Jaką szkołę wybrać po gimnazjum?

Jaką szkołę wybrać po gimnazjum?

WP.PL | 2013-04-26 (13:41)
WP.PL
  A A A
Gimnazjum Testy gimnazjalne dobiegły końca, jednak uczniowie wciąż nie mają chwili wytchnienia. Do tej pory każdą wolną chwilę poświęcali nauce, lecz teraz muszą zastanowić się nad tym, jaką szkołę ponadgimnazjalną wybrać.

Ich przyszłość zależy w bardzo dużej mierze od tej właśnie decyzji, zatem musi być ona możliwie jak najlepsza. Jaką szkoła zapewni zawodowy sukces?

Liceum ogólnokształcące

Kiedyś licealiści patrzyli z góry na uczniów zawodówek i techników – uważali się bowiem za lepszych. Liceum przez wiele lat było synonimem prestiżu. Reforma edukacji skróciła naukę w tym typie szkoły z 4 lat na 3, zmienił się również jej wizerunek. Rynek pracy zweryfikował, że sama matura i brak zawodu to zdecydowanie za mało, by móc zakończyć edukację i myśleć o przyszłości zawodowej. Okazało się, że bez późniejszych studiów nie ma co liczyć na ciekawy etat, a osoby, które postanowiły iść do pracy od razu po liceum, po jakimś czasie i tak wróciły na studia – zazwyczaj zaoczne.

Jeśli zatem gimnazjalista chce wyuczyć się konkretnego zawodu w jak najkrótszym czasie i planuje rychłe podjęcie pracy, nie powinien swoich kroków kierować ku liceum. Natomiast osoby, które zdecydują się na naukę w tej placówce, powinny dobrze zastanowić się, jaki profil klasy wybrać, bowiem będą go kontynuować przez kolejne lata studiów.

- W momencie, w którym młody człowiek przechodzi z gimnazjum do liceum, myśli „mój kolega czy moja najlepsza koleżanka idzie do tej klasy, do tej szkoły, fajnie by było, abyśmy tam byli razem”, podejmuje decyzję, która de facto określa później jego życie – stwierdził Andrzej Nagórko, koordynator warszawskiego liceum Żagle w rozmowie z Radiem Warszawa.

Wybór profili jest bardzo bogaty: istnieją m.in. klasy językowe (w tym z językiem wykładowym), biologiczno-chemiczne, humanistyczne, matematyczno-fizyczne, czy biznesowe. Zgodnie z nową podstawą programową, nauka ma być nastawiona na sprofilowanie, które dzieli przedmioty na te nauczane na poziomie rozszerzonym oraz zblokowane.

Technikum

Grono osób zainteresowanych nauką w technikum jest coraz większe, bowiem ten typ placówki łączy w sobie zalety liceum i zawodówki. Absolwent z tytułem technika ma w ręku konkretny zawód i doświadczenie poparte obowiązkową praktyką, jednocześnie posiada także maturę, która pozwala na dalszą edukację w szkołach wyższych. Taki młody człowiek ma niemałe pole do popisu, bowiem jego szanse na rynku pracy są całkiem niezłe już na tym etapie. Jednocześnie może zwiększać swoje kwalifikacje na studiach, a pracę zawodową rozpocząć później. Wszystko jest kwestią jego decyzji. Nauka w technikum trwa najdłużej ze wszystkich typów szkół ponadgimnazjalnych, bo aż 4 lata.

Oferta jest naprawdę bogata – kierunki, które można podjąć, to m.in.: architektura, informatyka, budownictwo, analityka medyczna, mechanika, elektronika, chemia, fizjoterapia, geodezja, fotografia, meteorologia, farmacja, poligrafia, technologia żywności, kosmetologia, czy fryzjerstwo. Po ukończeniu tak precyzyjnych specjalizacji, jak technologia szkła czy hodowla koni, można w niedługim czasie zostać specjalistą w tej dziedzinie.

Zobacz także:
Jaka szkoła po gimnazjum - Technikum hotelarskie

Jaka szkoła po gimnazjum - Technikum ekonomiczne i handlowe

Jaka szkoła po gimnazjum? Technikum budowlane
Jaka szkoła po gimnazjum? Technikum gastronomiczne

Dołącz do nas na Facebooku!
następnanastępna [1]2 ... 2

TAGI: jaką szkołę wybrać? | liceum | technikum | zawodówka | gimnazjaliści

oceń
35
18
Podziel się

Opinie

Ocena: 0 [0]
~kostka [2016-08-30 07:15]

Wystarczy zawodowe szkolenie w Beauty lux i w zasadzie macie pełne przygotowanie do zawodu. Wiem ile u mnie to trwało, wcześniej zrobiłam technikum kosmetyczne. Naprawdę nie ma sensu zabieranie się za kierunki i szkoły, które nie dają nic, poza papierkiem.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~karola [2015-04-22 08:56]

ma mam 1 pytanie a czy jest technikum humanistyczne bo jak by było to pewnie był by to całkiem niezły wybòr dla mni bo bardzo lubię historie lpolski ale nie znosze mat

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: -1 [1]
~miki789 [2016-03-25 12:24]

Mój syn jest w klasie maturalnej CX LO im. Roberta Schumana przy Sobieskiego 68 (w Zespole Szkół nr 59) i bardzo chwalimy sobie poziom nauczania. Wybrał tę szkołę przede wszystkim ze względu na bogatą ofertę językową (angielski, niemiecki, włoski, hiszpański), ale dla nas dużym plusem są także wychowawcy – widać, że interesują się każdym uczniem.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~gosela [2016-01-13 07:15]

Robiłam najpierw technikum kosmetyczne, a później przeszłam do szkoły kosmetyczek, ale w formie szkoleń - Beauty lux. Tam osiągnęłam to co chciałam i można powiedzieć, że doszłam do zawodu. To było sporo pracy, ale jednak droga najłatwiejsza.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~karola [2015-04-22 09:37]

Czemu tak sądzisz ja uważam że to super wybòt alee moż tylko tlategoże tylko to lubie

odpowiedz

Ocena: 0 [2]
~Roksana [2015-04-21 11:46]

Licea nie są złe, tylko trzeba się zastanowić nad wyborem. Moja córka poszła do liceum ks. Gostyńskiego w Lublinie. Wspólnie zdecydowaliśmy, że prywatna szkoła, z indywidualnym systemem nauczania będzie lepsza niż szkoła, w której pędzi się tylko za materiałem, a efektem końcowym, dość kiepskim, jest matura.

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~grycka [2015-04-13 14:05]

hejka, ja poszłam do liceum bo masz jeszcze trochę czasu by się namyślić, wydorośleć i wiedzieć już jaki zawód chcesz wykonywać. Po gimnazjum bym nie dała rady zaraz zdecydować idę do technikum samochodowego i będę tym i tym. Po lo poszłam do studia sztuki jako do szkoły policealnej i tu się uczę bo wiem że chcę być charakteryzatorką i nie potrzeba mi do tego studiów

odpowiedz

Ocena: 0 [2]
justyna.doradca [2015-02-03 18:29]

Polecam korzystanie z pomocy doradców zawodowych, którzy pomogą Ci określić Twoje wrodzone predyspozycje zawodowe i zainteresowania i wtedy będziesz miał pewność jaki typ szkoły średniej będzie najbardziej odpowiedni dla Ciebie. Zapraszam na konsultację w Krakowie - justyna.doradca@op.pl

odpowiedz

Ocena: -2 [2]
~gosc [2014-11-18 09:58]

Idź to technikum. Zawsze to daje większe możliwości. Można po technikum iść na studia :D

odpowiedz

Ocena: +1 [3]
~a [2014-05-22 17:10]

nie idę do technikum idę do zawodóki

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +6 [6]
~FK [2014-07-07 14:31]

Cóż ja mam tak, że jak złożyłbym do LO, to żałowałbym, iż nie poszedłem do Technikum. Natomiast jakbym poszedł do Technikum to umartwiałbym się nad tym, że nie poszedłem do LO. Ostatecznie wybrałem Liceum, jednak znowu myślę sobie czy dobrze zrobiłem i nie lepiej to zmienić . Cóż mam czas na zastanowienie się i potem ewentualnie wycofam te papiery i tam, gdzie będą wolne miejsca to pójdę. Może to Technikum informatyczne to jednak był dobry wybór... Jaki to ciężki wybór ):

