Kompetencje do CV

Cogito | 2013-01-14 (11:40)
Cogito
Cogito Fachowcy mówią: nie tylko dyplom, wyuczony zawód. Na rynku pracy liczą się kompetencje życiowe! O co im chodzi? Gdzie można nauczyć się tych kompetencji, gdzie je zdobyć? A może jest na to czas już teraz, w liceum?

W szkole wkuwasz wzory chemiczne i budowę pantofelka. Świetnie znać gramatykę francuską i idiomy angielskie. Jesteś intelektualistą pełną gębą! Myślisz, że z taką głową poradzisz sobie na studiach! Ba, już w trakcie nich zaczniesz robić wielką karierę na praktykach, a potem... co najmniej stanowisko dyrektora!

Niby wszystko wiesz, a jak nie wiesz, to łatwo ci ta nowa wiedza przychodzi... tylko, że nie umiesz się odnaleźć w grupie studenckiej i na praktykach. Masz problemy z wyrażaniem opinii, z pracą zespołową. Empatia jest na poziomie zerowym, nie mówiąc o asertywności. Czujesz, że z życiem sobie nie radzisz... Coś przegapiłeś? Coś zaniedbałeś? Tak, rozwój własnych kompetencji życiowych!

O co chodzi z tą kompetencją?

Badania wykazują, iż ponad 10 proc. ogólnej populacji świata może mieć znaczne trudności w odnajdywaniu się w codziennych sytuacjach społecznych, w sprawnym funkcjonowaniu społecznym, w relacjach interpersonalnych. Deficyty w zakresie kompetencji społecznych bardzo często prowadzą do przemocy i wandalizmu. A co to są kompetencje życiowe?

Według WHO są to umiejętności umożliwiające człowiekowi pozytywne zachowania przystosowawcze, dzięki którym może on skutecznie sobie radzić z zadaniami i wyzwaniami codziennego życia. Co ciekawe, nie dotyczy to umiejętności prowadzenia samochodu, jazdy na rowerze, kwestii związanych z naszą fizycznością! Kompetencje życiowe dotyczą naszego psyche, a mówiąc fachowo, są związane ze sferą psychospołeczną. Cechą charakteru jest na przykład odpowiedzialność, uczciwość. Tę chcę można u siebie wzmacniać albo wręcz rozwijać. Jak? Ano w procesie nabywania tych umiejętności.

Oficjalne wydanie internetowe "Cogito"

TAGI: Cogito | liceum | CV | kompetencje życiowe | asertywność

~Tomek [2013-01-25 21:29]

Dla wszystkich, którzy szukają kierunku dla siebie i chcą dowiedzieć się, jak studiować, aby poradzić sobie na rynku pracy: www.ascensus.pl i Świadome Studiowanie na fb. Polecam.

~aga [2013-01-14 15:31]

chodzi o cwaniactwo i kombinatorstwo oraz szerokie rozkłądanie nóg w przypadku kobiet

~mama [2013-01-14 16:38]

Mam syna indywidualistę bardzo zdolnego . Dostawał się dwa razy na AGH mimo iż było ponad 10 kandydatów na jedno miejsce. Uznał ,że nie wszystko czego tam uczą będzie mu potrzebne w zawodzie , ktory chce wykonywać . Rzucił studia i rozwijał sam tę wiedzę , która go interesuje. Dziś mimo średniego wykształcenia pracuje na stanowisku programisty i dobrze zarabia. Jest wielkim pasjonatem tego co robi i dalej rozwija swoja wiedzę.

~babcia [2013-01-14 18:08]

puste frazesy, bo wszystko zależy od osobowości, charakteru, a to sa cechy wrodzone i jesli ktoś ma w genach chamstwo, to nawet jeśli z powodu intelektu dotrze do tytułu profesora, to chamem i tak nadal pozostanie, bo jedno drugiego nie wyklucza; bywa i tak, że prosty, niewykształcony człowiek, tzw. nieobyty w świecie ma więcej taktu, empatii i kultury osobistej niż dr czy prof. ....... empatia, poszanowanie niezależności, dostrzeganie potrzeb innych, to cechy osobowości, niestety wrodzone, które można w sobie zniszczyć lub pielęgnować i rozwijać

~fb [2013-01-14 17:57]

wystarczy być naprawdę matką, zoną i panią domu i wszystkie te umiejętnosci sa niezbedne i trzeba je miec by maz nie poszedł w bok, dzieci nie zostały ćpunami a gospodarstwa domowego nie przesladował komornik... gdy w tym się sprawdzisz NAPRAWDE - wtedy nic ci nie straszne - żadna firma nie jest bardziej skomplikowana niż prowadzenie domu ( DOMU a nie hotelu do przyłozenia głowy po 16 godzinach pracy - pisze o rodzinie z dziećmi i prawdziwym prowadzeniu domu łacznie z wytwarzaniem jedzenia, hodowla, uprawa itp) - po czyms takim własna firma to pikus

~Monika [2013-01-14 16:58]

kiedy skończycie pieprzyć te bzdety. Ludzie uczą się życia wszędzie w rodzinie, szkole pracy. Dziś nie ma rodzin tylko hotele w których każdy żyje sobie, nie ma szkół które by uczyły, nie ma pracy. Jest walka o byt, słabsi muszą zginąć. następuje naturalne wykluczenie i eutanazja oraz zdziczenie młodego pokolenia. Człowieczeństwo przestaje mieć wartość. Współczuję tym najsłabszym, gdy umrą ich dziadkowie i rodzice, którzy ich utrzymują ze swoich rent i emerytur. Swoich nie wypracują i nie potrafią się znaleźć w tym bagnie w którym przyjdzie im żyć.

~aaa [2013-01-14 16:25]

Chodzi o to, że pracę a szczególnie dobrą to ma się po znajomościach i żadna asertywność tu nie ma znaczenia bo i tak krewny szefa rządzi i robi co chce