Jaki kierunek studiów gwarantuje zatrudnienie?

WP.PL | 2012-09-14 (13:17)
WP.PL
Strefa studenta Uczelnie coraz częściej uruchamiają nowe, rzadkie kierunki, które szkolą profesjonalistów w niszowych dziedzinach. Lecz chociaż maturzyści chętniej niż dotychczas wybierają studia, które dają im większą szansę na zatrudnienie, to wciąż popularne są kierunki uważane za modne i prestiżowe, które pracy niestety nie dają.

Szkoły wyższe starają się coraz częściej zaglądać w przyszłość i odgadnąć, na jakich fachowców będzie zapotrzebowanie za kilka lat. Uczelnie tworzą nowe kierunki i niszowe specjalności, które znajdują zwolenników wśród studentów i pracodawców. Wielu wykładowców, a także samych studiujących jest zdania, że wybierając rzadkie studia, możemy kilkakrotnie zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie w przyszłości.

Niszowy specjalista poszukiwany

Wśród rzadkich propozycji uczelni znalazły się miedzy innymi geoekologia, którą można studiować w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu czy archeologia podwodna, którą proponuje Uniwersytet Warszawski. W związku z otwieraniem się rynku pracy na Wschód, wiele uczelni wprowadziło do swojej oferty kształcenia studia z zakresu wiedzy o państwach azjatyckich. Program licencjackich interdyscyplinarnych studiów azjatyckich (dziennych i zaocznych) można znaleźć np. w SWPS w Warszawie. Do wyboru są dwie specjalności: Chiny, Japonia i inne kraje Azji Wschodniej z nauką języka chińskiego oraz Bliski Wschód z nauką języka arabskiego. Specjalistów władających językiem arabskim lub chińskim wciąż brakuje nie tylko w naszym kraju, ale i w całej Unii Europejskiej. Fachowcy z wiedzą dotyczącą Bliskiego Wschodu poszukiwani są w dyplomacji, administracji państwowej, organizacjach międzynarodowych, firmach prowadzących interesy z Azjatami oraz w instytucjach kulturalnych promujących kultury Wschodu.

Przyszłościowe studia są jednak bardzo oblegane przez kandydatów. Na wielu kierunkach o jedno miejsce często walczy powyżej 20. osób. Na Uniwersytecie Jagiellońskim o jeden indeks na japonistyce ubiegało się 16 kandydatów. Na Uniwersytecie Śląskim rekordy popularności bije filologia angielska ze specjalnością tłumaczeniową z językiem chińskim. W pierwszym naborze o jedno miejsce starało się 11 osób, w 2012 roku 15.

Do przyszłościowych i opłacalnych kierunków wciąż zalicza się te związane z technikami komputerowymi, biotechnologię, budownictwo, a także kierunki szkolące inżynierów pod kątem pozyskiwaniem energii z różnych źródeł. Pomimo kryzysu, coraz więcej osób będzie zatrudnianych w usługach – wciąż będzie wzrastało zapotrzebowanie na osoby, które zajmują się zdrowiem, kosmetologią, żywieniem i rehabilitacją.

Dziennikarstwo czy prawo?

Choć spory odsetek absolwentów coraz częściej wybiera studia z myślą o przyszłym rynku pracy, nadal popularnością cieszą się takie studia, które gwarancji zatrudnienia niestety nie dają. Pomimo dużej liczby kierunków, które powstały niedawno, wielu maturzystów wciąż wybiera „tradycyjne” kierunki, uważane za prestiżowe. Wśród najpopularniejszych (i najbardziej obleganych) nadal są prawo, rachunkowość oraz kierunki lekarskie. W czołówce tych najchętniej wybieranych znalazły się również psychologia i dziennikarstwo. Ten ostatni cieszył się niezwykłą popularnością na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie 1362 osoby walczyły o 90 miejsc, zaś na UW o jeden indeks na tym kierunku rywalizowało aż 26 osób. Popularne są także kierunki ekonomiczne: finanse i rachunkowość.

TAGI: kierunki studiów | praca po studiach | absolwenci | przyszłościowe kierunki | dziennikarstwo | język chiński | drugi nabór

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!