Czy można zdać z jedynką?

Czy można zdać z jedynką?

WP.PL | 2012-06-27 (10:22)
WP.PL
  A A A
Prawa ucznia W kończącym się właśnie roku szkolnym po raz pierwszy uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mogą zdać z jedynką. Umożliwia to zmiana w zasadach promowania do kolejnych klas, którą Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło w ubiegłym roku.

Gdy tylko informacja o nowych przepisach dotarła do szkół, ci mniej zdolni uczniowie zacierali ręce na samą myśl, że nie będą już musieli przykładać się do przedmiotu, którego szczerze nie lubią. Entuzjazm należy jednak nieco ostudzić, bo zasada ta dotyczy tylko wybranych przypadków.

Uczeń, który w wyniku trudności z przyswojeniem materiału z danego przedmiotu otrzymał na koniec roku szkolnego ocenę niedostateczną, może zdać do kolejnej klasy i kontynuować naukę w gronie rówieśników. Wcześniej taka możliwość nie istniała, a ostatnią szansą na uniknięcie powtarzania tej samej klasy dawał egzamin komisyjny. Choć oczywiście trzeba było go zdać z oceną pozytywną.

Kto zda z jedynką?

Zmiany wprowadzone przez MEN obejmują uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych, wyłączając maturzystów. Warunkiem, który należy spełnić, aby móc zdać z jedynką, jest to, że ocena niedostateczna musi dotyczyć przedmiotu, którego nauka będzie kontynuowana w następnej klasie. Czy oznacza to, że każdy uczeń może odpuścić sobie naukę jednego z przedmiotów programowych, bo i tak ma pewność, że nawet z jedynką zostanie promowany do kolejnej klasy?

- To nie jest tak - komentuje Joanna Czerwińska, nauczycielka języka angielskiego w jednym z trójmiejskich liceów. - Poza tym, że przedmiot, z którego uczeń dostaje ocenę niedostateczną, musi być kontynuowany w klasie programowo wyższej, ostateczną decyzję i tak podejmuje rada pedagogiczna. Dotyczy to oczywiście uzasadnionych przypadków. Jeżeli uczeń chodził na wagary, nie ma szans na zdanie, ale jeśli jego długa nieobecność w szkole spowodowana była przewlekła chorobą, rada będzie przychylna. Brak wiarygodnego uzasadnienia nie sprawi, że uczeń ot tak, zda z jedynką.

Kolejną wprowadzoną przez MEN zmianą jest możliwość podchodzenia do dwóch egzaminów poprawkowych, a nie - jak to było dotychczas - do jednego. W wyjątkowych przypadkach licealista, który będzie zagrożony z dwóch przedmiotów, a zda egzamin komisyjny tylko z jednego z nich, i tak będzie miał szansę na promocję do kolejnej klasy. O ile, oczywiście, w sposób wyczerpujący uzasadni taki stan rzeczy.

Duże pole do nadużyć

Uczniowie mają bardzo różny pogląd na wprowadzone zmiany. Zdolniejsi licealiści doszukują się niesprawiedliwości, bo nawet w przypadku zaistnienia wydarzeń losowych są w stanie nadgonić program. W tym samym czasie ktoś inny będzie mógł odpuścić naukę, bo nowe zasady mu na to pozwolą. Niektórzy nauczyciele starają się dostrzec pozytywne strony, jak np. wsparcie dla uczniów, którzy z różnych przyczyn mogą zostać wykluczeni z promocji do wyższej klasy, niekiedy nie z własnej winy.

Z kolei MEN powołuje się na fakt, iż podobne przepisy obowiązują w szkołach podstawowych i gimnazjach od dawna, a wprowadzenie ich również w placówkach ponadgimnazjalnych wyrówna szanse dla młodzieży z liceów i techników.

Eksperci wciąż nie są przekonani co do słuszności tych argumentów. Wielu z nich obawia się obniżenia poziomu edukacji. Ponadto zasady, którymi rządzi się nowe prawo, mogą zostać źle odczytane, co niesie za sobą ryzyko poważnych nadużyć. W jakim kierunku podążają polskie standardy edukacyjne? Czy MEN podjął dobrą decyzję, wprowadzając te zmiany? Na odpowiedzi na te pytania będziemy musieli jednak poczekać.

