Student potrafi, czyli jak przeżyć miesiąc za 50 zł

Student potrafi, czyli jak przeżyć miesiąc za 50 zł

WP.PL | 2012-09-21 (12:01)
WP.PL
  A A A
Strefa studenta Czy można wyżywić się za niecałe dwa złote dziennie, nie chodzić głodnym i przeżyć w taki sposób cały miesiąc? Pewien polski student postanowił przeprowadzić niecodzienny eksperyment, opierający się na takich właśnie założeniach.

Nie od dziś wiadomo, że studencka wyobraźnia nie zna granic. Na swoim blogu - przezycza50.pl - przekonuje o tym student politechniki jednego z polskich miast (nie zdradza imienia i chce pozostać anonimowy). Wyzwanie, którego się podjął, to przeżycie całego miesiąca za kwotę 50 zł, czyli za 1,66 zł dziennie. Cały eksperyment, dzień po dniu, opisuje w swoim internetowym dzienniku, który powstał w celu udokumentowania tego specyficznego wyzwania.

Jak dowiadujemy się z bloga, eksperyment ma pokazać, czy przeżycie miesiąca z pięćdziesięciozłotowym banknotem w kieszeni jest możliwe przy obecnych cenach żywności w Polsce. Według autora bloga, taka odważna próba stanowi w pewnym sensie protest przeciwko pustym kieszeniom Polaków i powszechnemu marnowaniu jedzenia. To także efekt… przegranego zakładu.

Racjonalne zakupy

- Na powstanie przezycza50.pl miało wpływ kilka rzeczy – wyjaśnia autor bloga w rozmowie z serwisem szkola.wp.pl. - Jedną z nich niewątpliwie był fakt, że przedtem zdarzało mi się kupować dość sporo żywności, której nie potrzebowałem. Lądowała w koszu, co było zwykłym marnotrawstwem. Liczę, że gdy już zakończę swój eksperyment, to doświadczenie i wiedza, które z niego wyniosłem pozwolą mi żyć oszczędniej.

Chęć zmiany odżywiania na bardziej racjonalne nie jest jednak jedyną przyczyną rozpoczęcia eksperymentu.
- Kolejna rzecz, która zmotywowała mnie do rozpoczęcia doświadczenia to sytuacja w Polsce – mówi pomysłodawca eksperymentu. - Sam nie mogę narzekać na zarobki, ale jest wielu takich, dla których każda złotówka liczy się w domowym budżecie.

Przed eksperymentem anonimowy student na jedzenie wydawał około 25 zł dziennie (jak sam przyznaje, głównie na niezdrowe fast foody i piwo) – przy obecnych funduszach może wydać nie więcej niż 1,66 zł. Taka nagła zmiana trybu życia na maksymalnie oszczędnościowy to z pewnością spore wyzwanie.

Fast food czy makaron z marchewką?

Pomysłodawca eksperymentu nie obawia się o swoje zdrowie. Jak twierdzi, jego sposób odżywiania, mimo że ubogi w niektóre składniki odżywcze, nie może być gorszy od jedzenia niezdrowych i nafaszerowanych chemią fast foodów, które stanowiły podstawę jego diety przed podjęciem wyzwania.
- Jeśli chodzi o moje zdrowie, to wydaje mi się, że jak na razie nie mam się czego się obawiać – mówi serwisowi szkola.wp.pl autor bloga, zapytany o kwestie zdrowotne. - Do swojej diety wprowadzam coraz więcej warzyw i urozmaiceń, co na pewno jest zdecydowanie zdrowsze, niż to co jadłem przed rozpoczęciem eksperymentu.



Dołącz do nas na Facebooku!



Jak czerpać zyski ze swojego bloga?



następnanastępna [1]2 ... 2

TAGI: studenci | oszczędzanie | pomysły studentów | wydatki studenta | odżywianie | wyobraźnia studentów

oceń
187
61
Podziel się

Opinie

Ocena: -2 [2]
~danutaoko [2012-09-24 23:31]

to jest dużo 1.66zł przeżyje to wiem nie mam tego czasami żyje 6lat ito po chorobie nowotwur i prowadzę normalne życie .A ON TYLKO NA JEDZENIE TO DUŻO.STUDENT EKSPERYMENT CZYNI SPECYFICZNEGO ZYCIA .OGROM LUDZI ŻYJE TAK NIECH ZACZNIE OD 0 I PUŁ ROKU GDZIE TRZEBA MYDŁO KUPIĆ itp.itd tylko na jedzenie wystarczy i to miesiąc tylko nawet nie odczuje głodu nie zapomni smaku zwykłej bułki czy cukru to kpiny co chce zyskać świętość wyświecenie że przeżył niech odnajdzie mnie lepszy rozgłos zrobi swej osoby jak fakt nagłośni .życia mego prawdziwego faktu życia anie wygłupy swoje końcu co komu chce udowodnić jest żyją ludzie nie mają dziennie1.66zł żyją uczą sie itp.itd. i żyją.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +9 [11]
~emeryt [2012-09-25 00:25]

