Czego rodzice oczekują od szkoły?

Głos Nauczycielski | 2012-08-21 (15:13)
Głos Nauczycielski
Głos Nauczycielski Jak szkoły mogą przyciągnąć uczniów w czasach niżu demograficznego? Warto wsłuchać się w potrzeby rodziców. A ci uważają, że najważniejsze jest bezpieczeństwo ich dzieci.

Tak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Edukacyjnych. Instytut poprosił prawie pięć tysięcy rodziców dzieci z klas IV szkół podstawowych o wskazanie trzech najważniejszych cech, które powinna posiadać dobra szkoła. Wyniki mogą zaskakiwać. Okazało się bowiem, że poziom nauczania wcale nie jest dla nich kluczową kwestią.

Co się liczy?

Zdecydowanie najistotniejsze dla rodziców jest bezpieczeństwo dziecka w szkole. Taką odpowiedź wybrało 78,95 proc. badanych.
- Jak można przypuszczać, rodzicom chodzi nie tylko o to, aby dzieci nie stykały się z agresją i przemocą. Zależy im także na tym, aby szkoła nie była miejscem, w którym istnieje ryzyko uzależnień od narkotyków, alkoholu itp. - wyjaśnia Natalia Skipietrow, rzeczniczka Instytutu Badań Edukacyjnych.

Na drugim miejscu znaleźli się dobrzy i kompetentni nauczyciele. Na nich wskazało aż 58 proc. rodziców. Oczekują oni od nauczycieli skutecznego nauczania, umiejętnego motywowania do nauki i stwarzania warunków do rozwoju.

Ważną kwestią jest także dobra atmosfera panująca w szkole (42,83 proc.) oraz jakość kontaktów dziecka z nauczycielami (41,56 proc.).

- Szkoła powinna być miejscem, w którym dziecko dobrze się czuje i przeżywa dużo pozytywnych emocji. Od nauczycieli oczekuje się, że będą szanować uczniów, dobrze ich rozumieć oraz dostrzegać ich indywidualność. Powinni przejawiać postawę tolerancji i sprawiedliwie oceniać - dodaje Skipietrow.

TAGI: Głos Nauczycielski | rodzice | dzieci | szkoła | bezpieczeństwo | badanie | ankieta | IBE

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Encyklopedia

... najmniejszy z polskich ssaków, ryjówka malutka, ma zaledwie 6,4 cm długości...