Ranking najlepszych uczelni na świecie 2012/2013

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2012/2013

WP.PL | 2012-09-11 (10:53)
WP.PL
  A A A
Szkoła W najnowszym rankingu najlepszych uczelni na świecie – QS World University Rankings 2012/2013 – po raz pierwszy zwyciężył Massachusetts Institute of Technology. Wśród sklasyfikowanych placówek znalazły się także cztery szkoły wyższe z Polski.

Tegoroczna edycja rankingu przyniosła zmianę na podium w stosunku do roku 2011/2012. Najwyższe miejsce zajął amerykański Instytut Technologiczny w Massachusetts (Massachusetts Institute of Technology, znany także jako MIT), który w poprzednim zestawieniu był trzeci. Na drugiej pozycji uplasował się ubiegłoroczny zwycięzca, Uniwersytet w Cambridge, spychając tym samym na trzecie miejsce Harvard (w 2011/2012 zajmował drugą lokatę).

Miejsca w top 10 podzieliły między siebie uczelnie z tylko dwóch krajów – Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Szkół wyższych z USA było aż 6: wspomniane już MIT (1. miejsce) i Harvard (3.), a także Uniwersytet Yale (7.), Uniwersytet w Chicago (8.), Uniwersytet Princeton (9.) oraz Kalifornijski Instytut Technologiczny (California Institute of Technology, znany także pod nazwą Caltech – 10. miejsce). Najlepszą dziesiątkę uzupełniają cztery brytyjskie uczelnie: Uniwersytet w Cambridge (2. miejsce), University College London (4.), Oksford (5.) oraz Imperial College London (6.).

Polska daleko za najlepszymi

Nasze szkoły wyższe znalazły się dużo dalej w tym zestawieniu. Najlepsza z polskich uczelni, Uniwersytet Warszawski, zajęła 398. miejsce. Ponieważ konkretne lokaty były przyznawane tylko do pozycji nr 400, pozostałe szkoły wyższe z Polski zostały sklasyfikowane w grupach. I tak Uniwersytet Jagielloński znalazł się wśród uczelni zajmujących miejsca od 400. do 450., natomiast Politechnika Warszawska i Uniwersytet Łódzki uplasowały się w ostatniej, siódmej setce.

Choć miejsca naszych uczelni są dość odległe, cieszyć może fakt, że w rankingu znalazły się aż cztery szkoły wyższe z Polski. Z drugiej jednak strony, daleko nam do krajów takich jak Stany Zjednoczone: na 700 sklasyfikowanych placówek, tych z USA było w rankingu aż 130, z czego 13 w najlepszej dwudziestce. Osiągnięcia polskich uczelni trudno porównywać także z krajami europejskimi – wśród 100 najlepszych znajduje się bowiem wiele uniwersytetów i politechnik z Wielkiej Brytanii, Szwajcarii czy Francji.

Czym kierowali się twórcy rankingu?

QS World University Rankings 2012/2013 odzwierciedla jakość 700 uczelni z całego świata. Na potrzeby zestawienia ankietowano 46 tys. wykładowców i 28 tys. pracodawców.

Ranking uczelni powstał w oparciu o kilka czynników. Jego twórcy brali pod uwagę:
-> reputację naukową placówki (40 proc. oceny),
-> ocenę absolwentów uczelni przez ich pracodawców (10 proc.),
-> liczbę cytowanych wypowiedzi osób z danego wydziału danej uczelni (20 proc.),
-> stosunek liczby pracowników do liczby studentów (20 proc.),
-> liczbę zatrudnionych zagranicznych wykładowców (5 proc.),
-> liczbę studentów z innych krajów, którzy studiują na danej uczelni (5 proc.).

Więcej na temat wyników rankingu znaleźć można na stronie www.topuniversities.com

mnd/AB

Na zdjęciu: MIT Media Lab (fot. Madcoverboy/Wikipedia/CC-by-SA-3.0)Dołącz do nas na Facebooku!
TAGI: ranking 2012/2013 | najlepsze uczelnie na świecie | najlepsze uczelnie | QS World University Rankings 2012/2013 | Uniwersytet Warszawski | Uniwersytet Jagielloński | Politechnika Warszawska | Uniwersytet Łódzki

oceń
31
105
Podziel się

Opinie

Ocena: 0 [0]
~Bobo [2014-06-07 13:40]

No tak poziom.studentów jest coraz niższy. Mimo wszystko jest wyższy niż w stanach. Studiowałem w Polsce prawo, a w Usa historię na dość dobrym uniwersytecie. Oceniam, że w Polsce musiałem się uczyć kilkakrotnie więcej, w tym rzeczy nieprzydatnych. Może poziom nauczania jest coraz niższy, ale jeszcze nam brakuje do standardów amerykańskich. Tyle, że w stanach wykładowcy to ludzie z pasją, prawdziwi naukowcy z ogromną wiedzą, w PL szkoda gadać, układy, itd. , niektórzy potrafią sformulowac poprawnie językowi zdania a pracują na uczelni. W stanach byłoby to niedopuszczalne, aby ktoś taki pracował, nawet na uniwersytecie klasy D., chyba, że przy trawnikach.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~rosomak [2014-04-16 20:13]

Kształcą takich inżynierów, którzy nie umieją włączyć automatycznego bezpiecznika bez instrukcji obsługi lub serwisu.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~koper [2013-09-10 02:00]

Ach te wszechobecne punkty i procenty. Dobre są z punktu widzenia propagandy, ale fatalne z punktu widzenia faktycznego rozwoju.

odpowiedz

Ocena: +8 [12]
~ale jaja [2012-09-11 19:48]

Skoro kryterium klasyfikacyjne to fakt ile kierunków jest po angielsku, to chyba proste że wygrały z USA oraz GB. Niech ustanowia kiryterium że jezykiem wykładowym jest chiński to będa wygrywały uczelknie chińskie

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [8]
~ministrant [2012-09-11 19:49]

Pewnie komisja brała pod uwagę ilość godzin religii na zajęciach. Minister edukacji Kraju nad Wisłą musi koniecznie zwiększyć ilość godzin zabobonów obowiązkowych. To będziemy w pierwszej dziesiątce następnym razem.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: -2 [2]
~piekne [2013-06-20 13:21]

Nie mamy publikacji światowych i nie mamy wynalazków. Ale mamy rzecz najcenniejszą rzecz w nauce polskiej habilitacje. pozwala ona Największemu nierobowi , pijakowi i gwałcicielowi studentek doczekać w spokoju do emerytury. Czy to nie piękne ?

odpowiedz

Ocena: -2 [2]
~prof(PW) [2013-06-20 13:16]

Niech żyje habilitacja. Powoduje ona że na 80 tys. ludzi sektorze nauki pracuje 45 tys. -reszta samodzielnych habilitowanych i ich rodziny oraz kochanice żyje w feudalny sposób z ich pracy. i tyle w tym temacie. Każdy kto studiował lub pracuje naukowo to wie o czym pisze.

odpowiedz

Ocena: +3 [3]
~BeKa [2013-02-07 14:56]

Kiedyś w radiu słuchałam audycji o osiągnięciach polskich studentów. Wygrywają na różnych konkursach naukowych na świecie. Co się z nimi dzieje? Amerykanie ich natychmiast zabierają. No i dobrze. Tylko potem nagrody Nobla mają "Amerykanie".

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +1 [1]
~adam [2013-02-08 10:29]

W Niemczech doktorat jest zawsze publikowany książkowo, i jest wyższego poziomu niż polska habilitacja. A Na UKSW w W-wie handluje się doktoratami, robi je się zaocznie, obecny Rektor ksiądz niezle na nich zarabia. Gdyby im się przyjrzeć, to większosć to śmietnik za kasę. I jak taki uniwersytet może istnieć ...

odpowiedz

Ocena: -2 [2]
~kl [2013-01-18 23:46]

Gdyby uwzględniali habilitacje Polska byłaby wysoko. Może to da Pani misnister do myslenia, że jej polityka z utrzymywaniem habilitacji to niszczenie szkolnictwa wyższego

odpowiedz

Ocena: +2 [2]
~Ja [2012-11-27 18:51]

Lot of bollocks !

odpowiedz

Ocena: +2 [2]
~technik [2012-11-18 07:08]

Ja ukonczylam technikum elektroniczne <--- 2 lata mialam biologie a katechetka na religie wiecej wymagala od nauczyciela z matematyki :P Lubie sie uczyc :D Jednak mysle, ze wybierajac dana specjalizacje powinnismy skupic sie na niej a nie na nauce ogolnej, wtedy byloby nam latwiej dokonac osiagniec w konretnej dziedzinie :) Edukacja szkolna powinna byc bardziej ukierunkowana na praktyczne zdobywanie wiedzy a nie wkuwanie teorii ,,na zaliczenie" ... Nie dostalam sie na studia :(

odpowiedz

Ocena: +12 [70]
~Stefan [2012-09-11 21:00]

Pracuje od 6 lat w szwajcarskiej firmie Ergon Informatik AG. 6 miesiecy temu przyjelismy informatyka z Polski z dobrami referencjami (na papierze). Kolega ten poslugiwal sie jezykiem angielskim na poziomie szkoly podstawowej, cociaz napisal, ze zna ten jezyl biegle. Poziomy It-Basis, neuro-deGGM byly mu kompletnie nie znane. Tutaj studenci sie tym zajmuja na pierwszych latach studiow. Ogolna wiedza informatyczna na poziomie bardzo przecietnym. Do tego nie wykazywal checi do dalszej nauki. Skonczyl po okresie probnym, i tak za dlugo, bo przyniosl mi tylko wstyd!

odpowiedz

pokaż 12 ukrytych odpowiedzi

Ocena: +44 [66]
~DIONIZOS [2012-09-11 20:44]

