Ranking szkół ponadgimnazjalnych 2013

Ranking szkół ponadgimnazjalnych 2013

(PAP), wp.pl | 2013-01-10 (12:00)
  A A A
Liceum Liceum Ogólnokształcące nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu jest najlepszym liceum ogólnokształcącym, a Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. z Lublina najlepszym technikum w Polsce - tak przedstawiają się wyniki Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych 2013.

Liceum Ogólnokształcące nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, które okazało się być najlepszym liceum 2013 roku, w ubiegłorocznym rankingu było na drugim miejscu. W tym roku drugie miejsce w rankingu zajęło Liceum Akademickie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (ubiegłoroczny zwycięzca rankingu), na trzecim miejscu uplasowało się III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, na czwartym - V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, na piątym - XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie.

Na miejscu szóstym jest XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, na siódmym - LO nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu, na ósmym - I LO im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, na dziewiątym - II LO z Oddz. Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie, na dziesiątym - LO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie.

Zobacz cały Ogólnopolski Ranking Liceów Ogólnokształcących 2013

Tegoroczny zwycięzca rankingu w kategorii techników - Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. w Lublinie - także w ubiegłym roku było na pierwszym miejscu. Drugie miejsce zajęło Technikum Łączności nr 14 w ZS Łączności w Krakowie, trzecie - Technikum Elektroniczne w ZSE im. Wojska Polskiego w Bydgoszczy, czwarte - Technikum Zawodowe nr 7 w ZSE-M w Nowym Sączu, piąte - Technikum Komunikacji w ZS Komunikacji w Poznaniu.

Na szóstym miejscu jest Technikum w ZS im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu, na siódmym - Technikum Elektryczne w ZS Elektrycznych w Białymstoku, na ósmym - Technikum nr 8 w ZS Chemicznych i Ogólnokształcących w Olsztynie, na dziewiątym - Technikum nr 1 w ZS Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim, na dziesiątym - Technikum nr 1 w ZS im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie.

Zobacz cały Ogólnopolski Ranking Techników 2013

Ranking szkół ponadgimnazjalnych 2013 według województw:
Ranking szkół ponadgimnazjalnych 2013 - woj. dolnośląskie
Ranking szkół ponadgimnazjalnych 2013 - woj. kujawsko-pomorskie
Ranking szkół ponadgimnazjalnych 2013 - woj. lubelskie
Ranking szkół ponadgimnazjalnych 2013 - woj. lubuskie
Ranking szkół ponadgimnazjalnych 2013 - woj. łódzkie
Ranking szkół ponadgimnazjalnych 2013 - woj. małopolskie
Ranking szkół ponadgimnazjalnych 2013 - woj. mazowieckie
Ranking szkół ponadgimnazjalnych 2013 - woj. opolskie
Ranking szkół ponadgimnazjalnych 2013 - woj. podkarpackie
Ranking szkół ponadgimnazjalnych 2013 - woj. podlaskie
Ranking szkół ponadgimnazjalnych 2013 - woj. pomorskie
Ranking szkół ponadgimnazjalnych 2013 - woj. śląskie
Ranking szkół ponadgimnazjalnych 2013 - woj. świętokrzyskie
Ranking szkół ponadgimnazjalnych 2013 - woj. warmińsko-mazurskie
Ranking szkół ponadgimnazjalnych 2013 - woj. wielkopolskie
Ranking szkół ponadgimnazjalnych 2013 - woj. zachodniopomorskie

Kapituła przygotowała w tym roku też trzy inne rankingi szkół: dwa, w których kryterium są wyniki matury, a także ranking olimpijski (decydowały osiągnięcia w olimpiadach przedmiotowych i zawodowych).

W rankingu maturalnym wśród liceów najlepsze jest LXVII LO im. Jana Nowaka - Jeziorańskiego w Warszawie, na drugim - II LO z Oddz. Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie, na trzecim - 2 Społeczne LO im. Pawła Jasienicy w Warszawie.

W rankingu maturalnym wśród techników zwyciężyło Technikum w ZSE im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu. Na drugim miejscu jest Technikum Łączności nr 14 w ZS Łączności w Krakowie, na trzecim - Technikum Komunikacji w ZS Komunikacji w Poznaniu.

W rankingu olimpijskim na pierwszym miejscu znalazło się LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, na drugim - Liceum Akademickie UMK w Toruniu, na trzecim - V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

Wszystkie rankingi obejmują łącznie ok. 1500 najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w Polsce.

Ranking po raz piętnasty przygotowały miesięcznik "Perspektywy" i dziennik "Rzeczpospolita". Kapituła rankingu, pod przewodnictwem prof. Jana Łaszczyka, rektora Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, brała pod uwagę: sukcesy szkoły w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz ocenę szkoły przez kadrę akademicką. W przypadku techników uwzględniono też wyniki egzaminów zawodowych.

dsr/ ls/(PAP) / mnd, WP.PL

(fot. Thinkstock)

Dołącz do nas na Facebooku!
TAGI: ranking szkół | liceum | technikum | ranking szkół 2013 | szkoły ponadgimnazjalne

oceń
22
103
Podziel się

Opinie

Ocena: 0 [0]
~14klucz [2015-02-28 09:42]

Witaj, pewnie szukasz informacji na temat szkoł ponadgimnazjalnych i zastanawiasz się nad wyborem. Aktualnie jestem uczniem zajączka(ZSEiL) od 3 lat, więc jeśli chcesz się czegoś dowiedzieć o tej szkole to napisz na maila: 14klucz14@gmail.com. Nie udzielam tutaj na stronie opinii, ponieważ oczekuję konkretnych pytań. Pozdrawiam.

odpowiedz

Ocena: +11 [11]
~Zygmuś [2013-01-10 18:07]

Przed maturą nie uczyłem się już od marca. Dałem sobie spokój.Spanie , narty , rower, spanie , granie. Szczególnie to ostatnie w GTA bo palce nie mogły wyjść z wprawy. Tak jak mój stary stwierdziłem że co miałem się nauczyć to już się nauczyłem . Matka śmiała się że jestem geniuszem tylko jak maturę obleję to kopanie rowów . Maturę zaliczyłem na 97pkt. Dostałem się na to co chciałem . Chadzam na wykłady zaliczam wszystko w terminach . Jak na razie na trzy i pół roku zużyłem jeden brulion na notatki. Nie uczestniczyłem w wyścigu szczurów jak to było w szkole. Szczury odpadły bo pozagryzały same siebie. Kilka "deprech" jedna próba samobójstwa. I PO CO?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +10 [18]
~Mkołaj [2013-01-11 10:11]

Według mnie wszystkie szkoły są dobre . Wszystko zależy od tego czy klient chce czy nie chce przyswajać wiedzę jak i czy ma chęć lub nie ma chęci na poprawienie swojego losu. Czy wystarcza mu ze nosi bluzę z kapturem i jak szpanuje z kolesiami a to może wystarczyć już i zakończyć edukację czy też woli choć w minimalnym stopniu opanować poprawność pisowni i nauki liczenia. Skoro zgłasza się do mnie młodzian po technikum i nie wie jak nazywa się wiertło mówiąc na to cytat"taka winieta blaszka i ostra" to o czym mowa? Ktoś popełnił błąd w nauce tego pana.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: -8 [18]
~Marek [2013-01-10 15:40]

jestem absolwentem najlepszego liceum :)

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: +2 [4]
~Pankracy [2013-01-12 09:55]

Drogie dzieciątka. Najlepszą szkołą to jest życie. Ono zweryfikuje wasze postępki w nauce czytania pisania i liczenia. W firmie mam czterech handlowców. Z czego trzech po uczelniach wyższych renomowanych. Jeden zaś po ZSZ i to nie w kierunku jakim teraz pracuje. Panowie oczywiście nie wiedza jaką to on skończył "uczelnię" bo nie muszą . Wiedzą tylko ze takiego cwaniaka jak on nie ma nigdzie w pobliżu. To co on wypracuje starcza na ich trzech. Dlatego zarabia najwięcej . Dlaczego tak jest? Po pierwsze nie teoretyzuje tylko myśli .Po drugie dar wciskania kitu a to w handlu podstawa. Miłej nauki.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~Vevitatis [2013-04-24 21:56]

Co myślicie o liceum im. Jeziorańskiego? Jakie ma progi punktowe, bo z tego co się dowiedziałam, to podobno 140, ale biorąc pod uwagę jego wyniki na maturach (1 w Polsce!), albo miejsce w tym rankingu, to wydaje mi się to nierzeczywiste. Interesuje mnie w nim profil mat fiz, ale jestem otwarta na wszystkie. Punkty na koniec: około 160. Dzięki za pomoc!

odpowiedz

Ocena: -2 [18]
~taka prawda [2013-01-10 17:47]

wasza logika i wpisy typu po co chodzić do dobrego liceum, skoro i z koziej wólki można się dostać na studia, jedynie potwierdza, że w kraju jest 70% wtórnych analfabetów!!! tumanie dobre liceum daje ci nie tylko dużo wiedzy, ale uplastycznia twój umysł, uczy myślenia, pracowitości, ambicji, rzetelności, uczciwości!!!! naprodukowali niestety analfabetów które tych prostych rzeczy nawet nie pojmują, wystarczy popatrzeć kto jest przy korytach- tępaki, nygusy, oszuści- sa odzwierciedleniem właśnie was- leserów i nieuków

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +43 [45]
~soohy [2013-01-10 16:27]

Żeby ranking był obiektywny, powinien uwzględniać wyniki testów gimnazjalnych z czasów, gdy obecni absolwenci byli "pierwszakami". Wtedy można by ustalić "przyrost wiedzy" i tym samym "efektywność" szkoły. To nie sztuka z dobrych kandydatów zrobić dobrych absolwentów, ale dobrych z przeciętnych już tak.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: +12 [14]
~xxx [2013-01-10 18:55]

Poczekajcie aż skończycie te wasze elitarne szkoły, a rzeczywistość zweryfikuje ich elitarność jak będziecie musieli zacząć sami na siebie zarabiać. Ja w 2009 roku zostałem magistrem po UMCS. Przekonałem się szybko, że więcej warte jest zaświadczenie o niepełnosprawności. Może niech na uczelniach otworzą specjalny kierunek po którym takie zaświadczenie można dostać. Jutro ostatni z moich kumpli wyjeżdża na wyspy, a za miesiąc i ja się stąd ewakuuje, bo 6 zł na godzinę na umowie zlecenie jako pracownik ochrony w markecie to nie to czego się spodziewałem. Niebawem zostaną tu już tylko pociotki w urzędach. Tylko kto będzie na nich pracował?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +22 [28]
~Mariusz [2013-01-10 14:04]

"Sukcesy szkoły w olimpiadach przedmiotowych" przyjęto jako pierwsze i najważniejsze kryterium w rankingu szkół. Moim zdaniem jest to wielki błąd metodologiczny, bo sukces ucznia na olimpiadzie przedmiotowej w 99% przypadków nie ma nic wspólnego z poziomem nauczania w szkole. Taki wybitnie zdolny uczeń to po prostu szczęście, jakie się szkole przytrafiło, bez żadnych zasług czy udziału w tym tej szkoły. Sam chodziłem do jednej klasy w liceum z taką dziewczyną, która odnosiła wielkie sukcesy na olimpiadach z matematyki i fizyki. Uczyła się praktycznie sama, bo nauczyciele nie byli w stanie jej zbyt wiele pomóc. Od dyrektora miała pozwolenie, aby w ogóle nie chodziła lekcje, na które nie chciała (bo poziom był dla niej zbyt niski i nic na tym nie korzystała- tak mi kiedyś mówiła). Wolała się sama uczyć w domu z podręczników akademickich. Sukces ucznia na olimpiadzie to prawie zawsze wynik jego wybitnych zdolności i ciężkiej pracy samokształceniowej, natomiast nauczyciele czy dyrekcje szkół bardzo często lubią SOBIE niesłusznie przypisywać sukcesy takiego ucznia. Wiadomo - sukces ma zawsze wielu ojców, a porażka z reguły jest sierotą. Bardziej obiektywny jest ranking maturalny.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +34 [34]
~antyranking [2013-01-10 15:20]

Ciekawe są te rankingi szkół... Co to jest sukces szkoły? Co to jest sukces ucznia? Ciekawe czy uczeń z rodziny patologicznej, w której widzi jak ojciec po pijanemu katuje matkę i jest nieustanny brak pieniędzy gdyby trafił do takiej szkoły czy też by odniósł sukces? Łatwo jest wyselekcjonować konie hodowlane do olimpiad. Dużo trudniej jest pracować z uczniem słabym i przeciętnym na jego sukces. Dlatego mam ogromny szacunek do nauczycieli ze słabych szkół, którzy robią wszytko aby ich uczniowie zdali maturę i dostali się na studia.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +10 [14]
~q-ku [2013-01-10 20:09]

wyjątkowo szkodliwa akcja. wszystkie rankingi są w oświacie szkodliwe a w dodatku znam masę szkół nie gorszych i jest to po prosty nieprawdziwy wynik - nie ujmując w niczym tej fajnej szkole

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +15 [17]
~Feliksy [2013-01-11 09:50]

W Polsce popełniono te same błędy w reformie edukacji co popełniono je we Francji i w Niemczech. Zlikwidowano ZSZ oraz niektóre technika. Postawiono na licea. Efekt taki ze na politechniki szli a w Polsce idą ludzie kompletnie nieprzygotowani do studiów technicznych z zerowym pojęciem o uczonym profilu. Niemcy i Francuzi już dawno się z tego wycofali i mozolnie odtwarzają poprzedni system nauczania. Twierdzenie że ZSZ były szkołami dla idiotów było tylko zagrywką bo wielu ludzi kończących ZSZ miało gruntowne przygotowanie zawodowe co było widać w wojsku jak i w zakładach pracy. Nie wszyscy musieli mieć matury a ci co chcieli uczyli się wieczorowo. Sam chodziłem do ZSZ potem do wieczorówki. Mój kolega ze szkolnej ławy został się instruktorem zawodu ślusarz mechanik. Pracował w tym zawodzie od 1978 roku do 1992 póki nie zlikwidowano zakładu i szkoły przyzakładowej. Szukał pracy i znalazł. W Niemczech. Tam uczy do dzisiaj ślusarstwa remontowego młodych Niemców i nikt nie myśli go zwalniać. Jak tak dalej pójdzie w Polsce zabraknie wszystkich zawodów. A może w tym szaleństwie to właśnie metoda na rozwalenie państwa?

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: +5 [5]
~ola [2013-01-11 21:22]

Rankingi szkół to bzdura. W dużych miastach można sobie pozwolić na przyjmowanie najzdolniejszej i zmotywowanej młodzieży. W miastach prowincjonalnych, gdzie nastepuje gwałtowny spadek młodzieży, gdyż rodzice wyjeżdżają do duzych ośrodków lub za granicę , gdyż nie ma pracy- przyjmuje się wszystkich, którzy się nawiną. Oszczędnościowo przyjmuje się każdą osobę -nawet taką, która do danego typu szkoły się nie nadaje. Jednak z uwagi na oszczędności gminy przyjmują do danego typu szkoły osoby, które mają zaburzenia społeczne, emocjonalne....dla tych osób sukcesem jest,że ukończą szkołę...nigdy ,,,,matury nie zdadzą...i nauczyciele mają dylemat: obniżyć ranking szkoły poprzez poziom dopuszczający dać możliwość , że ten delikwent ukończy szkołę. Jednak matury nie zda....a w przedmiotach zawodowych ...przy wymaganiach 75% egzaminu praktycznego...graniczy to z cudem. Ma stopień dopuszczający czyli ...uzyskuje możliwość ..przystąpienia do egzaminu zawodowego...ale nigdy raczej ...egzaminu ..o tak wygórowanych wymaganiach nie zalicza.

odpowiedz

Ocena: -2 [4]
~absolwent XIV [2013-01-11 16:14]

kto jest absolwentem XIV LO we Wrocławiu ?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: -6 [10]
~mara [2013-01-10 21:54]

a znajoma mówiła ,że najlepsza jest w TRZEBNICY i tam córkę KAROLCIĘ posłala

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~BZDURA [2013-01-11 19:12]

Prawdziwy ranking szkól? Wpiszcie w google słowo liceum, potem technikum - to jest obiektywny ranking.

odpowiedz

Ocena: +13 [17]
~Lutek [2013-01-10 21:46]

Szkołę wybrałem sobie sam. Rodzice nic nie ingerowali nie namawiali. Liceum było bardzo fajne nie najgorsze nie najlepsze normalne. Panika była gdy o moim wyborze dowiedzieli się znajomi rodziców. JAK TO DO PAŃSTWOWEGO? Tam chodzi hołota dzicz biją piją pala trawę a na lekcjach kopulują. Ich dzieciaczki chodziły do prywatnych "mundurówek" znanych i zacnych szkół. Ja zdawałem bez problemów wszystko łącznie z maturą. Bez stresu kucia po nocach i korepetycjach. Miesiąc przed maturą pojechałem z ojcem w Bieszczady. Włóczyliśmy się po górach było pięknie. Maturę zdałem bez problemów. Chodzę na państwową uczelnię. Dzieciątka znajomych (niektóre) nie wytrzymały presji otoczenia. Załamania przed maturą nieudany wyścig szczurów nie trafione kierunki kiepskie wyniki w nauce i zmiany uczelni na prywatne. Szkoda życia na takie głupoty i szkoda zdrowia.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +18 [30]
~dfv [2013-01-10 13:59]

A ilu z tych super wyksztalconych pracuje w supermarketach? Najlepsi pracuja ale za granica dla najlepszych zagranicznych firm, troche slabsi pracuja za granica dla zwyklych firm, tym ktorzy nie mogli wyjechac pozostaje praca w supermarketach bo w naszych firmach siedza rodziny bez wyksztalcenia. Ale jak ktos zrobil firme to ma prawo zatrudniac kogo chce i bardzo dobrze ze przynajmniej jego rodzina ma prace i moze zyc a nie egzystowac.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: +2 [4]
~Lesia [2013-01-11 13:37]

Po przeczytaniu rankingu stwierdzam, że licea warszawskie, które najlepiej zdają maturę są co najmniej podejrzane.

odpowiedz