Śmierć w szkole

wp.pl | 2011-02-07 (14:19)
wp.pl
Prawa ucznia Kiedy umiera uczeń, środowisko szkoły, do której uczęszczał, dotyka wstrząs.

Śmierć jest sytuacją graniczną, dlatego zawsze jest dla uczniów, a także dla nauczycieli, szokiem. Zwykle zaburza rytm dnia codziennego, a często przyczynia się do trwałych zmian, które pod wpływem negatywnego wydarzenia zachodzą w psychice dzieci i młodzieży. Co nauczyciele powinni w takiej sytuacji zrobić? Czy i w jaki sposób przeprowadzić uczniów przez doświadczenie śmierci? Wydaje się, że pochylenie się nad taką sytuacją jest obowiązkiem rodziców/opiekunów i tak oczywiście jest, ale jest to również obowiązek nauczycieli i wychowawców.

Istnieją pewne stałe procedury, opracowane przez psychologów, regulujące zachowania nauczycieli, którzy doświadczyli sytuacji śmierci ucznia. Te, podane poniżej, dotyczą sytuacji, w której śmierć nie była wynikiem samobójstwa.

Z całą pewnością uczniowie powinni zostać w sposób spokojny i prosty poinformowani o zaistniałym fakcie na forum klasy. Potem, ważne jest, aby przy pomocy pedagoga szkolnego nauczyciele i wychowawcy przeprowadzili lekcje, które pomogłyby uczniom przeżyć trudną sytuację. Nawet dla starszej młodzieży rozmowa we własnym gronie o śmierci kolegi bądź koleżanki może być niewystarczająca. Rodzą się pytania, przypuszczenia, wątpliwości, a czasem i oskarżenia. Młodzi ludzie powinni poczuć oparcie w dorosłych, nie powinni zostawać z tak trudnym doświadczeniem sami.

TAGI: śmierć ucznia | kiedy umiera uczeń | śmierć kolegi | śmierć koleżanki | śmierć w szkole | szkoła

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!