Jaki kierunek studiów gwarantuje zatrudnienie?

Jaki kierunek studiów gwarantuje zatrudnienie?

WP.PL | 2012-09-14 (13:17)
WP.PL
  A A A
Strefa studenta Uczelnie coraz częściej uruchamiają nowe, rzadkie kierunki, które szkolą profesjonalistów w niszowych dziedzinach. Lecz chociaż maturzyści chętniej niż dotychczas wybierają studia, które dają im większą szansę na zatrudnienie, to wciąż popularne są kierunki uważane za modne i prestiżowe, które pracy niestety nie dają.

Szkoły wyższe starają się coraz częściej zaglądać w przyszłość i odgadnąć, na jakich fachowców będzie zapotrzebowanie za kilka lat. Uczelnie tworzą nowe kierunki i niszowe specjalności, które znajdują zwolenników wśród studentów i pracodawców. Wielu wykładowców, a także samych studiujących jest zdania, że wybierając rzadkie studia, możemy kilkakrotnie zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie w przyszłości.

Niszowy specjalista poszukiwany

Wśród rzadkich propozycji uczelni znalazły się miedzy innymi geoekologia, którą można studiować w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu czy archeologia podwodna, którą proponuje Uniwersytet Warszawski. W związku z otwieraniem się rynku pracy na Wschód, wiele uczelni wprowadziło do swojej oferty kształcenia studia z zakresu wiedzy o państwach azjatyckich. Program licencjackich interdyscyplinarnych studiów azjatyckich (dziennych i zaocznych) można znaleźć np. w SWPS w Warszawie. Do wyboru są dwie specjalności: Chiny, Japonia i inne kraje Azji Wschodniej z nauką języka chińskiego oraz Bliski Wschód z nauką języka arabskiego. Specjalistów władających językiem arabskim lub chińskim wciąż brakuje nie tylko w naszym kraju, ale i w całej Unii Europejskiej. Fachowcy z wiedzą dotyczącą Bliskiego Wschodu poszukiwani są w dyplomacji, administracji państwowej, organizacjach międzynarodowych, firmach prowadzących interesy z Azjatami oraz w instytucjach kulturalnych promujących kultury Wschodu.

Przyszłościowe studia są jednak bardzo oblegane przez kandydatów. Na wielu kierunkach o jedno miejsce często walczy powyżej 20. osób. Na Uniwersytecie Jagiellońskim o jeden indeks na japonistyce ubiegało się 16 kandydatów. Na Uniwersytecie Śląskim rekordy popularności bije filologia angielska ze specjalnością tłumaczeniową z językiem chińskim. W pierwszym naborze o jedno miejsce starało się 11 osób, w 2012 roku 15.

Do przyszłościowych i opłacalnych kierunków wciąż zalicza się te związane z technikami komputerowymi, biotechnologię, budownictwo, a także kierunki szkolące inżynierów pod kątem pozyskiwaniem energii z różnych źródeł. Pomimo kryzysu, coraz więcej osób będzie zatrudnianych w usługach – wciąż będzie wzrastało zapotrzebowanie na osoby, które zajmują się zdrowiem, kosmetologią, żywieniem i rehabilitacją.

Dziennikarstwo czy prawo?

Choć spory odsetek absolwentów coraz częściej wybiera studia z myślą o przyszłym rynku pracy, nadal popularnością cieszą się takie studia, które gwarancji zatrudnienia niestety nie dają. Pomimo dużej liczby kierunków, które powstały niedawno, wielu maturzystów wciąż wybiera „tradycyjne” kierunki, uważane za prestiżowe. Wśród najpopularniejszych (i najbardziej obleganych) nadal są prawo, rachunkowość oraz kierunki lekarskie. W czołówce tych najchętniej wybieranych znalazły się również psychologia i dziennikarstwo. Ten ostatni cieszył się niezwykłą popularnością na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie 1362 osoby walczyły o 90 miejsc, zaś na UW o jeden indeks na tym kierunku rywalizowało aż 26 osób. Popularne są także kierunki ekonomiczne: finanse i rachunkowość.Dołącz do nas na Facebooku!
następnanastępna [1]2 ... 2

TAGI: kierunki studiów | praca po studiach | absolwenci | przyszłościowe kierunki | dziennikarstwo | język chiński | drugi nabór

oceń
16
115
Podziel się

Opinie

Ocena: 0 [0]
~luna [2016-07-19 19:59]

A czy do takiego Liceum mozna dołączyć w kazdej dowolnej chwili ? Czy juz były zapisy ?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~dagmara [2015-10-26 19:57]

Zgadzam się z Wami ze kursy w Cosinusie jeśli chodzi o te maturalne to zdecydowanie strzałw 10tkę.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~tomka [2015-09-29 20:33]

Powiem Wam ze ja też tyle sie nasłuchałam o Cosinusie i o Żaku ze ciesze sie tak bardzo ze wybrałam tą piewrszą szkołe. Skończyłam i mysle o drugim kierunku.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Igor [2015-09-03 11:21]

Lepiej nie wybierać nic na siłę tylko pójść w coś, co się lubi. Ja się zdecydowałem na kryminalistykę na Akademii Polonijnej. Bardzo mi się tam podoba. Zajęcia są ciekawe i wykładowcy ok.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~amanda [2015-03-30 17:49]

A ile teraz kosztuje taka nauka własnie w szkole policealnej i czy opłaca sie tam iść ? Jakie kierunki są na czasie?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~musiak [2015-02-25 07:21]

Żadna nie gwarantuje, ale na pewno lepiej zrobić kilka szkoleń zawodowych w Beauty Lux niż tracić kilka lat na studia. Ja w zasadzie wszystkiego nauczyłam się w ten sposób, a wiem w jaki sposób kończą dziewczyny po kosmetologii.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~blanka [2015-02-24 12:31]

Takie szkoly jak Cosinus ciesza sie duza popularnościa, nawet tych którzy maja już licencjata. Kolejny kierunek na pewno nie zaszkodzi a bardzo pomoze.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~majkusiak [2015-02-24 07:25]

Żadne studia nie dają gwarancji. Mało tego - ja jestem po zawodowych szkoleniach w new nails, robiłam szkolenia zawodowe, i co? Moje koleżanki po kosmetologii siedzą na bezrobociu, ja mam kilka lat doświadczenia i otwieram własny salon!

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~wera [2015-01-01 13:52]

No własnie jakby to były nieuki to nie pytaliby o takie szkoły... Najgorzej jest nic nie mówić tylko czekac az nauka sama do nas przyjdzie.

odpowiedz

Ocena: +6 [6]
~odeta [2013-05-10 13:35]

W dzisiejszych czasach to naprawde trudne, ale w sumie powinnismy tez brać pod uwage nasze zainteresowania. Nie mozna uczyć sie czegos na siłe tylko dlatego ze dany kierunek jest modny. Takie jest moje zdanie.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~Monika [2014-09-29 16:56]

Mimo, że jestem kobietą to logistyka jest moim zamiłowaniem. To wydaje mi się jednym z bardziej przyszłościowych zajęć i jednak także patrząc przez pryzmat pieniędzy jest to plus. Od roku studiuję logistykę na WSB i jestem bardzo zadowolona. Dobrych spedytorów i ludzi znających się na logistyce nigdy nie będzie zbyt wielu, więc warto.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~witek [2014-08-13 19:15]

ja pos studiach (jestem na 3cim roku finansów i rachunkowości na wSB) chcę otworzyć coś swojego :)

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Oldża [2014-07-29 09:43]

Ja studiuję informatykę na PWSBiA i po pierwszym roku mam już pracę i to dobrze płatną. Autor ma rację co do najbardziej opłacalnych kierunków, ale wiadomo, że jeśli ktoś jest w czymś dobrym to też bez problemu znajdzie coś dobrze płatnego :)

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~PitBull [2014-06-24 15:57]

Dla mnie zawsze opłacalnym będzie kierunek - informatyka. Sam tez na taki poszedłem i nie żaluje bo po pierwsze lubie to a po drugie znlazłem pracę dość szybko i to w oddziale jednej z większych firm więc chyba nie jest źle? Poza tym jeśli szuka ktoś fajnej roboty to w smt software poszukują rąk i głów do pracy. :)

odpowiedz

Ocena: +3 [3]
~kalin [2014-05-04 23:17]

"To nieprawda, że humaniści nie są potrzebni!!!!!!! Gdyby nie oni nie byłoby nawet tego artykułu. Dzięki nim możemy bawić się przy dobrych filmach, czytać świetne książki lub oglądać spektakle. A jak Dojdzie do wykroczenia to gdzie się idzie, żeby się wybronić...? Do humanistów(prawników) A ksiądz w kościele to też humanista. Ludzie ogarnijcie się. W życiu chodzi o to, aby spełniać marzenia, a nie męczyć się na studiach technicznych, bo to daje pracę." Można przecież połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli wybrać taki kierunek studiów, po którym jest duże prawdopodobieństwo, że będzie praca oraz żeby robić, to co lubisz. Napiszesz, że to jest niemożliwe? Oto przykład: mój dobry kolega od zawsze chciał podróżować po świecie. Skończył Nawigację na Akademii Morskiej w Szczecinie. Teraz pracuje na morzu i bardzo dobrze zarabia jako oficer żeglugi morskiej.

odpowiedz

Ocena: +8 [20]
~lolka [2012-09-16 14:40]

To nieprawda, że humaniści nie są potrzebni!!!!!!! Gdyby nie oni nie byłoby nawet tego artykułu. Dzięki nim możemy bawić się przy dobrych filmach, czytać świetne książki lub oglądać spektakle. A jak Dojdzie do wykroczenia to gdzie się idzie, żeby się wybronić...? Do humanistów(prawników) A ksiądz w kościele to też humanista. Ludzie ogarnijcie się. W życiu chodzi o to, aby spełniać marzenia, a nie męczyć się na studiach technicznych, bo to daje pracę.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +2 [18]
~A [2012-09-16 12:21]

Nic nie poradzę na to, że jestem humanistką...

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: -1 [19]
~gg [2012-09-16 14:10]

studiujcie frajerzy

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [6]
~marcell [2013-06-23 09:15]

Ja wybrałem finanse i rachunkowość na Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu i jestem bardzo zadowolony zarówno z kadry jak i z samego wyboru uczelni i kierunku, mam dosyć jasne perspektywy co będę robił po studiach - doradztwo finansowe i na tym się skupiam :)

odpowiedz

Ocena: +2 [2]
Yuurii [2013-06-17 16:27]

Chciałbym zapytać tych, którzy są lub ukończyli już studia na politechnice (gdyż głównie taka szkoła mnie interesuje) jaki kierunek polecacie, który daje szeroki wybór zawodu i jest przyjemny do nauki i po którym praca jest przyjemna w wykonywaniu. Szczerze interesuje mnie wszystko związane z matematyką i fizyką. Czytałem już trochę na ten temat tutaj www.kierunki.net/wybor-kierunku-studiow, bardzo praktyczne informacje.

odpowiedz