Jak wybrać idealnego korepetytora?

WP.PL | 2012-10-19 (12:17)
WP.PL
Strefa rodzica Na korepetycje decyduje się coraz więcej uczniów. Jedni chcą nadrobić braki szkolne, drudzy próbują sprostać ambicji rodziców, a jeszcze inni chcą w ten sposób poszerzyć wiedzę, która może okazać się przydatna w przyszłym życiu zawodowym.

Ofert prywatnych lekcji jest aktualnie tyle, że naprawę jest w czym wybierać. Sęk w tym, aby wybór był jak najlepszy, bowiem od jego trafności zależeć będzie efektywność korepetycji. Jak znaleźć idealnego korepetytora? Oto 8 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę.

1. Cena

Ceny korepetycji są bardzo zróżnicowane, zaczynają się od 10 złotych za godzinę, a kończą nawet na 150. Wiadomo, że nauczyciel akademicki ma znacznie wyższe stawki niż student i zazwyczaj za ceną stoi jakość, choć oczywiście istnieją odstępstwa od reguły. Mimo wszystko zbyt niska cena powinna dać do myślenia, bo samo przygotowanie się do prowadzenia lekcji wymaga pewnych nakładów – i finansowych, i czasowych, na czym więc korepetytor miałby zarabiać, skoro jest tak tani? Możliwe, że będziemy mieć do czynienia z całkowitym amatorem, a osoba oferująca te usługi desperacko szuka sposobu na szybki zarobek i prawdopodobnie podjęłaby się każdej innej pracy.

Warto zwrócić uwagę również na to, czy korepetytor życzy sobie dodatkową opłatę za każdą rozpoczętą godzinę lekcyjną. Bywają tacy nauczyciele, którzy za zajęcia przedłużające się o 10 minut żądają podwójnej stawki.

2. Doświadczenie

Wybierając między wykwalifikowanym nauczycielem a studentem, nie zawsze mamy pewność, że ten pierwszy, poza wiedzą, posiada umiejętność jej przekazywania, która jest niezwykle ważną cechą każdego korepetytora. Może się okazać, że zajęcia są prowadzone szablonowo, może nawet nudno, a uczeń nie wyniesie z nich nic poza frustracją wywołaną niezrozumieniem danego tematu.

Tymczasem student może przekazywać wiedzę w niekonwencjonalny, ale bardziej efektywny sposób. Energia, kreatywność i entuzjazm młodego nauczyciela sprawią, że lekcje będą ciekawe i zrozumiałe, a pozytywny klimat panujący na zajęciach zmotywuje nawet najbardziej leniwego ucznia do dalszej nauki.

Nie oznacza to jednak, że wszyscy korepetytorzy starej daty stosują przestarzałe metody, które są nieefektywne. Tak naprawdę wszystko zależy od potrzeb i temperamentu ucznia, który sam będzie wiedział, jaka forma zajęć odpowiada mu najbardziej. A to okaże się już na pierwszym spotkaniu.

3. Aktywność

Warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób przeprowadzane będą lekcje i na jakich materiałach pracuje dany korepetytor. Jeśli sam angażuje się w opracowywanie materiałów, kseruje wybrane partie książek, wymyśla autorskie ćwiczenia, to można mieć pewność, że lekcje będą ciekawe i różnorodne oraz że korepetytor bardzo poważnie podchodzi do nauczania.

Z drugiej strony lepiej unikać osób, które zamiast aktywnie tłumaczyć dane zagadnienie, czytają z podręcznika gotowe formułki, a przez połowę lekcji każą uczniowi samodzielnie robić zadania.

- W zeszłym roku angielskiego uczył mnie starszy pan, który przez wiele lat pracował w szkole. Moi rodzice byli pewni, że tylko takiej osobie warto zaufać i powierzyć moją edukację. Niestety, lekcje z nim wyglądały koszmarnie. Mówił do mnie niezrozumiałymi zwrotami, nigdy nie upewniał się, czy pojęłam partię materiału i podczas lekcji zadawał ćwiczenia, które robiłam w jego obecności. On w tym czasie… czytał książkę. Niczego mnie nie nauczył, a za godzinę takich zajęć życzył sobie 40 złotych. Dopiero po roku rodzice pozwolili mi na poszukanie innego korepetytora i zrozumieli, że słabe oceny z angielskiego w szkole nie są kwestią mojego lenistwa, ale braku wiedzy, którą miał mi zapewnić korepetytor i tego nie zrobił – opowiada 17-letnia Pola Wysocka.

Korepetytor, który na początku każdej lekcji pyta o to, co uczeń chce dziś robić, również może okazać się krętaczem, który w ogóle nie przygotowuje się do zajęć.

TAGI: korepetycje | korepetytor | uczniowie | oddatkowe lekcje

kristof01111 [2012-10-19 17:22]

Chcesz zarobić na typach bukmacherskich???Najnowszy blog,wysoka skuteczność codziennie nowe typy!!Wpisz w Google ''realnetypy'' i wejdź w pierwsze od góry.

~dr [2012-10-19 16:55]

za wiedzę i umiejętność jej przekazu trzeba zapłacić i to dobrze

~ewa [2012-10-19 16:43]

Warto sie zastanowic, bo to nie jest tak, jak to wyglada. Tez nie potrafilam schudnac skutecznie.Koszmar jakis... Jednak znalazlam w necie strone www.bede-szczupla.pl i w koncu wiem jak tego dokonac i w koncu jestem szczesliwa.