Ranking szkół ponadgimnazjalnych 2012

Ranking szkół ponadgimnazjalnych 2012

PAP | 2012-01-10 (09:44)
  A A A
Liceum Liceum Akademickie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu jest najlepszym liceum ogólnokształcącym, a Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. w Lublinie najlepszym technikum w Polsce - wynika z ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych.

Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych po raz czternasty przygotowały: miesięcznik "Perspektywy" i dziennik "Rzeczpospolita". Wyniki rankingu ogłoszono we wtorek. Uroczysta gala finałowa odbędzie się w południe w Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Kapituła rankingu, pod przewodnictwem prof. Jana Łaszczyka, rektora Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, brała pod uwagę: sukcesy szkoły w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz ocenę szkoły przez kadrę akademicką. Po raz pierwszy w przypadku techników uwzględniono też wyniki egzaminów zawodowych.

Wysoki poziom najlepszych placówek w kraju jest także wynikiem bardzo wysokiego poziomu uczniów już w trakcie rekrutacji. Aby dostać się do najlepszego liceum w Polsce, nie wystarczą bowiem tylko dobre oceny uzyskane na teście gimnazjalnym. Liceum Akademickie UMK w ramach rekrutacji przeprowadza także wewnętrzne egzaminy. Są one konieczne, gdyż do tej szkoły zgłaszają się sami wybitni uczniowie, z których większość jest laureatami olimpiad gimnazjalistów oraz konkursów przedmiotowych, a takie osoby są z tych egzaminów zwolnione. Jednak chętnych, którzy są laureatami konkursów jest tak wielu, że i zwycięstwo w olimpiadzie nie zawsze daje gwarancję dostania się do tej szkoły. Jak widać, aby móc uczyć się w najlepszej szkole, trzeba naprawdę być najlepszym z najlepszych.

Tegoroczny zwycięzca rankingu wśród liceów również w ubiegłym roku był na pierwszym miejscu. Drugie miejsce zajęło XIV Liceum Ogólnokształcące im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, a trzecie - XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie. W rankingu oceniano 500 najlepszych liceów w Polsce.

Liceum Akademickie UMK w Toruniu działa od 1998 r. Jest pierwszą w Polsce szkołą stworzoną specjalnie z myślą o uczniach wybitnie zdolnych. Kierowane jest przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika (UMK). Początkowo działało w ramach eksperymentu pedagogicznego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Tworzy zespół z Gimnazjum Akademickim UMK. W zespole uczy się około 300 uczniów, z czego ponad połowa jest spoza Torunia. Przy szkole działa internat, mieszkają w nim uczniowie zespołu szkół, którzy przyjechali na naukę do Torunia z całej Polski.

Najlepszym technikum w Polsce zostało Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. w Lublinie, które w ubiegłym roku zajęło w rankingu siódme miejsce. Technikum jest częścią Zespołu Szkół Elektronicznych, którego początki sięgają roku szkolnego 1957/58. Kształci w zawodach technik elektronik i technik teleinformatyk. Posiada szereg pracowni, w których uczniowie mogą doskonalić kompetencje, dotyczące m.in. mikroprocesorów i mikrokomputerów oraz teleinformatyki.

Na naukę nigdy nie jest za… wcześnie!następnanastępna [1]23 ... 3

TAGI: ranking szkół | liceum | technikum | ranking szkół 2012 | szkoły ponadgimnazjalne

oceń
15
17
Podziel się

Opinie

Ocena: -3 [17]
~Natalia [2012-01-10 13:24]

Znacznie lepiej iść do przeciętnego liceum, gdzie ludzie nie są kompletnymi nieukami, ale czasami chcą gdzieś wyjść i mieć życie inne niż książki i szkoła, niż iść do renomowanego liceum, gdzie ludzie są zawistni, zazdrości i robią wszystko, żeby komuś dokopać. Nie sposób zebrać zdolnych ludzi, przetrzymać ich przez trzy lata, wypuścić z dobrym wynikiem z matury, który jest zasługą tylko i wyłącznie ucznia i korepetytorów i wszelkie zasługi przypisać szkole. Sztuką jest zebrać przeciętnych i tak nimi pokierować, żeby wynieśli niewiele gorsze wyniki. Ja uczyłam się w renomowanym liceum i trzy lata określam jako wegetacja. Życie towarzyskie tylko z ludźmi spoza szkoły, nauka tylko na korepetycjach. Nauczyciele nie robili z nami nic poza ochrzanianiem za pomalowane paznokcie i za niepowiedzenie "szczęść boże" do księdza. Maturę napisałam dobrze tylko i wyłącznie dzięki paniom korepetytorkom z biologii i chemii.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: +6 [6]
kubaskrzeku [2012-01-14 12:35]

No jeśli chodzi o ten wyścig szczurów to faktycznie coś takiego jest. Co roku organizowany jest wyścig, w którym każdy może przynieść swojego szczura i ścigają się wokół szkoły. Zwycięzca dostaje tytuł Króla Wyścigu Szczurów. A tak ogólnie to nie piszcie niczego o szkole, której nie znacie.

odpowiedz

Ocena: +8 [30]
~mamuśka [2012-01-10 13:21]

No cóż... Ktoś wmówił rodzicom uczniów, że jak pójdą do szkoły gdzie promuje się wyścig szczurów to dzieci będą miały lepszą przyszłosć. Nic bardziej mylnego. W tzw. "lepszych", "renomowanych" szkołach nauka staje się nudna, żmudna i monotonna. Dzieci prześcigają się w uzyskiwaniu najwyższych ocen nawet, gdy są średnio zdolne. Nauczyciele przerzucaja ciężar nauki na dom, rodziców, korypetytorów i kursy. Niewielu z nich uczy a bazują na aspiracjach rodziców i wyścigu uczniów. Dzieci są przemęczone. Na lekcjach nie podsumowuje się wiedzy zdobytej na lekcji, nie utrwala się materiału. Dzieci z IV - V - VI klasy SP traktuje się jak studentów, którzy zaliczają. W dzieciach zabija się w ten sposób pasję i zainteresowania. To tresura: biegiem z kursu na basen na zajęcia, taniec, teatr, wokal. A gdzie twórcze nauczanie? Nadmiernie obciąża się nie tylko szkolne plecaki ale czas popołudniowy. Dzieci, które są nie dopilnowane, rodzice nie potrafią pomóc im w lekcjach lub nie motywuja ich do zwiększonego wysiłku - ODPADAJĄ, choć są zdolne i twórcze i z pasją. Lepsza samodzielna 4 niż 6, na którą pracuje cała rodzina nieraz. Te szkoły to oszustwo, to przemysł, snobizm i zabieranie dzieciom dzieciństwa. Po skończeniu studiów nadrabiają potem chłopcy, dziewczęta stracony czas - infantylni młodzi 30-latkowie, którzy odnajdują w sobie dziecko i uciekają od odpowiedzialności, którą ktoś zbyt wcześnie założył na ich barki wmawiając im, że od szóstki zależy ich przyszłość i szcęśliwe życie. Mogą też być starzy za młodu, bo dzieciństwa i młodości nie zaznali. Wyrazy współczucia. Moje dziecko nie musi być naukowcem - ma być szczęśliwe, mieć przyjaciół i samo znaleźć swoje miejsce w życiu na miarę swoich możliwości. Pozdrawiam.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

Ocena: +6 [10]
~n [2012-01-10 12:26]

'szkołą stworzoną specjalnie z myślą o uczniach wybitnie zdolnych" "ponad połowa jest spoza Torunia" chcieć znaczy móc

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: -2 [4]
~jan [2012-01-11 06:04]

Imprezowicze ciezko w życiu maja chyba że tatus jest POlityykiem

odpowiedz

Ocena: +27 [29]
~anna [2012-01-10 12:34]

No i gdzie jest ten ranking szkół? Wymienione 3 szkoły na krzyż i to jest ranking? Mogliście się lepiej wysilić.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: -5 [11]
~kleks [2012-01-10 13:11]

jest nie prawda ze dostają sie najlepsi do tych szkol .Dostają sie ci których rodzice maja kasę i mogą szastać kasa na lewo i prawo dając, to znaczy sponsorując rożne imprezki większe mniejsze ten problem to jest widoczny już w szkołach poczuwszy od podstawówki skończywszy właśnie na tych super liceach.Ja mam tylko jedno pytanie. Dlaczego w Toruniu sa łożone wieksze srodki właśnie na te właśnie liceum mowie tu liceum AKADEMICKIE niz na pozostałe jeśli byśmy wzięli pod uwagę ,ze na pozostałe licea zostały by przekazane takie same środki z budżetu jak na te akademickie to w tedy moglibyśmy mówić o konkurencyjności liceów ,a tak to ten ranking pokazuje jaka nierówność jest i dla kogo sa tworzone te z bożej łaski licea .I drugie pytanie .Dlaczego liceum ktore zosta zbudowane ze srodkow podatkowych społeczeństwa toruńskiego sa przyjnowani do tego uczniowie nie zwiazani ani z toruniem ani z wojewodztwem torunskim

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +2 [6]
~Marwita [2012-01-10 13:06]

Lepsza średnia w gimnazju to potem wybór lepszego liceum. Stąd wyniki. A gdzie w tych szkołach Edukacyjna Wartość Dodana - nauczyciele wiedza o czym mówię. Smiać się chcę z tego EDU. Zróbmy lepsze i gorsze gimnazja, a nie wymieszany motłoch, który ciągnie do dołu, a może cos w oswiacie sie poprawi