Jak się gościowi uda to średnią emeryturę zredukują do 200 zł.

odpowiedz

Ocena: +1 [11]
~rencistka [2012-09-24 21:19]

Nie jest to skomplikowane bo od lat tadze sobie doskonale majac dziennie do wydania na zywnosc 4 zl.Raz w tygodniu gotuje zupe na 6 dni ,jem na obiad i kolacje z chlebem.Na sniadanie 2 bulki zwykle ze szklanka mleka .Jak zaoszczedze na zupie to kupuje dzem do bulek.W niedziele odmrazam z mrozonych zapasow np 1 golabka lub mielonego kotleta i gotuje 6 ziemniakow.Jezeli ktos podaruje mi warzywa to jest do tego surowka jezeli nie to bez.Wieczorny obchod sklepow i szukanie przecenionego pieczywa .Wedlin i sera zoltego nie kupuje nigdy bo za drogie.Jezeli uda mi sie zaoszczedzic na rachunkach to stac mnie na herbatniki zwykle do herbaty bo kawa jest za droga.Prasy ksiazek nie kupuje bo mam internet za 30 zl miesiecznie.Z tenty 530 zl oplacam czynsz 300 zl,50 swiatlo,10 gaz,30 internet,reszta na jedzenie i nigdy nie jestem glodna.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

Ocena: +9 [13]
~tyle w temacie [2012-09-24 22:28]

nie będzie płacił czynszu, prądu, wody, gazu, biletów autobusowych itd. za 1,6 dziennie można przeżyć mieszkając w szałasie, pijąc wodę z rzeki, robiąc kupę do wykopanego dołka i polując z dzidą na porzucone w lesie psy, nie wiem co chce udowodnić, zobaczymy jak się tusz w długopisie studencikowi skończy czy kupi długopis z kiosku za 2zł rezygnując z jedzenia na półtorej dnia... można jechać na pożyczonym i kraść papier toaletowy na uczelni ale co to za życie

odpowiedz

Ocena: -26 [28]
~Doktor [2012-09-24 19:27]

Na moją trzyosobową rodzinę na wydatki żywnościowe + plus prasa codzienna idzie dziennie 50 zł co daje 1500 miesięcznie, na paliwo wydaję 600 - 800 zł, mieszkam w domu jednorodzinnym - koszt miesięczny z opałem (drewno do wkładu kominkowego) razem z elektryką, internetem 500 zł. Do tego wydatki na ubiór (żona i dziecko) 500 - 1000zł miesięcznie, do tego środki higienicznie i antykoncepcja 200zł. Razem to 4000 - 5000zł wraz z wydatkami nieplanowanymi. Oprócz tego wszystkiego są innowacje domu, wyjazdy zagraniczne. Zarabiam miesięcznie 6000zł netto, żona 3000 netto.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: -3 [5]
~ważka [2012-09-24 22:21]

ciekawe, czy swoje dzieci też tak będzie dokarmiać. współczuję.

odpowiedz

Ocena: -2 [4]
~servievero [2012-09-24 21:00]

Musi jeść dużo kaszy gryczanej, która ma wszystkie składniki odżywcze. 0,5 kg - 3,56 zł, na dwa dni wystarczy. Czasem warzywa, suchy chleb i popijać zwykłą wodą. Polecam jeszcze placuszki z torfu (naprawdę!), łowienie ryb (jak jest rzeka) i szczaw z łąki. Będzie chodził głodny, ale da się - tylko po co?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +5 [9]
~MIŚ [2012-09-24 22:10]

Gratuluję pomysłowości. OBY NIGDY TAKI CZŁOWIEK NIE PIASTOWAŁ WYSOKICH STANOWISK! Tego życzę sobie i wszystkim narodom.

odpowiedz

Ocena: +5 [7]
~kaja [2012-09-24 22:00]

nich da tuskowi do przeczytania to jeszcze wiecej podatkow dowala bo skoro sie da za 50zl to znow nam cos zabiora

odpowiedz

Ocena: +5 [7]
~zuza [2012-09-24 21:57]

