Tragedia niepełnosprawnych uczniów

Tragedia niepełnosprawnych uczniów

PAP | 2011-04-21 (10:44)
  A A A
Strefa rodzica Niepełnosprawny uczeń jest osamotniony, żyje w biedzie i ma ograniczone perspektywy zawodowe - wynika z badań przeprowadzonych przez łódzkich socjologów z Uniwersytetu Łódzkiego oraz biura osób niepełnosprawnych Politechniki Łódzkiej.

20 kwietnia w Łodzi przedstawili oni publikację "Uczeń i student niepełnosprawny - warunki życia i nauki", która informuje o zasięgu niepełnosprawności wśród łódzkich dzieci oraz sytuacji ich rodzin.

Jak powiedziała jedna ze współautorek książki, dr Grażyna Mikołajczyk-Lerman, wyniki badań opracowano m.in. na podstawie analizy ankiet i wywiadów przeprowadzonych z rodzicami dzieci niepełnosprawnych.

W 2009 roku w Łodzi mieszkało ponad 4,2 tys. dzieci niepełnosprawnych, co stanowiło 3,8 proc. ogółu osób w tym wieku. Prawie 3 tys. z nich żyło w rodzinach o bardzo niskich dochodach. Średni dochód na osobę w rodzinie dzieci z niepełnosprawnością nie przekraczał 300 zł.

Badania ujawniły, że "bycie na granicy ubóstwa" spowodowane jest przede wszystkim tym, że jedno z rodziców musi być cały czas do dyspozycji niepełnosprawnego dziecka, które trzeba odwieźć do szkoły lub przygotować do zabrania przez specjalny transport, odebrać ze szkoły, pomóc w odrabianiu lekcji czy odwieźć na rehabilitację.

Z badań łódzkich socjologów wynika, że oprócz życia w biedzie niepełnosprawny uczeń jest osamotniony, brakuje mu relacji z rówieśnikami. Ma ograniczone perspektywy zawodowe przede wszystkim z braku miejsc w placówkach integracyjnych i braku możliwości kształcenia zawodowego.
następnanastępna [1]2 ... 2

TAGI: tragedia niepełnosprawnych uczniów | niepełnosprawni w szkole | szkoła

oceń
2
0
Podziel się

Opinie

Ocena: 0 [0]
~ina [2011-04-25 21:11]

Zapomniano tylko dodać najważniejszego- najwięcej niepełnosprawnych i chorych dzieci jest w rodzinach patologicznych - bo pijana matka w ciąży nie sprzyja zdrowiu. Takich przypadków jest mnóstwo - widac na popdówce- 1/3 to normalni ludzie biedni ,bogaci. a 2/3 to alkoholicy ćpuny lub małolaty- typu 16 lat drugie dziecko nie wiadomo z kim- 1 wodogłowie, drugie niedrozny układ pokarmowy i kilka innych wad. Oczywiście jest te z sporo przypadków niezawinionych, gdzie matka musi zająć sie dzieckiem przez całe życie

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~JULKA [2011-04-26 10:00]

JAK PRZEŻYĆ ZA 670 ZŁ????
Jestem mamą niepełnosprawnego dziecka (ma porażenie mózgwe).I nie jest to wynikiem żadnej patologii (nie piję ,nie palę,regularnie chodziłam do lekarza).Wina (w moim przypadku leży po stronie lekarzy,którzy zbyt długo czekali z decyzją o cesarce).Od Państwa dostaje 670 zł miesięcznie zasiłku na chore dziecko (I NIE WOLNO MI PODJĄĆ ŻADNEJ PRACY-bo zabiorą mi te WIELKIE PIENIĄDZE).Chciałabym prosić Panów (i Panie) POSŁÓW żeby mi pokazali (nauczyli) jak można wyżyć za 670 zł razem z dzieckiem niepełnosprawnym??? Godzina rehabilitacji to 100zł.Można na NFZ-POWIECIE...Można tylko jakość ćwiczeń nie ta a po trzech miesiącach przymusowa przerwa (bo inne dzieci czekają w kolejce).I to co wypracowaliśmy przez te trzy miesiące potem idzie na marne (bo przykurcze bez ćwiczeń znów się pogłębiają).Poświęciłam całe swoje życie dla dziecka.Ciągle go usprawniam,leczę...My rodzice jesteśmy zapomnieni przez RZĄD.Nie należy nam się żadna emerytura,nie możemy podjąć pracy na część etatu,nie możemy skorzystać z żadnych szkoleń organizowanych przez Urząd Pracy.!!!!!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~ola [2011-04-26 08:47]