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +3 [5]
~x [2012-01-10 23:33]

To prawda. Po co komu nauka... Dzisiaj wartość człowieka wyznacza liczba zer na koncie. Takich ludzi się "szanuje". Niestety... Bardzo to przykre.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +12 [28]
lukaszchojny1980 [2012-01-10 12:27]

a po co się uczyć ?skoro złodziej i paser zawsze będzie zarabiał więcej nawet od doktora habilitowanego.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +26 [60]
~braga [2012-01-10 12:22]

a po co męczyć się w szkole w której nie ma oddechu i czasu na nic ??? mam dwoje nastolatków i one muszą żyć !!! robota i tak ich czeka przez całe życie , a młodość nigdy nie wróci... oby tylko chodziły do szkoły to szkoła może być bylejaka, pracę dostaje się po znajomości albo szczęściem i głupim fartem ... umiejętności nabywa sie w pracy

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~aga [2012-01-10 22:39]

piszecie jak pomyleni, jednak faktycznie 70% narodu to ciemnota- ja byłam w renomowanym i wspominam to pozytywnie, nie tylko zdobyłam olbrzymią wiedzę ale i zahartowałam swoją osobowość

odpowiedz

Ocena: -2 [2]
~kaz [2012-01-10 22:36]

czy to jest ranking już za rok 2012 ?, czy pobożne zyczenia na rok 2012 ?

odpowiedz

Ocena: 0 [6]
~kiki [2012-01-10 12:40]

Czy czasem do tego technikum w Lublinie nie uczęszczał Wałesa?

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

Ocena: +10 [10]
~absolwent [2012-01-10 20:29]

Pora na głos rozczarowanego absolwenta GiLA: Na sukces rankingowy tej szkoły zapracowaliśmy TYLKO I WYŁĄCZNIE my - jej uczniowie. Kadra pedagogiczna to natomiast jeden wielki żal. Lekcje są nudne, nauczyciele ciągle przemęczeni - podobno pracują w kilku szkołach, więc w Akademickim tylko odbębniają godziny i spijają śmietankę bazując na ciężkiej pracy nas - uczniów. Gdyby nas całą klasą przenieść do innej szkoły, pracowalibyśmy tak samo, bo lubimy się uczyć. W ten sposób osiągalibyśmy te same wyniki. A może i lepsze, bo trafilibyśmy na lepszych pedagogów? Przed wyborem GiLA myślałem, że pracują tam tylko nauczyciele z powołania. Okazuje się, że to iluzja! Z szacunku nie wskażę imiennie największych "olewusów", choć klawiatura bardzo mnie korci...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~yetichuj [2012-01-10 18:49]

wojciechowska getto

odpowiedz

Ocena: -2 [2]
~olo [2012-01-10 13:51]

supcio - ZARÓWNO DO RODZICÓW ROZCMYRANYCH SZPANERSTWEM JAK I DO ICH DZIECI, KTÓRYCH WYCHOWUJĄ "PO SWOJEMU" - najważniejsze to uczyć się w dobrym ogólniaku. oł je je je - to jest to. jak pójdziesz do nieco gorszego - jesteś życiowym śmieciem, gratuluję spostrzeżeń.

odpowiedz

Ocena: +7 [13]
~St. Lewięckowski [2012-01-10 12:47]

Najlepsza szkoła na podstawie czego ? jakich kryteriów ? We Wrocławiu jest LO nr 14 jedno z najlepszych w Polsce. uczniowie zakuwają na różne olimpiady i konkursy, dostają zwolnienia z zajęć szkolnych na dwa tygodnie aby mogli się dobrze przygotować ZAKUĆ do olimpiady matematycznej, chemicznej czy innej. i TAKIE SĄ TE SZKOŁY I RANKINGI

odpowiedz

Ocena: +3 [9]
~Karski [2012-01-10 13:10]

Wszyscy moji znajomi z oddziału na Uniwersytecie Kopernika głosowali na PiS a wy??

odpowiedz

Ocena: +8 [8]
~DANYS [2012-01-10 13:08]

Nie ważne są oceny tylko to co umiesz i pamiętasz. Ludzie dużo tracą żyjąc zasadą Zakuć , Zaliczyć, Zapomnieć. Co z tego że mieliście same 5 i 6 na świadectwie a jak was o coś spytać to nie wiecie o co chodzi. Określenie 21 wieku to pseudointeligencja, półinteligencja i ćwierć inteligencja czyli ludzie którym się wydaje że są inteligentni. Inteligentnych ludzi na świecie jest zaledwie niecałe 10 % społeczeństwa z czego większość (4%) przypada na Chiny. Wiedza, wiedza i jeszcze raz wiedza od momentu jej poznania aż do końca życia. Tego nikt wam nie odbierze.

odpowiedz