Katarzyna Wajszczyk

Złośliwa koleżanka

Mam koleżankę, z którą znamy się od podstawówki. Zawsze była bardzo nieśmiała, prawie do nikogo się nie odzywa, chyba, że do mnie i mojej przyjaciółki. Z nią też oprócz nas nikt nie chce gadać. Jeżeli jesteśmy gdzieś we dwójkę lub we trójkę razem i ktoś chce się od nas czegoś dowiedzieć to zawsze zwraca się do mnie lub do przyjaciółki.

Ta koleżanka źle się uczy. Ma zagrożenie i z fizyki i chemii, ale i tak na pewno zda do III gim. W I gim. miała zagrożenie z matematyki, ale, że taka nieśmiała, nie poradzi sobie w innej klasie itd. to miała tą 2 na koniec roku, chociaż niewiele się wysiliła, żeby ją dostać.

Mam wrażenie, że wykorzystuje to, że jestem jej najbliższa w szkole. Często spisuje ode mnie zadania, nie chcę być chamska i jej odmawiać, ale strasznie mnie to denerwuje, jeśli napracuję się nad jakimś zadaniem, choćby obliczeniowym z fizyki, a ona tak po prostu je sobie odpisze w kilka minut. Ponadto często mnie poucza, mówi co mam robić, choć sama nie jest lepsza. Kilka razy na wf-ie mówiła co robię źle i jak mam robić w jakiś grach zespołowych. Będę robić jak będę uważam, że jest dobrze, poza tym większość moich ocen z wf-u to 5, 6, a ona cały czas nie ćwiczy i ma już dwie 1 z braków stroju, nauczyciel miał iść w tej sprawie do wychowawcy.

Poza tym czasem do mnie pyskuje, pogania mnie.. Najgorsze jest to, że nauczyciele i tak za pewne się nad nią zlitują i przepuszczą ją do III gim. pomimo zagrożeń i tego, że nic nie robi w tym kierunku, by je poprawić...

Odpowiedź:

Marysiu, z Twojej wypowiedzi wynika, iż zazdrościsz koleżance, że małym wysiłkiem wszystko jej się udaje, a Ty musisz włożyć w to wiele pracy. Rozumiem Twoją złość. Oczywiście z tą sytuacją można sobie poradzić. Przede wszystkim oceny Twojej koleżanki/ przyjaciółki nie zależą od Ciebie i nie mogą mieć wpływu na Twoje stopnie. Pamiętaj, że Twoja praca jest na Twoje konto i zaprocentuje. I to już niedługo, kiedy trzeba będzie dostać się o szkoły średniej a potem na studia. Taki ktoś jak ona z pewnością będzie miał z tym trudności. Na egzaminach i testach nie będzie miał jej kto pomóc.

Poza tym, możesz porozmawiać z koleżanką o uwagach do Twojej osoby, że one Cię złoszczą lub sprawiają przykrość i sobie ich nie życzysz. Chyba że Ty również masz uwagi do jej zachowania, wtedy możecie obie albo je zaakceptować, albo postanowić, że ich nie tolerujecie.