Tragedia niepełnosprawnych uczniów

PAP | 2011-04-21 (10:44)
Strefa rodzica Niepełnosprawny uczeń jest osamotniony, żyje w biedzie i ma ograniczone perspektywy zawodowe - wynika z badań przeprowadzonych przez łódzkich socjologów z Uniwersytetu Łódzkiego oraz biura osób niepełnosprawnych Politechniki Łódzkiej.

20 kwietnia w Łodzi przedstawili oni publikację "Uczeń i student niepełnosprawny - warunki życia i nauki", która informuje o zasięgu niepełnosprawności wśród łódzkich dzieci oraz sytuacji ich rodzin.

Jak powiedziała jedna ze współautorek książki, dr Grażyna Mikołajczyk-Lerman, wyniki badań opracowano m.in. na podstawie analizy ankiet i wywiadów przeprowadzonych z rodzicami dzieci niepełnosprawnych.

W 2009 roku w Łodzi mieszkało ponad 4,2 tys. dzieci niepełnosprawnych, co stanowiło 3,8 proc. ogółu osób w tym wieku. Prawie 3 tys. z nich żyło w rodzinach o bardzo niskich dochodach. Średni dochód na osobę w rodzinie dzieci z niepełnosprawnością nie przekraczał 300 zł.

Badania ujawniły, że "bycie na granicy ubóstwa" spowodowane jest przede wszystkim tym, że jedno z rodziców musi być cały czas do dyspozycji niepełnosprawnego dziecka, które trzeba odwieźć do szkoły lub przygotować do zabrania przez specjalny transport, odebrać ze szkoły, pomóc w odrabianiu lekcji czy odwieźć na rehabilitację.

Z badań łódzkich socjologów wynika, że oprócz życia w biedzie niepełnosprawny uczeń jest osamotniony, brakuje mu relacji z rówieśnikami. Ma ograniczone perspektywy zawodowe przede wszystkim z braku miejsc w placówkach integracyjnych i braku możliwości kształcenia zawodowego.

TAGI: tragedia niepełnosprawnych uczniów | niepełnosprawni w szkole | szkoła

~ina [2011-04-25 21:11]

Zapomniano tylko dodać najważniejszego- najwięcej niepełnosprawnych i chorych dzieci jest w rodzinach patologicznych - bo pijana matka w ciąży nie sprzyja zdrowiu. Takich przypadków jest mnóstwo - widac na popdówce- 1/3 to normalni ludzie biedni ,bogaci. a 2/3 to alkoholicy ćpuny lub małolaty- typu 16 lat drugie dziecko nie wiadomo z kim- 1 wodogłowie, drugie niedrozny układ pokarmowy i kilka innych wad. Oczywiście jest te z sporo przypadków niezawinionych, gdzie matka musi zająć sie dzieckiem przez całe życie

~JULKA [2011-04-26 10:00]

JAK PRZEŻYĆ ZA 670 ZŁ????
Jestem mamą niepełnosprawnego dziecka (ma porażenie mózgwe).I nie jest to wynikiem żadnej patologii (nie piję ,nie palę,regularnie chodziłam do lekarza).Wina (w moim przypadku leży po stronie lekarzy,którzy zbyt długo czekali z decyzją o cesarce).Od Państwa dostaje 670 zł miesięcznie zasiłku na chore dziecko (I NIE WOLNO MI PODJĄĆ ŻADNEJ PRACY-bo zabiorą mi te WIELKIE PIENIĄDZE).Chciałabym prosić Panów (i Panie) POSŁÓW żeby mi pokazali (nauczyli) jak można wyżyć za 670 zł razem z dzieckiem niepełnosprawnym??? Godzina rehabilitacji to 100zł.Można na NFZ-POWIECIE...Można tylko jakość ćwiczeń nie ta a po trzech miesiącach przymusowa przerwa (bo inne dzieci czekają w kolejce).I to co wypracowaliśmy przez te trzy miesiące potem idzie na marne (bo przykurcze bez ćwiczeń znów się pogłębiają).Poświęciłam całe swoje życie dla dziecka.Ciągle go usprawniam,leczę...My rodzice jesteśmy zapomnieni przez RZĄD.Nie należy nam się żadna emerytura,nie możemy podjąć pracy na część etatu,nie możemy skorzystać z żadnych szkoleń organizowanych przez Urząd Pracy.!!!!!

~ola [2011-04-26 08:47]

sprawni inaczej
z reguły uczeń pełnosprawny tez jest samotny i nieszczęśliwy , po nasze szkoły to piekło

~kerto [2011-04-26 06:00]

niepełnosprawny uczeń
no to pan dziennikazrz odkrył Amerykę. Genialny jest. Zawsze tak jest. Jeden rodzic jest "uwiązany" przy takim dziecku.

~m6 [2011-04-26 04:04]

A Kopacz pisze sobie książkę
i to założę się, że w godzinach pracy

~ala [2011-04-25 10:10]

~s [2011-04-25 23:10]

dlaczego?
W Polsce jest teraz taka sytuacja, że te uwagi i refleksje dotyczą nie tylko niepełnosprawnych, ale oczywiście nie dotyczą wszystkich.

~J.W. [2011-04-25 20:15]

Tragedia-niepelnosprawnych-uczniow
I DO TEGO DOPROWADZIŁ KAPITALIZM TYCH CO ONEGDAJ NA PŁOCIE W GDAŃSKU SIEDZIELI,A TERAZ MAJĄ SIĘ JAK PĄCZKI W MAŚLE

~mi [2011-04-25 09:52]