Jak uczyć się szybko i skutecznie?

Dołącz do nas na Facebooku!Marika Kowalska / mnd

(fot. Thinkstockphotos)
TAGI: zdać z jedynką | zdać do następnej klasy | jedynka na koniec roku | promocja do kolejnej klasy | liceum | technikum | zmiana przepisów | MEN | uczniowie

oceń
64
104
Podziel się

Opinie

Ocena: +5 [15]
~Ania [2012-06-28 09:04]

nauke wymyślili zwyrodnialcy nienawidzący dzieci

odpowiedz

Ocena: +9 [11]
~fifi [2012-06-27 18:40]

Oczywiście, przecież trzeba dbać o przyszłych wyborców PO.

odpowiedz

Ocena: +48 [64]
~Ptysiek [2012-06-27 12:52]

Pierwszym i jak do tej pory najgorszym błędem było wprowadzenie gimnazjów. Komu przeszkadzało 8 klas szkoły podstawowej? Jeśli było za mało, to trzeba było o rok wydłużyć naukę w szkole podstawowej, a nie narażać 13-to letnie dzieci na stres związany ze zmianą szkoły, nowym towarzystwem, innymi nauczycielami itd. Nasz kraj schodzi na psy pod każdym względem. Popieram tych, co wyjeżdżają z tej chlewni. Ja sam też planuję to zrobić, łącznie ze zrzeczeniem się obywatelstwa polskiego, bo ten kraj nie daje mi nic pozytywnego.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

Ocena: +8 [10]
~ask [2012-06-27 17:43]

to wszystko jest chore!!!!!!!!!!!! kiedy rewolucja????? jak długo durny naród będzie dawał się dymać???

odpowiedz

Ocena: +6 [6]
~Wojtek [2012-06-27 16:33]

Czyli tusk i PO cegiełka po cegiełce spełniają marzenia niemieckich kanclerzy z Hitlerem włącznie. Czyli realizują koncepcję mitteleuropy, wg. której Polacy mają być parobkami przystosowanymi do wykonywania prostych prac fizycznych.

odpowiedz

Ocena: +12 [20]
~edi [2012-06-27 13:31]

hodujcie dalej kretynów po liceum...

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: +7 [9]
~gość_wp [2012-06-27 14:19]

Chyba najbardziej chory pomysł od czasów stworzenia gimnazjum... Sam miałem sytuację w liceum że byłem zagrożony z jednego przedmiotu i właśnie największym motywatorem było to że nie zdam i będę musiał powtarzać klasę. A teraz co będzie-> a jedną jedynkę mogę mieć bo mam np. dysgrafię - i to pewnie będzie wystarczający powód żeby przepuścić takiego... efekt końcowy będzie taki że zamiast produkować mądrych ludzi szkoły będą produkować ciemnotę. A rząd na tym skorzysta tylko bo zyskają nowch wyborców... ps. nie jestem za PiS-em

odpowiedz

Ocena: +2 [4]
~jaksa [2012-06-27 14:05]

Można można, można nawet prezydentem w III RP zostać

odpowiedz

Ocena: +2 [4]
~żanecia [2012-06-27 14:02]

to nie fejr! dlaczemu nie dotyczy maturzystów?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~żanecia [2012-06-27 14:02]

to nie fejr! dlaczemu nie dotyczy maturzystów?

odpowiedz

Ocena: +34 [42]
ert84 [2012-06-27 12:07]

Masakra jeszcze tego brakowało, ogłupianie trwa!! Media w koło ogłupiają ludzi, ze szkół wycofuję się przedmioty takie jak historia, a teraz jeszcze promocja z jedynką!!! Jakie będzie to nasze społeczeństwo?? Wiadomo, że głupszymi łatwiej się rządzi, ale ludzie przejrzyjcie na oczy chcą z nas zrobić tanią siłę roboczą!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +7 [7]
~mrmix [2012-06-27 13:30]

Same cepy teraz po tych szkołach, w firmie znajomego widziałem na rozmowach wiele osób które pokończyły technika elektryczne i mechaniczne a o rysunku technicznym i obliczaniu prostych tolerancji nie mieli zielonego pojęcia chodź mieli takie coś w szkołach.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +2 [4]
~gcxvcx [2012-06-27 13:38]

do czego dąży system szkolnictwa w tej Polsce...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +3 [3]
~ja [2012-06-27 13:48]

