Masowe zwolnienia nauczycieli

PAP | 2012-07-02 (11:01)
PAP
Szkoła Ponad 7,5 tysiąca nauczycieli w całym kraju straci pracę z końcem sierpnia tego roku, co najmniej dwa razy tyle będzie miało zmniejszony wymiar godzin lekcyjnych - wynika z danych zebranych przez dziennikarzy PAP w okręgach ZNP, kuratoriach i w samorządach.

Co roku koniec sierpnia przynosi zmiany w stanie zatrudnienia nauczycieli. Wtedy to zgodnie z przepisami prawa oświatowego formalnie kończy się rok szkolny, choć w obiegowej opinii dzieje się to w czerwcu, gdy kończą się zajęcia lekcyjne i uczniowie dostają świadectwa szkolne. Ponieważ nauczycieli obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia, dlatego decyzje dotyczące ich zatrudnienia zapadają z końcem maja.

Od wiosny przedstawiciele oświatowych związków zawodowych oraz media podają, że w tym roku fala zwolnień wśród nauczycieli będzie znacznie wyższa niż w latach ubiegłych oraz, że znaczna część będzie miała zmniejszoną liczbę godzin.

"Tak. U nas zwalniają" - odpowiedziało ponad 20 proc. nauczycieli biorących udział w internetowej ankiecie tygodnika "Głos Nauczycielski". Według podawanych wiosną tego roku szacunków Związku Nauczycielstwa Polskiego w całej Polsce zwolnionych może być nawet 18 tys. pedagogów. Z kolei Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" i Polska Partia Pracy podawały, że zwolnionych może zostać nawet 30 tys. nauczycieli.

Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" nie oszacowała zwolnień w skali kraju.
- Z danych informacji podawanych przez koleżanki i kolegów z terenu wynika, że jest dużo zwolnień. Na przykład w moim okręgu w Bydgoszczy zwolniono około 100 osób, tyle samo w Toruniu, a we Włocławku - 120. A to tylko największe miasta w regionie - powiedział PAP rzecznik prasowy sekcji Wojciech Jaranowski.

Jak poinformowano w Ministerstwie Edukacji Narodowej: ze wstępnych danych Systemu Informacji Oświatowej wynika, że dyrektorzy placówek oświatowych deklarują w bieżącym roku szkolnym rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem stosunku pracy z 7357 nauczycielami. Dane o liczbie faktycznie rozwiązanych umów za wypowiedzeniem będą dostępne w październiku 2012 r.

Według związków zawodowych, zwalnianie nauczycieli to efekt niżu demograficznego skutkującego likwidacją szkół i łączeniem klas oraz zmian w szkolnictwie ponadgimnazjalnym. Nowa podstawa programowa nauczania zmniejsza, bowiem liczbę godzin niektórych przedmiotów. Zwolnienia to także wypadkowa sytuacji ekonomicznej samorządów, które często tną wydatki.

Najwięcej nauczycieli będzie zwolnionych w województwach: mazowieckim - około tysiąca, i w małopolskim - 850 osób.

Na przykład w gminie Dwikozy w woj. świętokrzyskim samorząd - mimo negatywnej opinii kuratorium - zlikwidował pięć wiejskich podstawówek, w których było około 50 nauczycielskich etatów. We wszystkich pięciu miejscowościach powstały jednak stowarzyszenia, które zamierzają poprowadzić szkoły. Według dyrektorki szkoły w Gierlachowie Barbary Bieleckiej, nauczyciele - 12 osób - otrzymali wypowiedzenia z dniem 31 sierpnia, ale stowarzyszenie obiecało im, że wszyscy zostaną zatrudnieni.

TAGI: nauczyciele | zwolnienia nauczycieli | budżet | szkoła | likwidacja szkół

~student [2013-04-27 09:52]

cały ŚWIAT stawia na wiedzę a my mamy PO

~nauczycielka [2012-07-31 15:07]

Głównym powodem zwolnień jest standardowe łatanie dziury. W przedszkolach ludzie zabijają się o miejsca i wiele osób jest odsyłanych z braku miejsc. Mimo tego, że są pełne grupy w każdej placówce w Toruniu zabrano nauczycielom pół, cały etat albo jeszcze więcej. Dotyczy to również woźnych oddziałowych. W mojej grupie został jeden nauczyciel ciekawa jestem jak dzieci mają mieć harmonijny rozwój skoro rano i po południu będą dzieleni po całym przedszkolu.

~koko [2012-07-27 00:34]

Ojcze Nasz któryś jest w Niebie. Jaki to problem dla Ciebie, Żeby Superkomórkę nad Warszawą stworzyć i Tornadem w Sejm przyłożyć. Amen DOBRANOC ;)

~Maeve [2012-07-02 18:20]

Nauczycieli od bardzo dawna jest za dużo bo co roku znaczna ilość młodych ludzi idzie na łatwiznę decydując się studiować na kierunkach pedagogicznych i nauczycielskich specjalizacjach np. filologii. A większość wspomnianych w artykule nauczycieli biologii, chemii, fizyki, matematyki, a także geografii mogli zostać inżynierami, bo na pewno mieli ku temu zdolności. Nie chciało im się jednak wybierać ambitniejszych, deficytowych kierunków technicznych bo przeraził ich stopień trudności egzaminów. Teraz odczuwają skutki swoich decyzji.

Encyklopedia

... najmniejszy z polskich ssaków, ryjówka malutka, ma zaledwie 6,4 cm długości...