Prawda jest taka, że niewiele polskich uczelni jest coś warta. Mam porównanie do uczelni Canadyjskich oraz USA i to nie ma czego porównywać. Polacy często opowiadają bajki np. o szkoleniu w USA. Jednak prawda jest taka, że szkolenie w USA kosztuje. Polskich emigranów nie stać na to i wysyłają dzieci do publicznych szkół gdzie chodzą największe mendy i poziom jest zerowy. Później opowiadają bzdury jaki to niski poziom w USA. Natomiast prawdziwie dobre szkoły są poprostu płatne i tam naprawdę można zdobyć prawdziwą wiedzę, nie to co w Polsce. W Polsce wykłądowców jest bardzo mało w stosunku do studentów, a już dobrych można policzyć na palcech jednej ręki. Jedynie co kwitnie to BIZNES pryweatnego dziadostwa. NA dodatego nie przekazują wiedzy ponieważ boją się konkurencji. Mają jeszcze komunistyczny, złośliwy tok myślenia. To powoduje, że tak naprawdę tylko Profesorowie zapaleńcy, altruiści poświęcający często swoje włąsne pieniądze, kosztem swojej rodziny mają co jakiś czas osiągnięcia naukowe i wtedy jest wielkie halo, ale to nie dzięki naszemu systemowi kształcenia. SZKODA GADAĆ. Jedyna szansa jest w dotacjach UE, dzięki którym są pieniądze na laboratoria, wyposażenie uczewlni itd, czego przykłądem jest wydział budownictwa w Lublinie.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

Ocena: +69 [91]
~kkk [2012-09-11 19:50]

te rankingi można sobie w d... wsadzić. Co to za czynniki decydujące?? biorą: -reputację naukową placówki (40 proc. oceny) - no nie dziwne, że czołówka jest nie do ruszenia; - ocenę absolwentów uczelni przez ich pracodawców (10 proc.) - no ciekawe, czy przyjechali np. do Polski, szukali gdzie pracują absolwenci poszczególnych uczelni i pytali się o nich ich pracodawców; - liczbę zatrudnionych zagranicznych wykładowców (5 proc.) - jak to się ma do poziomu uczelni?? Zatrudnię 50 pierwszych lepszych chinczyków po studiach i już, będę o 100 pozycji wyżej; - liczbę studentów z innych krajów, którzy studiują na danej uczelni (5 proc.) - w tym przypadku jeszcze łatwiej, bo nie musze szukać nikogo z wyższym wykształceniem. Te "ranking" są coraz bardziej żenujące. I że ktoś za to pieniądze dostaje...

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

Ocena: -2 [14]
~ona [2012-09-11 23:14]

haha dobre tylko, że Ci Amerykanie nawet nie wiedzą gdzie Polska leży...pf

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +9 [25]
dominiczak [2012-09-12 00:05]

Ten ranking jest oczywistym absurdem. Spędziłem trochę czasu na uczelniach w USA (i nie tylko) i nie widzę najmniejszego powodu, by klasyfikować je wyżej niż UW lub całe mnóstwo uczelni europejskich. Lepsi są tylko z angielskiego, a i to nie zawsze.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

Ocena: -2 [2]
~apacz [2012-09-12 10:27]

Najlepsze na świecie co widać na zmywakach w GB.

odpowiedz

Ocena: +7 [7]
~sparky [2012-09-12 09:53]

Prawda jest niestety taka, że ten wysoki standard oznacza, że uczelnie są płatne i to dość słono. Jeden rok studiów na wydziale inżynierii University College of London kosztuje obecnie 9 tysięcy funtów, czyli w przeliczeniu 45 tysięcy złotych. Rząd Camerona wprowadził dość drastyczną podwyżkę czesnego, co ma skutek taki, że w bieżącym roku w Anglii jest o 8% mniej studentów rozpoczynających naukę. Tańsze są studia na różnych college'ach, które oferują kursy również na poziomie Bachelor i Master, po zakończeniu którego otrzymuje się dyplom uniwersytetu, który ustala program kursu i kontroluje jego przebieg na danym college. W ten sposób można zejść z czesnym o połowę i więcej. Niemniej jednak wciąż są to dość spore pieniądze, ale - coś za coś. Z dyplomem, np. BEng lub MEng bez problemu jesteś w grupie zarobkowej 50 kpa funtów i więcej. Moim zdaniem u nas również powinno się skończyć z fikcją darmowych uczelni i zastąpić ją systemem stypendiów dla zdolnych kandydatów i rządowych pożyczek dla pozostałych. Tylko wtedy jest szansa na to, aby nasze uczelnie przebiły się choćby do pierwszej setki takiego zestawienia, a polski dyplom był równorzędnie traktowany z amerykańskim czy brytyjskim. Pozdtrawiam wszystkich "późnych" studentów.

odpowiedz

Ocena: 0 [2]
~hej [2012-09-12 09:53]

i g.z tego bo polscy uczeni pracy nie mają!!! czym się tu chwalić jak wygląda zatrudnienie po studiach w naszym kraju !!!TO NAS INTERESUJE!!!!!

odpowiedz