Niełatwo być nastolatkiem…

Niełatwo być nastolatkiem…

Victor Gimnazjalista | 2013-09-25 (10:59)
Victor Gimnazjalista
  A A A
Victor Gimnazjalista – Nie wiem, czego ode mnie chcą – raz mówią tak, a raz tak – skarży się Marcel. – Rodzice nie chcą mnie zrozumieć – dodaje Ola. Kto powiedział, że bycie nastolatkiem jest łatwe i przyjemne?

To wcale nie jest żart – naprawdę uważamy, że życie nastolatka nie jest łatwe. Już nie jesteście dziećmi, ale do dorosłości jeszcze trochę brakuje. Dorośli, niestety, nie zawsze są konsekwentni i raz wymagają wypowiadania własnego zdania, a potem każą siedzieć cicho. Narzekają na wasz brak samodzielności, ale nie pozwolą choćby poeksperymentować w kuchni albo późno wrócić do domu. Wspólnie zastanówmy się, czy można sobie jednak ułatwić życie i unikać konfliktów…

Jestem dorosły czy nie?

Marcel, 16 lat:
– Kiedy czegoś zapomnę zrobić albo zabrać do szkoły, to słyszę, że to wstyd, bo już jestem prawie dorosły. Kiedy nie posprzątam w pokoju albo nie zrobię sobie kolacji, tylko czekam aż mama mi zrobi, to wtedy jestem podobno dorosły. A gdy chcę o czymś sam decydować, to jestem dzieckiem i nie mam prawa mieć własnego zdania. Chciałem się zapisać na krav magę – nie, bo jestem jeszcze dzieckiem, a to sport dla dorosłych. Chciałem zostać w domu w weekend i nie jechać na wesele, bo tego nie cierpię – nie, bo jestem jeszcze dzieckiem. To w końcu jestem dorosły czy nie? –Marcel ma prawo się irytować, bo brak konsekwencji i niejasne traktowanie zawsze złości. Co ciekawe, gdybyśmy spojrzeli na tę sprawę od strony rodziców Marcela, mogliby… powiedzieć to samo! Bo z jednej strony Marcel wymaga dorosłego traktowania – chce decydować o zajęciach dodatkowych, o swoim bezpieczeństwie, chce, aby rodzice mu ufali tak jak osobie dorosłej. A z drugiej strony… zachowuje się czasem bardzo dziecinnie: nie panuje nad codziennymi obowiązkami, ogląda się na mamę, chce, aby go wyręczyła w banalnych czynnościach. I pewnie strasznie się oburza, kiedy zwróci mu się uwagę – to wyjątkowo dziecinne zachowanie. To w końcu jest dorosły czy nie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Oficjalne wydanie internetowe "Victor Gimnazjalista"
następnanastępna [1]2 ... 2

TAGI: Victor Gimnazjalista | rodzice | nastolatki | gimnazjum | psychologia

oceń
1
1
Podziel się

Opinie

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!