Jaką szkołę wybrać po gimnazjum?

Jaką szkołę wybrać po gimnazjum?

WP.PL | 2013-04-26 (13:41)
WP.PL
  A A A
Gimnazjum Testy gimnazjalne dobiegły końca, jednak uczniowie wciąż nie mają chwili wytchnienia. Do tej pory każdą wolną chwilę poświęcali nauce, lecz teraz muszą zastanowić się nad tym, jaką szkołę ponadgimnazjalną wybrać.

Ich przyszłość zależy w bardzo dużej mierze od tej właśnie decyzji, zatem musi być ona możliwie jak najlepsza. Jaką szkoła zapewni zawodowy sukces?

Liceum ogólnokształcące

Kiedyś licealiści patrzyli z góry na uczniów zawodówek i techników – uważali się bowiem za lepszych. Liceum przez wiele lat było synonimem prestiżu. Reforma edukacji skróciła naukę w tym typie szkoły z 4 lat na 3, zmienił się również jej wizerunek. Rynek pracy zweryfikował, że sama matura i brak zawodu to zdecydowanie za mało, by móc zakończyć edukację i myśleć o przyszłości zawodowej. Okazało się, że bez późniejszych studiów nie ma co liczyć na ciekawy etat, a osoby, które postanowiły iść do pracy od razu po liceum, po jakimś czasie i tak wróciły na studia – zazwyczaj zaoczne.

Jeśli zatem gimnazjalista chce wyuczyć się konkretnego zawodu w jak najkrótszym czasie i planuje rychłe podjęcie pracy, nie powinien swoich kroków kierować ku liceum. Natomiast osoby, które zdecydują się na naukę w tej placówce, powinny dobrze zastanowić się, jaki profil klasy wybrać, bowiem będą go kontynuować przez kolejne lata studiów.

- W momencie, w którym młody człowiek przechodzi z gimnazjum do liceum, myśli „mój kolega czy moja najlepsza koleżanka idzie do tej klasy, do tej szkoły, fajnie by było, abyśmy tam byli razem”, podejmuje decyzję, która de facto określa później jego życie – stwierdził Andrzej Nagórko, koordynator warszawskiego liceum Żagle w rozmowie z Radiem Warszawa.

Wybór profili jest bardzo bogaty: istnieją m.in. klasy językowe (w tym z językiem wykładowym), biologiczno-chemiczne, humanistyczne, matematyczno-fizyczne, czy biznesowe. Zgodnie z nową podstawą programową, nauka ma być nastawiona na sprofilowanie, które dzieli przedmioty na te nauczane na poziomie rozszerzonym oraz zblokowane.

Technikum

Grono osób zainteresowanych nauką w technikum jest coraz większe, bowiem ten typ placówki łączy w sobie zalety liceum i zawodówki. Absolwent z tytułem technika ma w ręku konkretny zawód i doświadczenie poparte obowiązkową praktyką, jednocześnie posiada także maturę, która pozwala na dalszą edukację w szkołach wyższych. Taki młody człowiek ma niemałe pole do popisu, bowiem jego szanse na rynku pracy są całkiem niezłe już na tym etapie. Jednocześnie może zwiększać swoje kwalifikacje na studiach, a pracę zawodową rozpocząć później. Wszystko jest kwestią jego decyzji. Nauka w technikum trwa najdłużej ze wszystkich typów szkół ponadgimnazjalnych, bo aż 4 lata.

Oferta jest naprawdę bogata – kierunki, które można podjąć, to m.in.: architektura, informatyka, budownictwo, analityka medyczna, mechanika, elektronika, chemia, fizjoterapia, geodezja, fotografia, meteorologia, farmacja, poligrafia, technologia żywności, kosmetologia, czy fryzjerstwo. Po ukończeniu tak precyzyjnych specjalizacji, jak technologia szkła czy hodowla koni, można w niedługim czasie zostać specjalistą w tej dziedzinie.

