6-latek: jak sprawdzić, czy jest gotowy pójście do szkoły?

WP.PL | 2013-03-25 (14:34)
WP.PL
Strefa rodzica Z jednej strony wydaje się być niesamodzielne i nieprzystosowane do nauki w grupie, z drugiej zaś jest bardzo inteligentne, a szybki start może być źródłem późniejszego sukcesu edukacyjnego. Wielu rodziców stanęło przed dylematem posłania 6-latków do szkół. Jak sprawdzić, czy dziecko faktycznie jest gotowe na podjęcie nauki?

To od rodzica zależy, z jakim nastawieniem (i jakim zasobem wiedzy) jego dziecko przekroczy szkolne progi. Pomóc może specjalny trening umiejętności intelektualnych niezbędnych dla rozpoczęcia nauki w szkole. Z badań wynika, że dobra gotowość szkolna daje dziecku 95 proc. szans na pełne powodzenie. Zatem warto wiedzieć, jak ją oszacować i w jaki sposób można ją zwiększyć.

Narzędzia diagnozy gotowości szkolnej są różne – najbardziej oczywiste wydaje się być zasięgnięcie opinii nauczycieli przedszkolnych lub psychologa z poradni psychologiczno-pedagogicznej. Niemniej, nie zawsze niezbędny jest udział specjalisty, gdyż sam rodzic może trenować umiejętności intelektualne dziecka w domowym zaciszu. Najprostszym tego typu testem jest poproszenie go o rysowanie szlaczków przez kilkanaście minut. Czynność ta, tak prosta dla osoby dorosłej, jest nie lada wyzwaniem dla kilkulatka, pozwala jednak na zaobserwowanie, czy jest on w stanie wykonać zadanie w pełni skupienia, czy jest przy tym cierpliwy i zainteresowane samą czynnością.

Jeśli 6-letnie dziecko sprawnie posługuje się długopisem i jest w stanie utrzymać swoją koncentrację w czasie wykonywania takiego zadania, można myśleć o posłaniu go do pierwszej klasy. Jeśli okaże się, że tak nie jest, warto zaczerpnąć porady pedagoga lub psychologa i dowiedzieć się, jakie ćwiczenia i zabawy należy wykonywać, aby jak najlepiej przygotować dziecko do pójścia do szkoły.

Jak pomóc 6-latkowi?

Aby wesprzeć rozwój gotowości szkolnej dziecka, warto codziennie poświęcać czas na wspólną zabawę i wykonywanie ćwiczeń usprawniających jego umiejętności. Nad czym warto popracować?

Oto kluczowe umiejętności:
1. Skupienie uwagi na jednej czynności przez około 15 minut,
2. Samodzielność w wykonywaniu prostych czynności (ubieranie się, zawiązywanie butów, spożywanie posiłków),
3. Wykonywanie poleceń wystosowanych słownie przez rodziców,
4. Płynne wypowiadanie się,
5. Umiejętność podporządkowania się zasadom,
6. Umiejętność odnalezienia się w grupie rówieśników,
7. Umiejętność narysowania postaci ludzkiej ze szczegółami (palcami, oczami, uszami) oraz szlaczków zawierających linie proste, łamane i pętle,
8. Chęć zagłębiania wiedzy z interesujących tematów,
9. Umiejętność skupienia się na treści czytanej na głos książki,
10. Umiejętność podzielenia prostych wyrazów na sylaby,
11. Orientacja w terenie (odróżniane strony lewej od prawej),
12. Umiejętność radzenia sobie z porażkami.

TAGI: sześciolatki | 6-latki | reforma szkolnictwa | pierwsza klasa | gotowość szkolna | szkoła

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!