Ciekawe, co z komórą, internetem, mieszkankiem, gazem, wodą, itd. Pewnie rodzice wspomogą. Już mieliśmy takiego "ORŁA" kilka lat temu! ŻENADA!!!!!!!!!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~sdfgh [2012-09-24 21:41]

'jak na razie nie mam się czego się obawiać' - poprawcie to bo az razi i to w ktoryms artykule juz takie powtorzenia widze.

odpowiedz

Ocena: +9 [9]
~Zdzich [2012-09-24 21:19]

ta więcej takich pomysłów a rząd to wykorzysta i udowodni wam na podstawie takich durni że mozna przeżyć za 50 zł/mc i w dobie kryzysu opitoli pensje hehhe tak dalej

odpowiedz

Ocena: +11 [27]
~I;) [2012-09-24 10:56]

Tak zylam dorabiajac sie w Niemczech . 1dzien placki ziemiaczane tanio,2 dzien nalesniki z drzemem sama robilam zbierajac sliwki Mirabelki czyli prawie darmocha (cukier musialam kupic )ale za to jest Kompot,i drzem.3 makaron sama zrobilam z kapusta i cebula..prawie jak lazanki;) 4 pierogi ruskie wszystko sama robie,5 dzien ryba malzonek wedkarz;) z pieczonymi ziemiakami.Niech mi ktos powie ze drogo jadlam.....Nie jedam sztucznych zupek...Szkoda tylko ze nie mam wlasnego ogrodka...

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

Ocena: +5 [5]
~ob-l [2012-09-24 21:16]

Niech pokaże czubom z sejmu to będą mieli pożywkę,bo przy ich dochodach to oni nie żyją w realnym świecie

odpowiedz

Ocena: +14 [14]
~As [2012-09-24 16:06]

W dobie nadchodzącego kryzysu taka dieta to może być rozwiązanie dla wielu z nas

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +5 [7]
~ojojoj [2012-09-24 21:09]

ja za 50 zł przeżyłbym jakieś 40 minut...potem bym padł.

odpowiedz

Ocena: +15 [25]
~Nikita [2012-09-24 12:54]

niech przetrwa tak cały rok.... zacznie się : osłabienie, depresja, wypadanie włosów, może i zębów.... swoją drogą to jedzenie przygotowywał na ogniu czy ognisku? PS są tacy co powietrzem żyją niech z nimi poszaleje jak szuka wrażeń.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: +20 [20]
~Aaaa [2012-09-24 13:50]

naprawde da rade przezyc za te 50 zl. prxekonalam sie jak moj kochany tatus zabral mi alimenty ktore przychodzily od matki dla mnie. ucz sie dziennie i radz sobie sama( co bylo ciezke do realizacji zwazywszy na 3 imprezowe kolezanki w pokoju w bursie ktorym rodzice wszystko oplacali za palona przez nich trawke tez nieswiadomie placili muzyka grala niemal 24 h/dobe a ty spij i ucz sie w takich warunkach). dofinansowania natomiast dostawaly kolezanki ktore mialy miejsce zameldowania "na wsi" czyli np mieszkaly w odleglosci pol kilometra ode mnie. Nie bardzo mozna bylo zmienic miejsce zameldowania bo wlasciciele sie boja i nie chca meldowac. Super! I jak mloda osoba ktora chcialaby poprawic swoje zycie ma to zrobic? Wielu mlodych ludzi ma naprawde ciezko i naprawde jest wielu studentow ktorzy zyja za 50 zl na jedzenie miesiecznie nie dostajac "walowki" z domu. najlepsze wyjscie to wyjechac za granice i tam zarobic na studia, aczkolwiek niech sie nikt nie dziwi ze wielu mlodych ludzi z zagranicy nie wraca bo tu nie ma do czego wracac...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +10 [14]
~and... [2012-09-24 19:53]

być może uda mu się przeżyć za 50zł miesiac... taki eksperyment można sobie zrobić, najwyżej będzie miał dietę... a potem co? no i jeszcze pytanie jakiej jakoście będzie to jedzenie...a potem lekarstwa za 10 razy tyle...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +44 [50]
~Quake [2012-09-24 17:30]

nie ma takiej opcji byś przeżył, a nawet jeśli to ile? miesiąc, 2 może 3 i co dalej? Wycieńczony i półprzytomny chodzić po tym świecie podobne racje to mieli już tylko w Aschwizt. To ma być Polska? Jeden wielki obóż koncentracyjny?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź