizacji, jak technologia szkła czy hodowla koni, można w niedługim czasie zostać specjalistą w tej dziedzinie.