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~hejpo [2014-05-28 16:42]

w każdej podstawówce pisze rekrutacja do gimnazjów na 2014/2015 , a w każdym gimnazjum pisz rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych na 2014/2015 . Moja kuzynka jest w 6 klasie podstawówki ma wybrać gimnazjum , a ja jestem w 3 gimnazjum i mam wybrać szkołę ponadgimnazjalną. Ona idzie do 1 klasy gimnazjum numer 1 w nysie, a ja idę do 1 klasy zawodówki szkoły ponadgimnazjanej . v

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~HEJJEJKLEJ [2014-05-22 16:45]

jestem w 3 klasie gimnazjum mam 15 lat , i muszę wybrać szkołę ponadgimnazjalną, na 2014/2015 rok szkolny idę do 1 zawodówki do szkół technicznych w Nysie , tylko zapiszę się przez internet, za niosę papiery do tej szkoły i już. Moja kuzynka ma 12 lat jest w 6 klasie podstwówki , musi wybrać gimnazjum wybrała gimnajzum numer 1 w Nysie a ja Zspół szkół technicznych w Nysie Zawodóka

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~Karolinaprawie1zawodówka [2014-05-22 16:25]

ja też jestem w 3 klasie , mam 15 lat i muszę wybrać jakąś szkołę ponadgimnazjalną na 2014/2015 rok szkolny na 100% idę do zawodówki więc , moja kuzynka Ania 12 lat 6 klasa podstawówki, musi wybrać gimnazjum

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~Justyna [2014-05-08 15:54]

Jeśli jesteś z Krakowa i okolic i nadal się wahasz co dalej? jaką szkołę wybrac by potem nie żałować! Do czego masz predyspozycje, a co nie jest Twoją bajką zupełnie. Zapraszam na rozmowę ze mną, Zrobimy test profesjonalny, który pomoże Ci wybrać szkołę. To ważna decyzja, od niej zależy czy będziesz zadowolony ze swojej przyszłej pracy, w której spędzamy przecież połowę życia. justyna.doradca@op.pl

odpowiedz

Ocena: -1 [1]
~kamosa [2014-03-17 10:29]

Czy wiecie, ze tylko w Liceum Ogólnokształcącym Centrum Szkól Mundurowych otrzymujecie porządne wykształcenie ogólne, jak w każdym dobrym liceum, a dodatkowo ukierunkowanie zawodowe- w kierunku służb mundurowych, ale też różnorodnych studiów. W ramach zajęć mundurowych otrzymujecie wiedzę na przykład z psychologii, prawa polskiego i europejskiego, prewencji, kryminologii itd. To o wiele szersza i bardziej przekrojowa wiedza, niż na konkretnych profilach w innych liceach:)

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~marta [2014-03-11 16:29]

Teraz własnie warto jest sie skupic na dobrym gimnazjum. I macie całkowitą racje jesli chodzi o wybór tego najlepszego. Tu duzo zalezy wlasnie od tego jak potoczy sie dalej edukacja.

odpowiedz

Ocena: +1 [3]
~Kamila [2014-03-09 12:57]

Bardzo się martwię o swoją przyszłość. Kończę w tym roku gimnazjum i muszę wybrać jakąś szkołę. Pytanie jaką? Jeszcze niedawno byłam przekonana, że pójdę do jakiegoś LO, ale teraz jak tak sobie myślę to co mi potem LO? Mamy teraz armię wykształconych bezrobotnych! To nie lepiej iść do technikum wykształcić się dobrze w jakimś zawodzie i mieć większe szanse na znalezienie pracy? Co robić? Jak żyć?

odpowiedz

Ocena: -7 [9]
~patrycja [2013-07-31 20:24]

Liceum i to najlepiej prywatne. My wybralismy dla dziecka V Prywatne Liceum w Krakowie a to dlatego ze potem bedzie miał łatwiejszy start na medycyne.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +3 [3]
~bolek [2014-01-16 21:17]

jeśli planuje się studia inżynierskie to należy wybierać tylko technikum, najlepiej w kierunku jaki później chce się studiować; na początku studiów jak są tzw przedmioty ogólne (matematyka, fizyka, chemia itd) to licealiści mają przewagę, ale niekoniecznie, później gdy przychodzą przedmioty zawodowe to zostają daleko, daleko w tyle; w moim przypadku w wielu przedmiotach zawodowych dowiedziałem się więcej w technikum niż na studiach

odpowiedz