W warmińsko-mazurskim złożono 146 wniosków ws. likwidacji lub przekształcenia szkół

PAP | 2012-03-05 (11:47)
Prawa ucznia Do warmińsko-mazurskiego kuratorium oświaty wpłynęło 146 wniosków w sprawie likwidacji, przekształcenia lub połączenia przedszkoli, szkół lub ich filii. W przypadku 9 szkół samorządy chcą przekazać prowadzenie placówek stowarzyszeniom.

Jak poinformował PAP wicekurator Marek Szter 24 wnioski dotyczą likwidacji szkół podstawowych, likwidacji filii szkoły albo przekształcenia w filię.

106 wniosków dotyczy stopniowej likwidacji lub przekształcenia szkół zawodowych. Są to wszystkie szkoły dla dorosłych, licea profilowane lub szkoły zawodowe, w których zmienił się cykl kształcenia z 2- na 3-letni.

Jak wyjaśnił wicekurator te ostatnie zmiany są tylko organizacyjnymi, bo dotyczą szkół, do których przez kilka ostatnich lat nie prowadzono w ogóle naboru i istniały one jedynie "na papierze".

Do kuratorium wpłynęło także 9 wniosków dotyczących przekazania szkoły podstawowej stowarzyszeniu i po 1 wniosku dotyczącym likwidacji gimnazjum i liceum niepublicznego prowadzonych przez osobę prawną oraz połączenia szkoły podstawowej z gimnazjum w zespół szkół.

Jak podał Marek Szter w tym roku, po raz pierwszy od 2009 roku, wpłynęły wnioski o wydanie pozytywnej opinii przed przekazaniem szkoły liczącej do 70 uczniów osobie prawnej lub fizycznej. Według Sztera w kilku przypadkach spotkało się to z protestem rodziców, bowiem uważają oni, że zmiana organu prowadzącego spowoduje obniżenie poziomu nauczania.

Jednym z najbardziej spektakularnych przykładów jest zamiar likwidacji osiedlowej szkoły nr 5 szkoły w Ostródzie. Pomysł likwidacji placówki wzbudził tak duże emocje, że stał się powodem do wszczęcia procedury referendalnej w sprawie odwołania burmistrza Olgierda Dąbrowskiego. Podpisy pod inicjatywą zorganizowania referendum zbierane są od kilkunastu dni.

ali/ hes/(PAP)

(fot. Thinkstockphotos)

Skontaktuj się z Kuratorium Oświaty i dowiedz się więcej o zmianach w twoim regionie!

TAGI: województwo warmińsko-mazurskie | szkoła | likwidacja szkół | uczniowie | finansowanie szkoły | niż demograficzny

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!