Zobacz także:
Jaka szkoła po gimnazjum - Technikum hotelarskie

Jaka szkoła po gimnazjum - Technikum ekonomiczne i handlowe

Jaka szkoła po gimnazjum? Technikum budowlane
Jaka szkoła po gimnazjum? Technikum gastronomiczne

Dołącz do nas na Facebooku!
następnanastępna [1]2 ... 2

TAGI: jaką szkołę wybrać? | liceum | technikum | zawodówka | gimnazjaliści

oceń
31
17
Podziel się

Opinie

Ocena: +1 [1]
justyna.doradca [2015-02-03 18:29]

Polecam korzystanie z pomocy doradców zawodowych, którzy pomogą Ci określić Twoje wrodzone predyspozycje zawodowe i zainteresowania i wtedy będziesz miał pewność jaki typ szkoły średniej będzie najbardziej odpowiedni dla Ciebie. Zapraszam na konsultację w Krakowie - justyna.doradca@op.pl

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~gosc [2014-11-18 09:58]

Idź to technikum. Zawsze to daje większe możliwości. Można po technikum iść na studia :D

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~a [2014-05-22 17:10]

nie idę do technikum idę do zawodóki

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +3 [3]
~FK [2014-07-07 14:31]

Cóż ja mam tak, że jak złożyłbym do LO, to żałowałbym, iż nie poszedłem do Technikum. Natomiast jakbym poszedł do Technikum to umartwiałbym się nad tym, że nie poszedłem do LO. Ostatecznie wybrałem Liceum, jednak znowu myślę sobie czy dobrze zrobiłem i nie lepiej to zmienić . Cóż mam czas na zastanowienie się i potem ewentualnie wycofam te papiery i tam, gdzie będą wolne miejsca to pójdę. Może to Technikum informatyczne to jednak był dobry wybór... Jaki to ciężki wybór ):

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~hejpo [2014-05-28 16:42]

w każdej podstawówce pisze rekrutacja do gimnazjów na 2014/2015 , a w każdym gimnazjum pisz rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych na 2014/2015 . Moja kuzynka jest w 6 klasie podstawówki ma wybrać gimnazjum , a ja jestem w 3 gimnazjum i mam wybrać szkołę ponadgimnazjalną. Ona idzie do 1 klasy gimnazjum numer 1 w nysie, a ja idę do 1 klasy zawodówki szkoły ponadgimnazjanej . v

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~HEJJEJKLEJ [2014-05-22 16:45]

jestem w 3 klasie gimnazjum mam 15 lat , i muszę wybrać szkołę ponadgimnazjalną, na 2014/2015 rok szkolny idę do 1 zawodówki do szkół technicznych w Nysie , tylko zapiszę się przez internet, za niosę papiery do tej szkoły i już. Moja kuzynka ma 12 lat jest w 6 klasie podstwówki , musi wybrać gimnazjum wybrała gimnajzum numer 1 w Nysie a ja Zspół szkół technicznych w Nysie Zawodóka

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Karolinaprawie1zawodówka [2014-05-22 16:25]

ja też jestem w 3 klasie , mam 15 lat i muszę wybrać jakąś szkołę ponadgimnazjalną na 2014/2015 rok szkolny na 100% idę do zawodówki więc , moja kuzynka Ania 12 lat 6 klasa podstawówki, musi wybrać gimnazjum

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~Justyna [2014-05-08 15:54]

Jeśli jesteś z Krakowa i okolic i nadal się wahasz co dalej? jaką szkołę wybrac by potem nie żałować! Do czego masz predyspozycje, a co nie jest Twoją bajką zupełnie. Zapraszam na rozmowę ze mną, Zrobimy test profesjonalny, który pomoże Ci wybrać szkołę. To ważna decyzja, od niej zależy czy będziesz zadowolony ze swojej przyszłej pracy, w której spędzamy przecież połowę życia. justyna.doradca@op.pl

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~kamosa [2014-03-17 10:29]

