Joanna Twardo-Kamińska

Seksuolog, psycholog

zadaj pytanie ekspertowi

Emilia Niemiec-Jasińska

Psycholog szkolny

zadaj pytanie ekspertowi

Zapytaj redakcję

Redakcja SZKOŁA.WP.PL

zadaj pytanie ekspertowi

Mickiewicz i Szekspir zakłamali historię

wp.pl | 2011-11-04 (12:21)
wp.pl
  A A A
Historia Literatura piękna ma poruszać ludzi lub sprawiać im przyjemność, czasem zawarte w niej są również wątki dydaktyczne. Pisarzowi wolno w zasadzie wszystko. Niekiedy fikcyjna treść książki brzmi jak informacja historyczna. Co gorsza, na niej swoją wiedzę opierają całe pokolenia. Dowiedz się, jak twórczość największych, chociażby Szekspira czy Mickiewicza, na długie lata, skutecznie zniekształciła historię.

Adam Mickiewicz, polski narodowy wieszcz, konsekwentnie używał w swoich utworach postaci bohaterskich, oddanych sprawie polskiej, poświęcających życie dla ojczyzny. Problem pozostawał w tym, że posługując się prawdziwymi nazwiskami, nieco zawyżał ich zasługi. „Nieco” brzmi nawet zbyt delikatnie. W „Reducie Ordona” bohaterski dowódca wysadza się w powietrze wraz z amunicją, aby nie dopuścić do dostania się polskiej broni w ręce wroga. W rzeczywistości wybuch spowodowany był przez wypadek, a sam Ordon, choć poparzony, umarł kilkadziesiąt lat po powstaniu listopadowym.

Historycy tłumaczą Mickiewicza, iż ten dopiero później, po powstaniu „Reduty”, dowiedział się o prawdziwym losie Ordona. Nie zmienia to jednak faktu, że w świadomości wielu pokoleń Polaków oficer ów stał się symbolem bohaterstwa. Podobnie przebarwiona jest przez wieszcza postać... Emilii Plater, kobiety walczącej w powstaniu. W rzeczywistości Plater zdziałała niewiele, podobno przysparzając dowództwu raczej więcej zakłopotania niż realnej pomocy, jednak dzięki śmierci w młodym wieku oraz, właśnie, Mickiewiczowi, przeszła do legendy.

"Emilia Plater na czele oddziału kosynierów" pędzla Jana Rosena, XIX wiek


Polscy romantycy mieli w ogóle tendencję do opowiadania historii tak, jak sami chcieliby ją widzieć. Realny Sowiński z Okopów Woli zupełnie nie odpowiada swojemu wizerunkowi z wiersza Słowackiego, w którym obiecywał nie oddać szpady „póki serce we mnie bije”. W rzeczywistości zainteresowany był oszczędzeniem swoich ludzi i poddaniem się. Nie doszło do tego jedynie przez przypadek – część walczących, która nie wiedziała o zamiarze zdania broni, nie przerwała strzelania, przez co niemożliwa stała się kapitulacja.

Przypadków mniej lub bardziej świadomego zakłamywania historii było wiele. Najbardziej płodnym okresem były oczywiście „dzieła” powstające w krajach socjalistycznych po II wojnie światowej. Jednak w ich wersję prawdy często mało kto wierzył, podczas gdy polskie ulice nazywano imieniem Emilii Plater, a Ryszard III w świadomości Anglików stał się okrutnikiem.

Dowiedz się więcej!

następnanastępna [1]2 ... 2

TAGI: Mickiewicz | Szekspir | shakespere | Reduta ordona | historia | Emilia Plater

oceń
0
0
Podziel się

Opinie

Ocena: 0 [4]
~mix [2011-10-25 06:00]

Różni różnie zawyżają. Taki jeden to nawet mówił przed wyborami, że w jego prywatnych sondażach ma zdecydowaną przewagę, po czy przegrał z kretesem. Na dodatek twierdzi, że jest niepokonany. Koniec świata!

odpowiedz

Ocena: +1 [5]
~poltergeist [2011-10-25 05:49]

Oszustwa w literaturze znane są od wieków. Zaczęło się od autorów biblii a skończyło się na "dokonaniach" Jarosława.

odpowiedz

Ocena: -1 [5]
~Pioro [2011-10-25 05:45]

Mickiewcz i Szekspir dawno dostali piora skrzydel Orla,A ty glosicielu prawdy bliski rowniez jestes piora z tm ze ptakiem tym jest Sep a miejsce jego jest blisko otworu analnego. I nie czuj sie oklamany przez nikogo-to jet prawda

odpowiedz

Ocena: +1 [3]
~zadumany [2011-10-25 05:43]

Prawda czy czasami naciagana prawda praktycznie znaczenia nie ma. Waznym jest iz dzieki naszemu "niepoprawnemu" dla niektorych romantyzmowi oraz dziwnemu (przy niektorych logice) wielkiemu patriotyzmowi do ziemi, Rzeczpospolita jako jedna z nielicznych przetrwala lat 800 a ludzie mimo zniewolenia jako narod dolozyli jeszcze 200. Smiechy czy drwiny z tematow, ktore mialy na celu podniesc na duchu rozbity i krwawiacy narod uwazam za nietakt i w zlym guscie. (Pomijam juz wrecz glupie porownanie oddzialywania zdarzen historycznych na prace tworcow angielskich z tworcami w naszej ojczyznie.) No bo czemu mialo by sluzyc dopominanie sie np. prawdy o "Malym Rycerzu", ktory pragnac dochowac ojczyznie slubow wiernosci usiadl na proch i bedac godnym swego slowa wysadzil sie w powietrze? Moze to prawda a moze nie, czy to teraz wazne? Czy nie mialo to na celu uchronic od zapomienia szlachetnych slow "Bog, honor, ojczyzna"? A moze to wszystko jest jednak prawdziwe? A moze oni nie klamia. Moze "Mali Rycerze" istnieja? Moze jednak kapitan Raginis pod Wizna byl jednym z wielu i to wszystko jest prawda?

odpowiedz

Ocena: +6 [8]
~Osa [2011-10-25 05:30]

Odpi...dolcie sie od literatury narodowej... czepcie sie klamstw Donka, Bronka i calej tej zawszonej bandy zloczyncow okradajacych i oszukujacych wszystkich bez wyjatku...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [2]
~borowy [2011-10-25 04:39]

Szkoda, ze nie ma wiecej artykow ktore podkreslaja bohaterstwo Polakow a nie doszukuja sie jego braku. W kazdym rozbiorze Polski, wlacznie z tym ostatnim, najezca dzialal z premedytacja aby zniszczyc jakiekolwiek symbole polskiego bohaterstwa lub innych wzorcow zachowania na ktorym mloda generacja mogla by sie wychowac. Niedawno nam sie podstawialo "wschodnie wzorce" teraz sami jestesmy niewolnikami kultu $zachodnich wzorcow$... Naszemu narodowi jak najbardziej jest teraz wskazane doszukiwanie sie pozytywnych postaci w naszej historii aby odbudowac to co zostalo moralnie zniszczone przez generacje zamierzonej dzialalnosi okupana... choc wiem, ze patryjotyzm gdy jestesmy jeszcze tacy dumni ze nas do EU wpuszczono nie jest teraz w modzie... Ale moze i to sie zmieni - bo wachadlo lubi przemieszczac sie z jednego ekstremum do drugiego (Wschod-Zachod) aby kiedys zatrzymalo sie w srodku.

odpowiedz

Ocena: +2 [2]
~AS [2011-10-25 04:20]

Polska literatura namnożyła ich bez liku. Przodował w tym Sienkiewicz w Trylogii. Ostatni był Piłsudski.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~KalmaR [2011-10-25 04:18]

Historię zawsze piszą zwycięzcy. A kto zwyciężył na prawdę dowiesz się z historii, po tym czyja wersja przetrwała.

odpowiedz

Ocena: +4 [4]
~Ojczyzno moja... [2011-10-25 03:46]

Chron nas prosze od tych co znaja prawde absolutna a serca sprzedali dla wrogow. Nasze serca rodakow czytaja prawde nawet bez slow. Tym co nie wierza niech przeczytaja utwory Chipina lub uslysza muzyke Mickiewicza czy tez Norwida.

odpowiedz

Ocena: -1 [3]
~yeronimo [2011-10-25 02:51]

do myślący: ... i tu się kolego mylisz, wieszcz Mickiewcz był pejsaty, tylko jego rodzina za tytuł szlachecki przeszła na katolicyzm, proponuje sobie poczytać:)

odpowiedz

Ocena: +7 [15]
~myslacy [2011-10-25 01:42]

Gdyby plynela w Mickiewiczu nie polska ani litewska krew ale choc troche zydowskiej to byscie pewnie parchy jak jeden pisali jaki to wielki czlek i jakiego formatu - ale nie mial szczescia sie urodzic w pejsatej rodzinie Poeci mieli prawo i musiieli pisac rzeczy podbudowujace polakow co oczywiscie beznarodowcom bylo i jest nie na reke.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +3 [35]
~urszula [2011-10-24 20:04]

to co pisza o mickiewiczu pisza wrogowie Polski ktorzzy nienawidza polakow i robia wszystko zeby ponzyc polakow bo nie moga znisc tego ze wsrod polakow bylo duzo szlachetnych patriotow chcieliby zeby polacy to sami opotrunisci sami szmaciarze ale my sie nie damy zwariowc

