6-latek: jak sprawdzić, czy jest gotowy pójście do szkoły?

6-latek: jak sprawdzić, czy jest gotowy pójście do szkoły?

WP.PL | 2013-03-25 (14:34)
WP.PL
  A A A
Strefa rodzica Z jednej strony wydaje się być niesamodzielne i nieprzystosowane do nauki w grupie, z drugiej zaś jest bardzo inteligentne, a szybki start może być źródłem późniejszego sukcesu edukacyjnego. Wielu rodziców stanęło przed dylematem posłania 6-latków do szkół. Jak sprawdzić, czy dziecko faktycznie jest gotowe na podjęcie nauki?

To od rodzica zależy, z jakim nastawieniem (i jakim zasobem wiedzy) jego dziecko przekroczy szkolne progi. Pomóc może specjalny trening umiejętności intelektualnych niezbędnych dla rozpoczęcia nauki w szkole. Z badań wynika, że dobra gotowość szkolna daje dziecku 95 proc. szans na pełne powodzenie. Zatem warto wiedzieć, jak ją oszacować i w jaki sposób można ją zwiększyć.

Narzędzia diagnozy gotowości szkolnej są różne – najbardziej oczywiste wydaje się być zasięgnięcie opinii nauczycieli przedszkolnych lub psychologa z poradni psychologiczno-pedagogicznej. Niemniej, nie zawsze niezbędny jest udział specjalisty, gdyż sam rodzic może trenować umiejętności intelektualne dziecka w domowym zaciszu. Najprostszym tego typu testem jest poproszenie go o rysowanie szlaczków przez kilkanaście minut. Czynność ta, tak prosta dla osoby dorosłej, jest nie lada wyzwaniem dla kilkulatka, pozwala jednak na zaobserwowanie, czy jest on w stanie wykonać zadanie w pełni skupienia, czy jest przy tym cierpliwy i zainteresowane samą czynnością.

Jeśli 6-letnie dziecko sprawnie posługuje się długopisem i jest w stanie utrzymać swoją koncentrację w czasie wykonywania takiego zadania, można myśleć o posłaniu go do pierwszej klasy. Jeśli okaże się, że tak nie jest, warto zaczerpnąć porady pedagoga lub psychologa i dowiedzieć się, jakie ćwiczenia i zabawy należy wykonywać, aby jak najlepiej przygotować dziecko do pójścia do szkoły.

Jak pomóc 6-latkowi?

Aby wesprzeć rozwój gotowości szkolnej dziecka, warto codziennie poświęcać czas na wspólną zabawę i wykonywanie ćwiczeń usprawniających jego umiejętności. Nad czym warto popracować?

Oto kluczowe umiejętności:
1. Skupienie uwagi na jednej czynności przez około 15 minut,
2. Samodzielność w wykonywaniu prostych czynności (ubieranie się, zawiązywanie butów, spożywanie posiłków),
3. Wykonywanie poleceń wystosowanych słownie przez rodziców,
4. Płynne wypowiadanie się,
5. Umiejętność podporządkowania się zasadom,
6. Umiejętność odnalezienia się w grupie rówieśników,
7. Umiejętność narysowania postaci ludzkiej ze szczegółami (palcami, oczami, uszami) oraz szlaczków zawierających linie proste, łamane i pętle,
8. Chęć zagłębiania wiedzy z interesujących tematów,
9. Umiejętność skupienia się na treści czytanej na głos książki,
10. Umiejętność podzielenia prostych wyrazów na sylaby,
11. Orientacja w terenie (odróżniane strony lewej od prawej),
12. Umiejętność radzenia sobie z porażkami.

Dołącz do nas na Facebooku!
następnanastępna [1]2 ... 2

TAGI: sześciolatki | 6-latki | reforma szkolnictwa | pierwsza klasa | gotowość szkolna | szkoła

oceń
11
32
Podziel się

Opinie

Ocena: +9 [29]
~kasia [2013-03-26 13:48]

Jak dla mnie to tragedia w ogole z dylematem poslania szesciolatka do szkoly!!! Moje dziecko w Angli poszlo jako czterolatek i w tym wieku umialo juz rysowac postacie z palcami i oczami co prawda uczylo sie dopiero pisac i czytac ale po pol roku byly efekty! Ja nie wiem ze w Polsce sie tak wszyscy cackaja. Pewnie zaraz wielu mnie tu zlinczuje ze Polska inna od Anglii ciekawe w czym???

odpowiedz

Ocena: +15 [19]
~alex [2013-03-26 12:24]

JAK SPRAWDZIĆ CZY 6 LATEK JEST GOTOWY?! Nie sprawdzamy tylko posyłamy do zerówki albo przedszkola! A nie do pierwszej klasy! Czy was już popierdzieliło totalnie?!

odpowiedz

Ocena: +16 [26]
~bbaabbaa [2013-03-26 09:40]

Nic głupszego nie można zrobić jak posłać dziecko za szybko do szkoły,ale macie wybór ,rodzice

odpowiedz

Ocena: +13 [15]
marzenie1971 [2013-03-26 09:38]

nic nie musi wynocha od dzieciństwa ogłupiający jewropejski reżimie...

odpowiedz

Ocena: +7 [11]
Xeniar [2013-03-26 09:16]

Artykuł jest niekompletny!!! A gdzie umiejętności matematyczne? Przecież gotowość szkolna to nie tylko umiejętności ale i dojrzałość mózgu!!! Ja nie mówię, że sześciolatek nie poradzi sobie w szkole, bo bywają takie, które na pewno poradzą sobie świetnie, ale pewne procesy u dzieci aktywują się dopiero ok 6 r.ż. Jeśli sześciolatek osiągnął już ten poziom to super, ale bywają i takie siedmiolatki, które potrzebują więcej czasu. A potem się dziwią dlaczego malec ma problemy w szkole. Nie rozumie bo ma prawa nie rozumieć skoro nie wykształciły mu się jeszcze niektóre obszary. Jeśli planujecie posłać swoje dziecko do szkoły w wieku sześciu lat to trochę z nim popracujcie. Gotowość szkolną można wspomagać, stymulować. Powodzenia rodzice! Życzę Wam odpowiedzialnych decyzji!

odpowiedz

Ocena: +40 [44]
~haha [2013-03-25 23:51]

Idz 6 latku do szkoły a potem pracuj do us..ej śmierci, albo do 67 l. Mamusia ci załatwi takie życie...

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

Ocena: +21 [25]
~Lareth [2013-03-26 08:59]

Ciekawy jest punkt 12. Wielu dorosłych nie umie poradzić sobie z porażką, a co dopiero dziecko. Bzdury i pobożne życzenia.

odpowiedz

Ocena: +40 [40]
~infobank [2013-03-26 08:11]

jest znaczna różnica między starą zerówką, a pójściem do szkoły i rozpoczęciem wyścigu szczurów .... jestem zdecydowanie przeciwny, żeby w naszych pojechanym systemie szkolnym, dawać dzieci do szkoły od 6, czy 5 lat, najpierw reforma szkolnictwa w tym likwidacja gimnazjów (konieczna), a potem dopiero można myśleć o posyłaniu dzieci wcześniej do szkoły ..

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź