Joanna Twardo-Kamińska

Seksuolog, psycholog

zadaj pytanie ekspertowi

Emilia Niemiec-Jasińska

Psycholog szkolny

zadaj pytanie ekspertowi

Zapytaj redakcję

Redakcja SZKOŁA.WP.PL

zadaj pytanie ekspertowi
Nowa matura: egzamin z języka polskiego

Nowa matura: egzamin z języka polskiego

wp.pl | 2009-04-06 (01:39)
wp.pl
  A A A
Liceum W pierwszej części artykułu przedstawione zostały ogólne założenia nowej matury. W tej części zajmiemy się charakterystyką i formą egzaminów z języka polskiego – zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym.

Egzaminy maturalne (pisemne) ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych mogą być zdawane na jednym z wybranych poziomów: podstawowym lub rozszerzonym. We wcześniejszych latach osoby, które wybierały poziom rozszerzony musiały wypełnić arkusze dla obu poziomów, jednak procedura ta została zmieniona. Aby egzamin został zaliczony osoba zdająca musi osiągnąć minimum 30% punktów możliwych do zdobycia.

Egzamin pisemny z języka polskiego

W przypadku wyboru poziomu podstawowego na egzaminie z języka polskiego osoba zdająca otrzyma arkusz składający się z dwóch części. Część pierwsza dotyczy czytania ze zrozumieniem. Tekst, na podstawie którego należy odpowiedzieć na pytania, ma zazwyczaj długość około 1000 słów – może być to zarówno tekst publicystyczny, jak i popularnonaukowy. Po zapoznaniu się z nim zdający przystępuje do odpowiedzi na pytania, które badają w jakim stopniu dana osoba przyswoiła i zrozumiała czytany tekst. Zazwyczaj (w zależności od rocznika) w tej części egzaminu odpowiedzieć należy na około 15 pytań, za które łącznie można uzyskać 20 punktów. Pytania mogą być zarówno otwarte, jak i zamknięte.

Drugą część egzaminu pisemnego z języka polskiego zdawanego na poziomie podstawowym stanowi wypracowanie, za które łącznie zdobyć można 50 punktów. Osoba zdająca ma do wyboru dwa tematy – na jeden z nich powinna napisać wypowiedź, która nie będzie krótsza niż 250 słów. Punkty przyznawane są przede wszystkim za poprawność językową (maksymalnie 12 punktów) i prawidłowe rozwinięcie tematu (maksymalnie 25 punktów). Dodatkowo bierze się pod uwagę również kompozycję (do 5 punktów), stylistykę (max 5 punktów oraz ortografię i interpunkcję (do 3 punktów).


następnanastępna [1]2 ... 2

TAGI: egzamin maturalny | matura

oceń
0
0
Podziel się

Opinie

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!