Joanna Twardo-Kamińska

Seksuolog, psycholog

zadaj pytanie ekspertowi

Emilia Niemiec-Jasińska

Psycholog szkolny

zadaj pytanie ekspertowi

Zapytaj redakcję

Redakcja SZKOŁA.WP.PL

zadaj pytanie ekspertowi
Dwujęzyczne dzieci uczą się szybciej

Dwujęzyczne dzieci uczą się szybciej

wp.pl | 2009-04-28 (11:53)
wp.pl
  A A A
Podstawówka Dzieci, które wychowywane są w dwujęzycznym środowisku, przyswajają oba języki bez najmniejszych nawet problemów. Co więcej, badania dowodzą, że nawet siedmiomiesięczne niemowlęta rosnące w takim otoczeniu cechują się szybszym rozwojem umysłowym w porównaniu ze swoimi jednojęzycznymi rówieśnikami.

Włoscy naukowcy Ágnes Melinda Kovács i Jacques Mehler przez trzy lata prowadzili badania eye-trackingu, obserwując zachowania siedmiomiesięcznych niemowląt, od urodzenia wychowywanych w dwujęzycznym środowisku. To pierwsze analizy porównujące procesy poznawcze u tak małych dzieci pochodzących z jedno- i dwujęzycznych rodzin. Za obiekt badań posłużyły naukowcom niemowlęta z okolic Triestu, gdzie jest wiele par dwujęzycznych. Do dzieci mówi się jednocześnie językiem włoskim oraz słoweńskim.

Okazało się, że w trakcie badania eye-tracking zarówno niemowlęta dorastające w otoczeniu monojęzycznym, jak i te, które od urodzenia obcowały z dwoma językami, w podobny sposób uczyły się reagować na sygnały dźwiękowe pochodzące z jednej strony ekranu. W nagrodę za spojrzenie na ekran, dzieciom pokazywano wizerunek zabawki. Jednak wyłącznie niemowlęta wychowujące się w środowiskach dwujęzycznych były w stanie przewidywać pojawienie się obrazków również wtedy, gdy sygnał pojawiał się z drugiej strony ekranu. Te niemowlęta potrafiły błyskawicznie porzucić swój pierwotny obiekt obserwacji i przenieść swoją uwagę na przeciwną stronę, gdy tylko sygnał zaczynał się tam pojawiać. Udawało im się to również wtedy, gdy zmieniał się sam sygnał. Jednojęzyczne niemowlaki nie były w stanie zareagować w ten sam sposób – bez względu na rodzaj sygnału skupiały się wyłącznie na jednej stronie ekranu i nie były w stanie nauczyć się nowej reakcji.
następnanastępna [1]2 ... 2

TAGI: edukacja

oceń
2
0
Podziel się

Opinie

Ocena: 0 [0]
~redagata [2009-04-28 14:41]

3 jezyki
moje dziecko tez dorasta z 3 jezykami, w czerwcu skonczy 3 latka i swietnie sobie radzie z rozroznianiem jezykow

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~naz [2009-04-28 14:41]

dwa
szukałem szukałem ale dwóch języków nie znalazłem,człowiek ma jeden język a może mówić w różnych językach????/

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~maciej [2009-04-28 14:13]

JEZYK TO CZESC CIAŁA WIEC MA SIE GO TYLKO JEDENI IDIOCI...
CO NAJWYZEJ MOZNA BYC WYCHOWANYM W PODWOJNEJ MOWIE! A W SZKOŁACH POWINNO PISAC SIE NA ZESZYTACH MOWA ANGIELSKA,MOWA FRANCUSKA ITP !

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~gt [2009-04-28 14:06]

nie, nie ucza sie szybciej
wiem, bo mam w klasie kolesia mowiacego po polsku i niemiecku, ledwo zdaje z roku na rok w technikum ~~

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~pedagog [2009-04-28 15:04]

To fakt
Dwujezyczne dzieci ucza sie szybciej we wczesniejszych stadiach rozwoju, pozniej zdolnosci poznawcze wracaja do normy

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~bolo [2009-04-28 13:59]

dwujęzyczne dzieci to również mieszkający u nas cyganie, mówią od razu po romsku i po polsku. Może uczą sie lepiej, ciekawe.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~pol-esp-usa [2009-04-28 14:59]

to prawda
mam 16 lat i od urodzenia mieszkam w USA, wiadomo jak się nie używa języka to można go zapomnieć, po polsku mówię tylko jak jestem w Polsce u dziadków, angielskiego używam w USA (szkoła) a hiszpańskiego, gdy jadę do Meksyku ale też w szkole, bo jest tam wiele osób hiszpańsko-języcznych, poza tym uczymy się go w high school, już na starcie mam lepiej gdyż znam 3 języki, a nie jak pozostali, którzy znają ojczysty i 2 obowiązkowy

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~pipi [2009-04-28 14:21]

jasneeee
To bardzo ciekawe, bo nie tak dawno zapoznałam się z badaniami przeprowadzonymi przez inny osrodek i wyniki były zgoła inne, a mianowicie, że dzieci przyswajały słowa z obu jężyków ale ich liczba była zblizona do tej jaką przyswoiły dzieci jednojęzyczne, wniosek był następujący lepiej znać dobrze jeden język niż dwa połowicznie, wskazywano na bardzo niski zasób słownictwa tych dzieci i niskie kompetencje językowe w ogóle, nie uogólniano wyników na inne dziedziny. Ciekawe.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~mama [2009-04-28 14:34]

na wlasnym przykladzie
moje dziecko do niedawna poslugiwalo do ukonczenia przedszkola 1 jezykiem, swoja edukacje w pierwszej klasie rozpoczelo w jezyku obcym, w tej chwili konczy 2 klase z wynikami "dobry+", opanowal na tyle akcent, ze rowiesnicy nie domylaja sie ze w rzeczywistosci jest obcokrajowcem, zaznacze ze w domu mowimy wylacznie w jezyku polskim. Oczywiscie edukacje w jezyku polskim rowniez zalicza bardzo dobrze. Te dzieci na pewno wiecej pracuja na poczatku, z czasem jednak ten proces staje sie bardzo naturalnaly, sa w stanie przyjmowac o wiele wiecej informacji i nie zajmuje im to wiele wiecej czasu ,niz dzieciom uczacym sie w jezyku ojczystym.Mowic w obcym jezyku tak naprawde to "myslec jak ludzie ktorzy sie nim posluguja", wiec jednoczesnie jesli poznaja cos nowego musza myslec na 2 sposoby i co ciekawe... robia to odruchowo. Mam to na codzien i wiem o czym mowie. Setki pytan...itd.Wyostrza sie bardzo spostrzegawczosc i podzielnosc uwagi u dziecka. Zadziwiajcy rozwoj nastepuje pod wplywem tego procesu i wiem, ze moj synek poradzi sobie w przyszlosci bez problemu.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~sa32 [2009-04-28 14:31]

to prawda!
zgadzam się z tą opinią. mieszkam od 10 lat we włoszech i obserwuje z jaką łatwością uczą się dzieci dwujęzyczne. i nie chodzi mi tylko o mojego syna(11lat). choć bycie obcokrajowcem nie wystarcza. potrzebna jest stymolacja dzieci: uczenie od małego czytania i pisania w ojczystym jezyku oraz poszerzanie edukacji. pochwalam także istnienie szkół polskich na obczyźnie.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~cyklop [2009-04-28 14:23]

a ci co mają dwa nosy
to mają lepszy nos do interesów

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~alka [2009-04-28 13:53]

moja córka w wieku 2 lat wymyśliła sobie natomiast swój własny 3 język. W żaden sposób nie można było się z nią porozumieć, nawet w japrostszych słowach czy zadaniach. Pani psycholog powiedziała, że nic na siłę tzn. jedna osoba jeden język. Pomogły koleżanki z piaskownicy, teraz jest o wiele lepiej! Pozdrawiam!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~byl [2009-04-28 14:17]

Moja coreczka ma 3 latka i mowi 3 jezykami
Poniewaz ja jestem polka,moja maz brazylijczykiem i mieszkamy w Anglii, wiec moja corka od urodzenia przyswajala 3 jezyki jednoczesie, jak to wyglada treaz?? Moja cora miksuje 3 jezyki jednoczesnie i nie mozna jej zrozumiec ehehe:D ale to do czasu. Ja jestem szczesliwa,ze moja corka bedzie mowic 3 jezykami.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~pączuszek [2009-04-28 13:57]

no nie mają wyjścia ..jak mama i tato mówią
w innym języku

odpowiedz