Czy wiecie, ze tylko w Liceum Ogólnokształcącym Centrum Szkól Mundurowych otrzymujecie porządne wykształcenie ogólne, jak w każdym dobrym liceum, a dodatkowo ukierunkowanie zawodowe- w kierunku służb mundurowych, ale też różnorodnych studiów. W ramach zajęć mundurowych otrzymujecie wiedzę na przykład z psychologii, prawa polskiego i europejskiego, prewencji, kryminologii itd. To o wiele szersza i bardziej przekrojowa wiedza, niż na konkretnych profilach w innych liceach:)

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~marta [2014-03-11 16:29]

Teraz własnie warto jest sie skupic na dobrym gimnazjum. I macie całkowitą racje jesli chodzi o wybór tego najlepszego. Tu duzo zalezy wlasnie od tego jak potoczy sie dalej edukacja.

odpowiedz

Ocena: +2 [2]
~Kamila [2014-03-09 12:57]

Bardzo się martwię o swoją przyszłość. Kończę w tym roku gimnazjum i muszę wybrać jakąś szkołę. Pytanie jaką? Jeszcze niedawno byłam przekonana, że pójdę do jakiegoś LO, ale teraz jak tak sobie myślę to co mi potem LO? Mamy teraz armię wykształconych bezrobotnych! To nie lepiej iść do technikum wykształcić się dobrze w jakimś zawodzie i mieć większe szanse na znalezienie pracy? Co robić? Jak żyć?

odpowiedz

Ocena: -6 [6]
~patrycja [2013-07-31 20:24]

Liceum i to najlepiej prywatne. My wybralismy dla dziecka V Prywatne Liceum w Krakowie a to dlatego ze potem bedzie miał łatwiejszy start na medycyne.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +1 [1]
~bolek [2014-01-16 21:17]

jeśli planuje się studia inżynierskie to należy wybierać tylko technikum, najlepiej w kierunku jaki później chce się studiować; na początku studiów jak są tzw przedmioty ogólne (matematyka, fizyka, chemia itd) to licealiści mają przewagę, ale niekoniecznie, później gdy przychodzą przedmioty zawodowe to zostają daleko, daleko w tyle; w moim przypadku w wielu przedmiotach zawodowych dowiedziałem się więcej w technikum niż na studiach

odpowiedz

Ocena: +2 [6]
~Stefanek1962 [2013-04-28 10:22]

"Kiedyś licealiści patrzyli z góry na uczniów zawodówek i techników – uważali się bowiem za lepszych" - to jest tak po przemianach i reformie, kiedy technika były likwidowane zgodnie z wizją rządzących. Bo faktycznie kiedyś - przed latami 80 ubiegłego wieku to technika były na tym samym poziomie, co licea. Matura też była taka sama i egzaminy na studia też. Nie było płatnych studiów, które wydają "papierek" ukończenia po ich pełnym opłaceniu.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: -1 [1]
~lolo [2013-11-29 18:34]

a ja nie wiem gzie chce iść co możesz poradzić na takom osobę co miała średnią 3,8 pomożesz ?

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~kasiaa [2013-10-29 06:44]

A ja chciałabym być kwiaciarką do jakiej wtedy szkoły musze isc?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +5 [5]
~aga [2013-09-18 15:43]

Chciałabym zostać psychologiem ja profil liceum wybrać?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +21 [35]
~Ja [2013-04-28 10:12]

Najgorsze co można wybrać to licum o profilu humanistycznym.Można to też nazwać kierunek bezrobocie.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: +3 [3]
~matka [2013-04-29 10:20]

technik technologii żywnosci- gdzie znajdzie pracę?? Sanepid-po znajomości a bez ? pomóżcie -syn pracuje -jak coś znajdzie: na śmieciówkach: , teraz znów jest bez roboty

odpowiedz

Ocena: +29 [37]
~kili [2013-04-28 08:11]

tu i tak nie ma perspektyw,takze jaka wybierze sie szkole nie zrobi roznicy

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź