Joanna Twardo-Kamińska

Seksuolog, psycholog

zadaj pytanie ekspertowi

Emilia Niemiec-Jasińska

Psycholog szkolny

zadaj pytanie ekspertowi

Zapytaj redakcję

Redakcja SZKOŁA.WP.PL

zadaj pytanie ekspertowi
Matura z j. polskiego 2012 -

Matura z j. polskiego 2012 - "Dziady", "Lalka" i "Ludzie Bezdomni"

PAP | 2012-05-04 (12:16)
  A A A
Liceum Porównanie stronnictw na balu u Senatora z III Części "Dziadów" Mickiewicza oraz charakterystyka bohaterek "Lalki" Prusa i "Ludzi bezdomnych" Żeromskiego, czyli Izabeli i Joanny - takie były tematy do wyboru na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Tematy te podali PAP maturzyści z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Warszawie, po wyjściu z egzaminu.

Według nich, jeden z dwóch tematów do wyboru dotyczył sceny balu u Senatora z III Części "Dziadów" Adama Mickiewicza. Maturzyści mieli porównać postawy dwóch stronnictw: towarzystwa stolikowego i towarzystwa przy drzwiach.

Maturzyści, którzy wybrali drugi z tematów, mieli porównać postacie: Izabeli Łęckiej z "Lalki" Bolesława Prusa i Joanny Podborskiej z "Ludzi bezdomnych" Stefana Żeromskiego.

Rozwiązujący test na poziomie podstawowym musieli także m.in. odpowiedzieć na pytania do zamieszczonego w arkuszu artykułu z "Tygodnika Powszechnego" na temat Wikipedii.

- Egzamin przebiegał spokojnie. Wszystko odbyło się zgodnie z procedurami. Nie mieliśmy żadnych sygnałów o zakłóceniach w przebiegu egzaminu - powiedziała rzeczniczka Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Mariola Konopka.

O godzinie 14.00 rozpocznie się egzamin maturalny z wiedzy o tańcu. Deklaracje chęci zdawania tego egzaminu złożyły 92 osoby: 71 osób chce zdawać egzamin na poziomie podstawowym, a 21 na poziomie rozszerzonym.

Arkusze egzaminacyjne znajdziecie w serwisie szkola.wp.pl jak tylko zostaną udostępnione. Opublikujemy także przykładowe rozwiązania.

Piszcie jak wam poszło!(PAP) dsr/ abe/

(fot. Lech Muszyński)


TAGI: Matura 2012 | matura | matura z języka polskiego | matura z polskiego

oceń
45
22
Podziel się

Opinie

Ocena: +4 [4]
~maturzysta [2012-05-06 09:58]

Każdy hardkor, który pisał wypracowanie z Dziadów ma u mnie darmowe piwo!

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [8]
~absurd [2012-05-04 20:57]

Te błędy, o których tu piszecie wynikają z faktu, że nie czytacie lektur. To nie są pomyłki wynikające ze stersu "przejęzyczenia" a totalna ignorancja, czytanie na szybko wszystkich streszczeń na raz i kogiel mogiel w głowie. Brat czy mąż, imię takie czy owakie, epoka taka czy inna - dla was żadna różnica. Jak takie coś zaliczają na dzisiejszych maturach, to sami odpowiedzcie sobie na pytanie ile ta matura jest warta i kto ją moze miec.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
mateo604 [2012-05-07 16:21]

WITAM MAM PYTANIE CHOĆ NIE NA TEMAT ACZKOLWIEK PROSZĘ O POMOC.....CZY ZNA KTOŚ MOŻE TĄ NIEZWYKLE PIĘKNĄ DZIEWCZYNĘ ZE ZDJĘCIA PROSZĘ O INFORMACJE PROSZĘ PROSZĘ PROSZĘ

odpowiedz

Ocena: -7 [7]
~matura2012 [2012-05-04 13:10]

Czy wyzerują mi pracę jeżeli napisłem że lalka napisana została w Młodej Polsce a Ludzie Bezdomni w pozytywizmie i napisałem że Judym opierał sie na 4 filarach pozytywizmu??

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

Ocena: +2 [2]
~kamil [2012-05-05 09:14]

Ja napisałem, że Henryk jest synem Joanny i to w dwóch miejscach, jak myślicie, dużo punktów mi poleci?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: -2 [2]
~lulu [2012-05-06 21:57]

Miliony niewolników nie umiały pisać ani czytać, a jeść dostały. Co najwyżej batem po plecach ekonom przejechał. Jak który wiedział za dużo, to tylko biedy sobie mógł napytać. Mają rację krytycy. Te nauki to tylko do złego prowadzą. Im mniej wiesz tym spokojniej żyjesz. A już ta matematyka to dzieło szatana. Porządny człek to się mądrościami brzydzi. Bo weźmy takie książki. Co tam nawypisywane!!! Sodoma i Gomora. Nie bez powodu w Średniowieczu za samodzielne studiowanie Biblii można było na stos, a przynajmniej do lochu trafić. Z tej nauki to tylko pomieszanie wychodzi. Jeden "uczony w piśmie" na gminę starczy. A dla władzy jaka korzyść. Stadem baranów dobrze się kieruje. Bierze się pierwszego za łeb, zabeczy i reszta za nim pójdzie. Już Adolf H. wiedział co robi. Za jego czasów nikt głupich równań rozwiązywać nie musiał. Program szkoły dla Polaków przewidywał znajomość liter alfabetu, umiejętność podpisania się, liczenie do 100 i starczy. Dla wielu dzisiejszych "produktów systemu oświatowego" i to byłoby za dużo.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
zdesperowanaaaa [2012-05-04 13:55]

POMOCY! Mimo że wiedziałam, że autorem LALKI jest Bolesław Prus (zresztą było to napisane w poleceniu) [a Ludzi bezdomnych - Stefan Żeromski] we wstępie mojej pracy wspomniałam tylko o jednym. Napisałam coś w rodzaju " St. Żeromski w obu dziełach...." (mniej wiecej, bo nie pamietam dokładnie) Ale sens tego zdania jest jednoznaczy... że pomyliłam autora :( CZY TO JEST BĄŁD KARDYNALNY?

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

Ocena: -2 [2]
~amanda [2012-05-06 18:32]

Mam pytanie,czy to kardynalny,jeśli pomyliłam czas publikacji z czasem tworzenia? Napisałam ,że ' Laka to dzieło pozytywistyczne , stworzone.... ' i to jest źle. To błąd kardynalny ?

odpowiedz

Ocena: +4 [6]
~kamiloo [2012-05-04 13:27]

Kardynalny czy rzeczowy ?! Napisalem ze Henryk byl synem Joanny P. a byl jej bratem ;/ tylko 1 zdanie.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

Ocena: -2 [2]
~kamil [2012-05-05 12:29]

Napisałem,ze Izabela była w związku z Wokulskim ale nie trwało to długo... czy to jest błąd kardynalny? proszę o odpowiedz ;(

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~ahh [2012-05-05 12:01]

mam pytanie co do tematu nr 2 jezeli cała moja praca odnosiła sie do fragmentow podanych a nie odnioslam sie do calej ksiazki to beda jakies pkt ? ... :(

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~maturzystka [2012-05-05 20:28]

Jak myslicie jak napisałam, że "Lalka" pochodzi z epoki romantyzmu i chyba przez przypadek napisałam, że Podborska była biedna a miało być że pomagała biednym .. to jest to błąd kardynalny? I mogę mieć anulowaną pracę ? czekam na odpowiedzi !

odpowiedz

Ocena: 0 [8]
~Sappheron [2012-05-04 13:57]

Witam. Mam jedno pytanko, pisałem dziś maturę (to wręcz oczywiste), pisałem wypracowanie na drugi tematu i nie powiem poszło dość dobrze, poza dwiema sprawami, popełniłem dwa błędy kardynalne. Jeden uznałem "Ludzi bezdomnych" za powieść pozytywistyczną, oraz dwa napisałem iż Henryk to ojciec Joanny. I teraz moje pytanie, czy mimo owych dwóch błędów kardynalnych, jest szansa na to iż moja praca zostanie oceniona, czy też raczej z góry unieważniona, na podstawie nie znajomości przez ucznia jeden z lektur (o Lalce i Izabeli, rozpisałem się dość dobrze)? Bardzo proszę o odpowiedź.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

Ocena: -1 [1]
~ksss [2012-05-04 16:37]

Właśnie ja napisałam że Izabela to szlachcianka, a Wokulski nie był szlachcicem i dlatego nie mógł z nią być (nie pisze dosłownie - chodzi jedynie o sens). Okazuje sie że Wokulski był szlachcicem, a Izabela arystokratką. Co teraz jeżeli błąd powtarza się w kilku akapitach?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~anuuuusia [2012-05-04 22:40]

Czy jesli przez pomylke napisalam ze Izabela Łęcka odrzuciła miłosc tomasza judyma a nie wokulskiego (nie mam pojecia czemu ich przekrecilam) To mam wyzerowana prace?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~niewierna [2012-05-05 19:15]

a czy jeśli napisałem że Izabela Łęcka była niewierna to jest to błąd? bo przecież ona romansowała z innymi, a to już pisałem na szybkiego w stresie (bo zbrakło mi czasu;/)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [2]
~kika [2012-05-04 13:50]

matura nie jest straszna pod warunkiem ze każdy zrozumie to co przeczytał,nawet jesLI NAPISZECIE ZLE NA JAKIS TEMAT ZOSTAJE WAM CZESC PIERWSZA LUB DRUGA I JESZCZE USTNY TO SIE SUMUJE

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: -3 [7]
~xyz [2012-05-04 15:02]

sluchajcie, napisalam, ze henryk byl ukochanym Joanny... Wiem, blad nie do pomyslenia... chce po prostu RZETELNEJ opinii, czy moge spodziewa sie wyzerowania pracy...

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~Jarek [2012-05-05 16:38]

Witam ! Pisałem wczoraj maturę z języka polskiego, wszystko super gdyby nie mały szczegół. Mianowicie, zaznaczyłem, że Izabela Łęcka wywodzi się a arystokratycznej rodziny, lecz chcąc uniknąć powtórzenia nazwałem ją "Szlachcianka Izabela" w dalszej części wypracowania(tylko raz) co o tym myślicie? Poważny błąd? Pozdrawiam tegorocznych maturzystów ! :)

odpowiedz

Ocena: -2 [2]
~xyz [2012-05-04 14:48]

Jeśli napisałam, że Łęcka była bogata to jest to błąd?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi