Kompetencje do CV

Kompetencje do CV

Cogito | 2013-01-14 (11:40)
Cogito
  A A A
Cogito Fachowcy mówią: nie tylko dyplom, wyuczony zawód. Na rynku pracy liczą się kompetencje życiowe! O co im chodzi? Gdzie można nauczyć się tych kompetencji, gdzie je zdobyć? A może jest na to czas już teraz, w liceum?

W szkole wkuwasz wzory chemiczne i budowę pantofelka. Świetnie znać gramatykę francuską i idiomy angielskie. Jesteś intelektualistą pełną gębą! Myślisz, że z taką głową poradzisz sobie na studiach! Ba, już w trakcie nich zaczniesz robić wielką karierę na praktykach, a potem... co najmniej stanowisko dyrektora!

Niby wszystko wiesz, a jak nie wiesz, to łatwo ci ta nowa wiedza przychodzi... tylko, że nie umiesz się odnaleźć w grupie studenckiej i na praktykach. Masz problemy z wyrażaniem opinii, z pracą zespołową. Empatia jest na poziomie zerowym, nie mówiąc o asertywności. Czujesz, że z życiem sobie nie radzisz... Coś przegapiłeś? Coś zaniedbałeś? Tak, rozwój własnych kompetencji życiowych!O co chodzi z tą kompetencją?

Badania wykazują, iż ponad 10 proc. ogólnej populacji świata może mieć znaczne trudności w odnajdywaniu się w codziennych sytuacjach społecznych, w sprawnym funkcjonowaniu społecznym, w relacjach interpersonalnych. Deficyty w zakresie kompetencji społecznych bardzo często prowadzą do przemocy i wandalizmu. A co to są kompetencje życiowe?

Według WHO są to umiejętności umożliwiające człowiekowi pozytywne zachowania przystosowawcze, dzięki którym może on skutecznie sobie radzić z zadaniami i wyzwaniami codziennego życia. Co ciekawe, nie dotyczy to umiejętności prowadzenia samochodu, jazdy na rowerze, kwestii związanych z naszą fizycznością! Kompetencje życiowe dotyczą naszego psyche, a mówiąc fachowo, są związane ze sferą psychospołeczną. Cechą charakteru jest na przykład odpowiedzialność, uczciwość. Tę chcę można u siebie wzmacniać albo wręcz rozwijać. Jak? Ano w procesie nabywania tych umiejętności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Oficjalne wydanie internetowe "Cogito"
następnanastępna [1]2 ... 2

TAGI: Cogito | liceum | CV | kompetencje życiowe | asertywność

oceń
3
6
Podziel się

Opinie

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!