Co z podwyżkami dla nauczycieli?

PAP | 2012-07-04 (15:50)
PAP
Szkoła Według wiceministra edukacji Macieja Jakubowskiego, ewentualna podwyżka płac nauczycieli w 2013 roku możliwa będzie tylko przez racjonalizację obecnych wydatków. Wiceminister mówił o tym podczas czatu na portalu Serwisu Samorządowego PAP.

Internauci pytali wiceministra głównie o kwestie finansowe, w tym m.in. dotyczące wynagrodzeń nauczycieli.

- Obecna sytuacja finansowa państwa wymusza brak podwyżek w sferze budżetowej. Ewentualne podwyżki płac mogą być wypracowane jedynie przez racjonalizację obecnych wydatków - odpowiedział Jakubowski pytany czy w 2013 r. planowana jest podwyżka wynagrodzeń nauczycieli.

Inne pytanie dotyczyło tego, czy nadal wśród dodatków do płacy zasadniczej nauczycieli utrzymany będzie dodatek wiejski.
- Dodatek wiejski będzie stanowił jedną z pierwszych spraw, jakie poruszymy w rozmowach z samorządowcami i związkami zawodowymi. Myślę, że panuje ogólna zgoda co do tego, że dodatek ten nie ma racjonalnych podstaw w dzisiejszych czasach - odpowiedział wiceminister.

Pytany był on także, jaka jest propozycja MEN w sprawie nauczycielskich urlopów dla poratowania zdrowia: czy będzie zmniejszenie jego wymiaru, czy wprowadzone zostaną komisje orzekające oraz czy płatnikiem stanie się ZUS?
- To jest kolejna kwestia, od której zaczynamy rozmowy z samorządowcami i związkami. Na pewno trzeba odejść od orzekania o urlopie przez lekarza pierwszego kontaktu. Co do pozostałych kwestii mam nadzieję, że szybko wypracujemy kompromis, który zapewni nauczycielom odpowiednie wsparcie, a jednocześnie wykluczy rzadkie, ale widoczne sytuacje patologiczne - zaznaczył Jakubowski.

Pierwsze spotkanie przedstawicieli resortu edukacji, nauczycielskich związków zawodowych i samorządowców dotyczące ewentualnych zmian w ustawie Karta Nauczyciela zaplanowane zostało na połowę lipca.

Podczas czatu poruszona została także kwestia finansowania przedszkoli. Jeden z internautów zapytał co z objęciem subwencją oświatową przedszkoli publicznych.
- Trwają intensywne prace. Myślę, że niedługo będziemy mogli przedstawić szczegóły rozwiązań. Naszym celem jest takie wsparcie finansowe samorządów i rodziców, aby w najbliższych latach upowszechnienie edukacji przedszkolnej sięgnęło 90 proc. - zapewnił Jakubowski.

Inni internauci poruszyli zaś kwestie związane ze zwalnianiem nauczycieli z pracy. Według wiceministra przyczyna tego zjawiska tkwi głównie w niżu demograficznym. Pytany czy są plany programu osłonowego, wspierającego nauczycieli w zmianie zawodu, odpowiedział:
- Planujemy takie działania w kolejnych latach, choć już teraz nauczyciele mogą korzystać z programów dostępnych dla innych grup zawodowych.

- Ostatnie lata są rzeczywiście najtrudniejszymi ze względu na niż demograficzny, jednak w kolejnych latach liczba uczniów i nauczycieli ulegnie stabilizacji - ocenił Jakubowski.

dsr/ ls/(PAP)

(fot. Jupiterimages)

TAGI: nauczyciele | podwyżka | MEN | wynagrodzenie | budżet

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!