sprawni inaczej
z reguły uczeń pełnosprawny tez jest samotny i nieszczęśliwy , po nasze szkoły to piekło

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~kerto [2011-04-26 06:00]

niepełnosprawny uczeń
no to pan dziennikazrz odkrył Amerykę. Genialny jest. Zawsze tak jest. Jeden rodzic jest "uwiązany" przy takim dziecku.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~m6 [2011-04-26 04:04]

A Kopacz pisze sobie książkę
i to założę się, że w godzinach pracy

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~ala [2011-04-25 10:10]

żal mi wszystkich niepełnosprawnych,wiem,że mogą liczyć jednynie na siebie nie to co urzędnicy mopsu i innych urzędów co to liczą na cudze podatki,zlikwidowac urzędy wszystkie równo,starczy i na niepełnosprawnych i na to,żeby mogli iśc do pracy,niepełnosprawni na urzędy a sprawni do roboty,śmiem twierdzić że urzędy to banda niepełnosprawnych nieudaczników która nie umie uczciwie zarobić

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~s [2011-04-25 23:10]

dlaczego?
W Polsce jest teraz taka sytuacja, że te uwagi i refleksje dotyczą nie tylko niepełnosprawnych, ale oczywiście nie dotyczą wszystkich.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~J.W. [2011-04-25 20:15]

Tragedia-niepelnosprawnych-uczniow
I DO TEGO DOPROWADZIŁ KAPITALIZM TYCH CO ONEGDAJ NA PŁOCIE W GDAŃSKU SIEDZIELI,A TERAZ MAJĄ SIĘ JAK PĄCZKI W MAŚLE

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~mi [2011-04-25 09:52]

,,
produkcja niepełnosprawnych trwa bo przy naturalnym porodzie bez znieczulenia pełno padaczek i innych nieszczęść

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~lod [2011-04-25 18:20]

bydlece rodziny
poslow i senatorow okradly ich i ich rodziny wstyd

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~do [2011-04-25 10:15]

///
znam ludzi bardzo pokrzywdzonych przez lekarzy i urzędników czas na bankructwo tego złego systemu wyniszcającego jednych a pozwalającego na zbytki dla innych

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~ula [2011-04-25 10:03]

,,
kto komu pomaga?u mnie na osiedlu właśnie pani psycholog odebrała szanse na życie chorej na padaczkę zabrała jej zasiłek i dziewczyna dwa lata szukała pracy bezskutecznie bo jako zdrowa kto ją przyjmie?!!!!!!!!!!!teraz już upada,słania się na nogach z głodu ,miała 500 zł i była szczęśliwa,miała na leki teraz napady co chwilę,matka jej zmarła nikt nie pomoże ,co to za kraj ,urzedy są po to aby urzędnicy pomagali sobie wypłatami wypasionymi,jak widze te dziewczyne to wyje...daje jej do skrzynki na listy 20 zł tygodniowo może jeszcze pożyje,ludzie sami musimy takim pomagać bo urzędy są do niczego własnie odbierają a dają sobie

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~mo [2011-04-25 09:43]

pomagają tylko sobie całe urzędy wypełnione rodzinami jak ciocia JEST ORZECZNIKIEM TO WNUCZEK JEST PREZESEM W URZĘDNIE czy innym dyrektorem zamknąc to całe towarzystwo i do roboty niech się wezmą niech firmy uczciwe zakładają bo oni nie pomagają myślą tylko o sobie...przekonałam się o tym setki razy poza tym żyją z naszych podatków

odpowiedz