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

Ocena: +2 [8]
~mario wwa [2011-10-25 01:19]

przeciez wiekszosc tych waszych wpisow do niczego sie nie nadaje :) co dzien wypisujecie tu rozne glupoty.ilu tu takich jest typu:~znawca,~O żołnierkach,~jur i podobnych staruchow co sie wychowali nie wiadomo gdzie.i co z tego ze mickiewicz mial wybujala wyobraznie.nie byl historykiem tylko pisarzem.pisal ku pokrzepieniu serc.wezcie sie lepiej za prace bo myslenie niektorym nie wychodzi.ale i tak bedziecie tu pisac podobne glupoty co dzien:)pod kazdym tematem.ale na szczescie nadchodzi nowe pokolenie ludzi lepiej myslacych

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +2 [4]
~oli [2011-10-25 01:35]

zydzi calą swą historię maja zakłamana.Nawet państwo zbudowali na klamstwie!

odpowiedz

Ocena: +2 [2]
~manior95 [2011-10-24 21:45]

Przykro mi stwierdzić brak wiedzy ze strony redaktora :/ Po przeczytaniu pierwszej strony artykułu dostrzegam nie tylko błędy, ale i zbyt dosłowne odbieranie literatury. Może podstawowe błędy: Ordon przeżył wybuch, a wiele lat później, nie umarł, lecz popełnił samobójstwo; druga sprawa: Mickiewicz nie mógł dowiedzieć się o śmierci Ordona, gdyż zmarł znacznie wcześniej. Odnośnie całego tekstu: wiadomo, że postaci z wierszy wieszcza zostały nieco "podkoloryzowane", ale to przez trudny okres zaborczy, w którym to poeci dodawali rodakom otuchy. Wg mnie, poza chwytliwym tytułem artykułu, reszta kompletnie naciągana i robiona z braku pomysłów. Pozdrawiam wszystkich !

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [10]
~mickiewiczolog [2011-10-25 01:32]

Ciekawe kto i kiedy zetrze fałszywy brąz z "Dziadów" Mickiewicza i kiedy wreszcie przestaniemy kreować tego ostatniego na wieszcza Polski! Tak naprawdę był kunktatorskim megalomanem o psychice zwichniętej praktykami Towiańskiego (w stopniu nie mniejszym niż jego żona - Cecylia), kreującym wizję wielkiej Polski po to, żeby dodać splendoru SOBIE - wielkimi cierpieniami nad jej niedolą i uciśnieniem. Ach, jak on przeżywa, jak cierpi...! Ale jak wybuchło Powstanie Listopadowe, to Mickiewicz "nie mógł" przybyć i walczyć, bo tak naprawdę wolał "wspierać" dzielnych Polaków z dalekiego (I BEZPIECZNEGO!) Paryża pisząc rzewne dyrdymały, w które oni wierzyli i za które ginęli!

odpowiedz

Ocena: -2 [2]
~patriota [2011-10-24 22:21]

Mickiewicz to patriota przeciez Litwa nalezala do Ppolski

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +2 [2]
~pawel [2011-10-25 01:30]

no i jeszcze napiszcie jak się ów patriota śpieszył na powstanie listopadowe...

odpowiedz

Ocena: +6 [6]
~Polonista [2011-10-25 01:13]

Co za polonistyczny analfabeta pisał ten artykuł - pewnie kolejny wierny omamiony przez wybiórczą. Mickiewicz nie pisał książek historycznych tylko LITERATURĘ a ta z założenia jest fikcyjna!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +5 [5]
~Adam M. [2011-10-25 01:25]

To co zrobil Adas to naprawde drobiazg, ktory mozna zaliczyc do fantazji literackiej. Ale czy nikt na przyklad nie zauwaza faktu do jakiego stopnia zydzi falszuja historie? I nie wspomne tu nawet o takich oczywistych bzdurach jak "dzielni partyzanci Bieleckiego" ale o powaznych znieksztalceniach prawdy historycznej. Wiele programow historycznych np BBC realizowanych jest przez zydow, nikt nawet nie zdaje sobie z tego sparawy. A wszystkie bzdury zawarte w zydowskich filmach Hollywood? Mlodziez amerykanska czerpie wlasnie z nich wiedze o historii, nie dziwcie sie gdy za powiedzmy 100 lat historycy beda pisac o "polskich obozach koncentracyjnych".

odpowiedz