Oglądał ktoś IDIOKRACJĘ? bo widzę że się to spełnia.

odpowiedz

Ocena: +2 [2]
~M [2012-06-27 13:47]

I niema się co dziwić. Nasza Pani minister MON mówi WZIĄŚĆ więć trzeba doprowadzić do sytuacji żeby reszta społeczeńtwa nie zauwazała braków u naszej "elity".

odpowiedz

Ocena: -9 [37]
~PRAWDA [2012-06-27 12:47]

KŁAMCY I TYLE , MAM 26 LAT, PRZESZEDŁEM PRZEZ PODSTAWÓWKE , GIM I LICEUM ORAZ STUDIA (NIESKONCZYLEM Z WŁASNEJ WOLI- FILOLOGIA ANGIELSKA) BO KAPŁEM SIE ŻE TE CAŁE SZKOLY TO SZYKOWANIE MŁODYCH NA REWOLUCJE I ZMIANE SYSTEMU. DOSLOWNIE GARSTKA OSOB KAPNIE SIE CO SIE DZIEJE I ILE KŁAMSTWA JEST W SZKOŁACH , UCZELNIACH BY TYLKO PRZYGOTOWAĆ DO PRACY W OSTATNIM KROLESTWIE LUCYFERA. NIEDLUGO WOJNA I COLLAPS ŚWIATOWY, A CI CO SIE JESZCZE SMIEJĄ ZOBACZA NA WLASNE OCZY CZYM BYL SYSTEM EDUKACJI KONCÓWKI XX I POCZATKU XXI WIEKU. TRZYMAJCIE SIE , ALE NA WASZYM MIEJSCU RZUCIŁBYM SZKOLE/STUDIA , CHYBA ZE WOLISZ ZYC W KROLESTWIE ZE ZNAKIEM BESTII I ŁUDZIĆ SIE ZE TO PRZETRWA. NIE PRZETRWA , NASTEPNE 1000 LAT NALEŻY DO CHRYSTUSA.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [8]
~Edek [2012-06-27 13:43]

Bardzo dobrze, ze to wprowadzili w koncu. W II klasie liceum mialem srednia 4,1 ale musialem powtarzac klase z powodu fizyki nie tylko ja jeden bo mielismy nawiedzona nauczycielke, ktora postawila sobie za cel zrobienie z klasy humanistow fizykow...w ten sposob mialem rok w przyslowiowej du... i musialem na dodatek zmienic szkole. Rozumiem przypadek kiedy ktos totalnie olewa na calym froncie, ale skoro jej corka, ktora chodzila z nami do klasy ledwo miala 4 to chyba cos bylo nie tak...

odpowiedz

Ocena: +4 [4]
~Adrianna [2012-06-27 13:43]

I dobrze, już się bałam, że zawalę chemię.. Mam w gimnazjum 4, 5, 6, tylko zawsze ta chemia.. nigdy nie potrafiłam jej wkuć.

odpowiedz

Ocena: -2 [12]
~ona [2012-06-27 13:14]

nie z każdego przedmiotu można sobie dobrze radzić,jeśli dziecko chodzi do szkoły z innymi przedmiotami sobie radzi dlaczego miałby powtarzać raz jeszcze od początku cały rok,ja nigdy nie lubiłam histy i nie radziłam sobie z nią,na szczęście udawało mi się jakoś skończyć szkołę,w dzisiejszym życiu i mojej pracy wiadomości te są zbędne,akurat ten kierunek mnie nie interesuje

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +3 [5]
~DGP [2012-06-27 13:40]

Demontarzu systemu edukacji ciag dalszy. Wszystkie te zmiany dorza do jednygo, zeby stworzyc ciemne malo ambitne spoleczenstwo ktore bedzie wykonywalo prace najemna za najnizsze stawki. Takim ciemnym tlumem lawo sie steruje co pokazuje przyklad wuja Sama. Co jest pocieszajace to czytajac wiekszosc kometarzy wszyscy zdaja sobie z tego sprawe. No ale nasz rzad ma wlasny kraj w glebokim powarzaniu.

odpowiedz